Öneriye ihtiyacım var

vulpesvulpes

Yeni Üye
merhaba dostlar kısa zaman içinde çantam ve çadırımla likya yoluna gideceğim, giderken yanıma küçük taşınabilir dedektör alıp sakin güvenli yerlerde arama yapmak istiyorum. He derseniz ki hayal peşinde koşma macera peşinde koş ben herşeye varım arabasını dedektörünü kazmasını küreğini ayarlayıp tam donanımlıda gidebilirim. sorularım
1- el dedektörü dediğim tarzda işimi görür mü
2- paket olma riskim nedir? ( bilenleriniz vardır dostlar likya yolu 500 kmlik devasa bir yol ve yol üstüne yüzlerce antik yer var ve yeri geliyor km lerce insana rastlamıyorsun ki güvenlik görevlisine rastlamamanın imkansız olduğu yerler var)
3- hiç girme bu işlere diyenler varsa bi sualtı dedektörü alıp bari kıyılarda tektekçilik mi yapiyim?
biraz aydınlatırsa deneyimli dostlar çok sevinirim

Aronia

Member
merhaba dostlar kısa zaman içinde çantam ve çadırımla likya yoluna gideceğim, giderken yanıma küçük taşınabilir dedektör alıp sakin güvenli yerlerde arama yapmak istiyorum. He derseniz ki hayal peşinde koşma macera peşinde koş ben herşeye varım arabasını dedektörünü kazmasını küreğini ayarlayıp tam donanımlıda gidebilirim. sorularım
1- el dedektörü dediğim tarzda işimi görür mü
2- paket olma riskim nedir? ( bilenleriniz vardır dostlar likya yolu 500 kmlik devasa bir yol ve yol üstüne yüzlerce antik yer var ve yeri geliyor km lerce insana rastlamıyorsun ki güvenlik görevlisine rastlamamanın imkansız olduğu yerler var)
3- hiç girme bu işlere diyenler varsa bi sualtı dedektörü alıp bari kıyılarda tektekçilik mi yapiyim?
biraz aydınlatırsa deneyimli dostlar çok sevinirim
usta, bence hayaleriniz peşine koşun.
Doğada macera yaşamak isterseniz, bence hiç durmayın
Benim fikirime göre , sorularınıza cevap verecek olursam
1- Definecilikte %95 şans, %4 bilgi ve %1 teknoloji gerek (bence). Kısaca, bir pinpointer ile giderseniz, eğer kaderinizde birşeyler bulmak varsa, onunla bile bulursunuz.
2- Ben sorunuzu anlamadım. Paket olmak ne demek ? Eğer gvenlikle alakalı birşey ise, bence tek başınıza gitmeyin, yanınıza bir yol arkadaşı alın. Yanınıza hayvanlardan korunmak için de birşeyler alın. Likya yolu nasıl birşey olduğunu bilmiyorum, usta.
3- Su altı detektörun "eğencesi" farklıdır. Insanlar tarafından ziyaret edilen sahillerde arama yaparsanız, işletmeden izin almanız gerekiyor. Başka yerlerde arama yapmak isterseniz, bulabileceğiniz şeyleri sizi memnun etmeyebilir. Sahil aramaları genelde akşam vaktinde veya sabah erkende yapabilirsiniz. Gun ortasında, guneş tepenizdeyken yapılamaz. Ama ormanda oyle değil. Kısaca, ben sahil aramaları pek tercih etmezdim.
Bu benim kişisel fikrimdir, usta.
Not : Ormana giderseniz, mantar toplamaya unutmayın. :)
İyi tatiller, iyi eğlenceler dilerim.

vulpesvulpes

Yeni Üye
usta, bence hayaleriniz peşine koşun.
Doğada macera yaşamak isterseniz, bence hiç durmayın
Benim fikirime göre , sorularınıza cevap verecek olursam
1- Definecilikte %95 şans, %4 bilgi ve %1 teknoloji gerek (bence). Kısaca, bir pinpointer ile giderseniz, eğer kaderinizde birşeyler bulmak varsa, onunla bile bulursunuz.
2- Ben sorunuzu anlamadım. Paket olmak ne demek ? Eğer gvenlikle alakalı birşey ise, bence tek başınıza gitmeyin, yanınıza bir yol arkadaşı alın. Yanınıza hayvanlardan korunmak için de birşeyler alın. Likya yolu nasıl birşey olduğunu bilmiyorum, usta.
3- Su altı detektörun "eğencesi" farklıdır. Insanlar tarafından ziyaret edilen sahillerde arama yaparsanız, işletmeden izin almanız gerekiyor. Başka yerlerde arama yapmak isterseniz, bulabileceğiniz şeyleri sizi memnun etmeyebilir. Sahil aramaları genelde akşam vaktinde veya sabah erkende yapabilirsiniz. Gun ortasında, guneş tepenizdeyken yapılamaz. Ama ormanda oyle değil. Kısaca, ben sahil aramaları pek tercih etmezdim.
Bu benim kişisel fikrimdir, usta.
Not : Ormana giderseniz, mantar toplamaya unutmayın. :)
İyi tatiller, iyi eğlenceler dilerim.
cevabın için çok teşekkür ederim hocam.
azda olsa sorumarım aydınlandı kafamda dediğin gibi nasipte kaderde varsa elbet elime bir şeyler geçecektir ki benimde düşüncem o yöndeydi. Küçük bir pointer bile olsa yol üstünde onlarca antik kentten geçip kaya mezarlarına tiyatrolara rastlayacağım tabi bugune kadar götüren götüreceğini götürmüş ama nasipte varsa bizede bir şeyler düşer yoksa zaten nafile ki benim amacım şehirden uzaklaşıp doğa ve tarihle bütünleşip geçirdiğimiz bu zorlu süreçler dolayısıyla şehir verdiği stresten arınmak geleceğe daha güvenli bakabilmek. Bunların yanında seneye üniv.den mezun olacağım için ülke şartlarında gelecek kaygısını ne olursa olsun aklından çıkaramıyor. Bu tatil sırasında bir şeyler yapmalıyım diye düşünürken aklıma bu fikir geldi. Kafamda planlarım şekillenmeye başladı küçük bir el dedektörüyle yolda geçtiğim yerlerde ufak çaplı aramalar yapacağım :)

Aronia

Member
Hayırlısı, hocam
sizi nasıl mutlu edecekse oyle vakit geçirin
stresi eve bırakın, ister ormanda, ister denizde guzel vakitler geçirin.
iyi tatiler, aramalarınıza da bol şanslar dilerim.