nasıl bir yol izlemeli

oymak beyi

Bilgili Üye
tesadüfen rastladığım bir alan . dağın burun kısmı . delik güney doğu ve kuzey batı yönlerine bakıyor . Güney doğu tarafı uçurum diğer tarafta ise oval kaya var. yakınlarda dere ve su yok, kendimce boşluk baktım ama hem delik olan kayanın arka kısmında hemde oval kayanın az gerisinde boşluk veriyor, pro olmadığım için kaya boslugudur dedim pek emin olamadım.

oymak beyi

Bilgili Üye
bu delikten bakınca net olarak görülen kısım burası ve bu kayalar

Sufjanblackstar

Yeni Üye
Boşluk testinden ziyade varsa bir define çubuk ya da dedektör, alan taraması yapmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü taşlık alana bakan delik doğal bence ama baktığı yerdeki taşların dizilimi biraz ilginç. Hepsi doğal oluşum olabilir ama birileri bunları bir işaret olarak kullanmış da olabilir.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
tesadüfen rastladığım bir alan . dağın burun kısmı . delik güney doğu ve kuzey batı yönlerine bakıyor . Güney doğu tarafı uçurum diğer tarafta ise oval kaya var. yakınlarda dere ve su yok, kendimce boşluk baktım ama hem delik olan kayanın arka kısmında hemde oval kayanın az gerisinde boşluk veriyor, pro olmadığım için kaya boslugudur dedim pek emin olamadım.
Ustam hoş geldin.
Çok güzel bir delikli kaya örneği, çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Delikli taş mantığından biraz söz etmek istiyorum, dilim döndüğünce yeri gelmişken..
Delikli taşların 2 çeşidi vardır.
1 hayvan bağlamak için yapılanlar ki bunların da çevre araştırması çok iyi yapılmalıdır.
2 birebir mezar, saklantı için yapılanlar.
Saklantı için yapılanların çözüm mantığı hemen hemen aynıdır. Deliğin yapılış amacı dürbün vazifesi görüp, bakıldığında nereyi direk görüyor ise araştırılması gereken yerin orası olduğunu anlatmaktır.
Baktığı yer taşlık veya kayadır ki mezar gösterir. Çoğu zaman söz konusu görülen yerde işaret vardır ki senin konunda ki kayanın üzerinde bu kanımca mevcud. ( tecrübem işaretin bulunduğu alanda mezar olduğu yönündedir)
Fakat aklımı kurcalayan şu senin boşluk aldığını söylediğin yer oldu. Çünkü delikli taşın etrafına da gömü yapıldığı görülmüştür ( benim başıma gelmedi). Tavsiyem, delikten gördüğün yere yoğunlaşman olacaktır ki olasılık daha fazladır. O oval kaya çıkıntısının bir kaç anlamı var, ama şimdiden peşin hükümlü olmak istemiyorum. O alanda da bir çalışma yap bakalım çubuğun ile. Sana ne söyleyecek?!!
Selametle..

oymak beyi

Bilgili Üye
Ustam hoş geldin.
Çok güzel bir delikli kaya örneği, çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Delikli taş mantığından biraz söz etmek istiyorum, dilim döndüğünce yeri gelmişken..
Delikli taşların 2 çeşidi vardır.
1 hayvan bağlamak için yapılanlar ki bunların da çevre araştırması çok iyi yapılmalıdır.
2 birebir mezar, saklantı için yapılanlar.
Saklantı için yapılanların çözüm mantığı hemen hemen aynıdır. Deliğin yapılış amacı dürbün vazifesi görüp, bakıldığında nereyi direk görüyor ise araştırılması gereken yerin orası olduğunu anlatmaktır.
Baktığı yer taşlık veya kayadır ki mezar gösterir. Çoğu zaman söz konusu görülen yerde işaret vardır ki senin konunda ki kayanın üzerinde bu kanımca mevcud. ( tecrübem işaretin bulunduğu alanda mezar olduğu yönündedir)
Fakat aklımı kurcalayan şu senin boşluk aldığını söylediğin yer oldu. Çünkü delikli taşın etrafına da gömü yapıldığı görülmüştür ( benim başıma gelmedi). Tavsiyem, delikten gördüğün yere yoğunlaşman olacaktır ki olasılık daha fazladır. O oval kaya çıkıntısının bir kaç anlamı var, ama şimdiden peşin hükümlü olmak istemiyorum. O alanda da bir çalışma yap bakalım çubuğun ile. Sana ne söyleyecek?!!
Selametle..
Delik olan kayanın hemen arkasinda bir kazi yapılmış ama zayif bir kazık, yani yarim metre bile yoktur derinlik . Cubuk bende orayi da boşluk gosterdi ama yapilan kazidan dolayı bu tepkiyi veridigini dusundum o yuzden ustunde durmadim

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Delik olan kayanın hemen arkasinda bir kazi yapılmış ama zayif bir kazık, yani yarim metre bile yoktur derinlik . Cubuk bende orayi da boşluk gosterdi ama yapilan kazidan dolayı bu tepkiyi veridigini dusundum o yuzden ustunde durmadim
O mesafede vardır ne varsa zaten delikli kaya yakınında. Boşver orayı. Sana dediğim gibi o delikten gördüğün yere odaklan.

oymak beyi

Bilgili Üye
delikten dur 74adım say kitlendiğin yere var 74 te ne var ise görelim.Çift yönede uygula
Cift yone uygulayamam ustam, bir tarafta resimde ekledigim oval kaya var diger taraf uçurum. Oval kaya ile delik arasi dediginiz gibi mesafeye tekabul ediyor ortalama 100 metre anca mesafe

R00T

Profesyonel
Co Admin
oval dediğim kayaya kaç adımda vardın o delikten hangi yöndür_?

oymak beyi

Bilgili Üye
Delik kuzey bati ve guney doğu yonlerini gosteriyor. Guney dogu istikameti uçurum dogun ucu gorunen bir yer yok ucurum yani , kuzey bati istikameti ise oval olan kayayi gösteriyor. Yuz metre den fazla degildir arasi

R00T

Profesyonel
Co Admin
son nokta olabilir o alanı ustalara ayrıntılı fotoğraflarsan ilerler konu.

oymak beyi

Bilgili Üye
Fotolayabilecegim baska bisey goremiyorum ki ustam , bizim orda alıç derler , genelde ahlat agaci diye de bilinen meyve agaclari var 10 15 kadar var orada , hatta bir agacin meyvesi döküldüğü zaman bu oval taşın uzerine dökülüyor. Bu isler de isaret olarak kullanilir diye biliyorum. Son nokta olması dediginiz gibi muhtemel ancak nasil bir islem uygulamak gerekir ona karar veremiyorum. Kaya işi çıkar mi karşımıza iscilik agir midir , bir dusunce oluşmuyor kafamda ,