Konu hakkında bilgi sahibi olan ustalarım

sanal defineci

Bilgili Üye
tabi bende başta senin gibi çok işlem yaptım.ancak bu işin garantili yolu yukarıda bahsettiğim sondaj işlemi...bi konu daha var.bazen açtığın oda boş çıkabiliyor..yani kemikler,bir kaç kırık çömlekten ibaret...garantili yöntem karotla işlem yaparak yılan kamerayla kontrol etmek...hem boş mu dolumu anlamak mümkün..boşa emek vermezsin.piyadadaki ustaların yaptığ genel geçer bi kural...misal verecek olursak bi dostumuz cihazla tarlasında yeraltı odaları tespit ettiğini söyledi..derinlik yaklaşık 40 metre...neyse biz büyük bir sondaş makinası getirerek söylediği yerlerde sondaj yaptırdık...sonunda 50metreye kadar delindiği halde boşluk bulunamadı.toplamda 4 yerde işlem yapıldı,söylenen alanda..yani bu adama ve getirdiği makinaya güvensen orda milyon harcardın herhalde...zaten bize inanmayıp sonrasında kendi açtı orayı..hiç bir şey çıkmadı.sadece doğal toprak ve kaya katmanları..

tılsım42

Member
sana söylemek istediğim şey şu..bu işlerle az çok meşkuliyetimiz oldu.ben hiç bir zaman çubuk tamam diyene kadar durduğumu hatırlamıyorum.fakat sonuçta genellikle minerale denk geliyor .sen bir takım işaretlerin olduğundan bahsettin.olabilir.belki gerçekten de tünele yakın olabilirsin..bi kaç noktada ben yeraltı odası açtım.misal vermek gerekirse iki metrede girişi bulduğunda olur.20 metre de de girişe ulaşabilirsin..bunun belli bir standardı yok.kimi odalarda merdiven sistemi varken,kimisinde kuyu sistemi oluyor...bazen kayadaki doğal bi yarığı takip ederek aylarca moloz çıkartman da gerekebilir..bazı mezarlar toprağın 30-40cm altında bile olabiliyor..bu işin bi standardı yok anlayacağın..çubukta garanti bir yol değil..ben el sondajıyla delip yılan kamerayla kontrol etmeden işlem yapmam örneğin
tabi bende başta senin gibi çok işlem yaptım.ancak bu işin garantili yolu yukarıda bahsettiğim sondaj işlemi...bi konu daha var.bazen açtığın oda boş çıkabiliyor..yani kemikler,bir kaç kırık çömlekten ibaret...garantili yöntem karotla işlem yaparak yılan kamerayla kontrol etmek...hem boş mu dolumu anlamak mümkün..boşa emek vermezsin.piyadadaki ustaların yaptığ genel geçer bi kural...misal verecek olursak bi dostumuz cihazla tarlasında yeraltı odaları tespit ettiğini söyledi..derinlik yaklaşık 40 metre...neyse biz büyük bir sondaş makinası getirerek söylediği yerlerde sondaj yaptırdık...sonunda 50metreye kadar delindiği halde boşluk bulunamadı.toplamda 4 yerde işlem yapıldı,söylenen alanda..yani bu adama ve getirdiği makinaya güvensen orda milyon harcardın herhalde...zaten bize inanmayıp sonrasında kendi açtı orayı..hiç bir şey çıkmadı.sadece doğal toprak ve kaya katmanları..
Üstadım ben odaya girişi buldum fakat tünelin giriş etrafı horasan ile sıvanmış tüneli görüyorum fakat önüne büyük bir kaya koymuşlar ayrıca kaya ve tünel giriş arası 20 cm lik bi ara var oraya girmek için horasani kırmam gerek ki çalışma alanın oluşsun bende odanın üstünden girmek istedim

sanal defineci

Bilgili Üye
giriş gözüküyorsa sorun yok..çekiç,murç işini görür..kendin geçebileceğin bi aralık açarsan yeterli olur.ama yanlız çalışmanı önermiyorum..yukardan girmek daha mantıklı.ama o iş içinde alet edevatın yeterli olmalı.yer müsaitse jenaratör ve büyük boy bir hilti yeterli olacaktır...yani etrafta ev,yol,çoban falan yoksa sorun olmaz bence...ama elle açacaksan zor yani...bide tek başınayken daha da zorlaşıyor...illaki hilti,kırıcı lazım...

Bluecat

Member

Öncelikle merhaba değerli ustalarım;yapmış olduğum çalışma neticesinde üçgen oyma işaretinin olduğu zemin altı oda girişini buldum fakat girişin etrafı Horasan ile sıvanmış girişine ise büyük bir kaya konmuş bu girişin üst zemin ve taban mesafesi yaklaşık 2,5 metre.bende zemin üstünden calisma yapmaya başladım fakat şu an ki üst giriş mesafesi 3,5 metre oldu hala sonuca ulaşamadım.sizlerden istediğim cevap şu; giriş mesafesi 2,5 metre iken üst giriş neden daha fazla oldu yoksa aşağı doğru merdiven mesafesimi var bu durum normal mi nasıl bir yol izlemem gerek siz değerli site yorumcularından yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Kiymetli kardeşim kapıyı bulmuşsun yorumlarda tüneli ya da içeriye giden geçiti gördüğünü söylüyorsun ama daha sonra yukarıdan girip somut bir bulgu elde edemeyince fikir istiyorsun..sana bilgilerini tecrübelerini yazan insanlarada ben girişi buldum kendimden eminim gibi sözler söylüyorsun.dostum kendinden eminsen girişi bulduysan insanlar sana devam et dese devammi edeceksin ya da orası boştur dese duracakmisin? Hiç resimde atmamissin bence kendi gözlem ve analitik zekana güvenip ona göre bir eylem gerçekleştirmen daha doğru olacaktır..ya da fotoğraf atarsan o zaman insanlarin yapacakları yorumlar daha tutarlı ve senin için doğru olur

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Konu sahibi arkadaşın sözlerinde tutarsızlık görüyorum... Bu işte bir terslik var... Madem odadan eminsin Hiç açmakla uğraşma.. Sal yukardan karotu al görüntüyü... Gerisi Ankara misket havası....

bartini

la havle vela kuvvete illa billahil aliyl azim
Moderatör
çubukla kayada aldığın derinlik şaşma yapar unutma,toprakta aldığınla asla birbirini tutmaz,yanılgının sebeplerinden biri bu..