Kazida çikan toprak katmanlari nelerdir?

larix

Yeni Üye
Değerli üstatlar iyi günler benim de bir sorum olacak, arkadaşın birisi sordu bana ama cevap bulamadım, o da kazısında yaklaşık 40-60 cm normal üst katman topragı kırmızı, sonrasında 60-130 cm arası kıreçli kisli beyaz toprak bazı yerler kare gibi cıkıyormus kazma ile vurunca bile cıkıyormus, bu arada kötü bir koku da almışlar, arada siyah kömür ve çakıl taşları gelmiş,kırılan bazı taşların yanında sarımsı oksitlenmiş gibi nemli renk değişimi varmış, sonrasında 130-180 cm arası kireçli kisli mermer karısımı cok sert kaya cıkmış orayı cok zor gecmişlerb, burada da bazı taşların kenarı sarımsı siyah oksitlenme gibi renk varmış, arkasından gri kil çıkmış ve söküldükden sonra elle kırılabiliyormus son nokta 2,20metre olmuş, acaba mezar da son katman nasıl olur ve burdan sonra ne ile karşılaşmaları mümkün olabilir, değerli yorumlarınızı yapabilirseniz seviniriz.

Hasan.gumus

Yeni Üye
Shekiller bu soruna kapsamlı bir cevap yazmaya çalışırsak ortaya bir kitap çıkar. kısaca birkaç püf nokta belirteyim. Yaşadığın coğrafyayı çok iyi analiz etmelisin. toprak yapısı, nem ve yağış biçimleri, kaya yapısı. arazinin eğimi, bitki örtüsü gibi şeyleri bağımlı değişkenler olarak ele alacaksın. mezar üzerlerine dolgu olarak bu cografyada bulunan malzemeler katmanlar halinde kullanılır. sen doğal olmayan katmanları anlamak için coğrafyayı tanıman lazım işte. Nem tutucu tabaka kimi yerde kil, kimi yerde kömür tozu, kimi yerde kiremit ve dövülmüş toprak kullanılır. buda gene coğrayaya ve medeniyete göre değişir.
Selamun aleykum ustam ben bir yer buldum eski bir evin bahçesi bu bahçe de eski bir beton vardı kırdım kazdım 20 santim kadar deniz kumu pis koku küçük çakıl taşları çıktı ardından kömür gibi elde kayan birşey çıktı simsiyah yağ gibi elde kayıyor nedir bu

Karabulut

Operatör
Benim bildigim bir yer var adamlar 20 30 metre uzunlukta 5 metre genişlikte saf horosan dökmüşler geçenlerde devlet kanalı büyütüyordu oraya gelince büyük kepçe sökemedi ne amaçla yapılmış hep merak etmişimdir

F571571

Bilgili Üye
Kil nemi tutarak mezara ulaşmasını engellemek için yapılır, yapının uzun süre ayakta kalması için. Çalışma yaptığınız yerin fotoğraflarını çekip yeni bir konu açarsanız sizin için daha faydalı olur.

F571571

Bilgili Üye
Usta bu × işaretli taşın altunu kazudum ve 1 metreye olaşınca çok fazla beyaz katmanlı çbk kırulan iki adet büyük taşa denk geldim o kayaların ardından ilk baş toprağun rengi sarı 1.5 mt ardından kara toprak çıktu ve sürekli 30 cm 10cm 5cm şeklinde ve bir siru ufak taşlar çıkıyor
IMG_20210610_101313.jpg
IMG_20210515_130308.jpg

Ekli dosyalar