Kazı Esnasında Çıkan Taşlar

izmitlii

Member
Ustalar kazı esnasında cıkan bu taşlar neyı temsıl eder tahmını olan varmı acaba? Yaklaşık 60 cm 100 cm oncesınden kemık kalıntıları cıktı diş vb daha sonra bu taşlar sıralı sekılde

Ekli dosyalar

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Yaklaşık 4-5 m. Ciddi çalışma, kolaylıklar diliyorum öncelikle.
Ne arıyorsunuz usta burada?

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Son resimdeki incelemem toprak katmanlarının doğaya uygunluğunu gösteriyor... Burda daha önce işlem olmuş olsaydı kendini belli ederdi... Şahsi kanaatim bundan sonra devam edicek olan çalışma sizi yormaktab başka birşey gecirmiycek elinize...

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
taşlar ilginç geldi bana belli bir geometriye göre sıralanmış gibi . bu alanda sizi kazı yapmaya götüren işaret emare neydi ? sıralı taşların bulunduğu taraf doğru kazı alanını genişletip taşları yerinden sökmeyin bunun bir işçilik mi yoksa belli bir toprak katmanında uzun mesafeli süre devam eden bir katman mı deneyimleyerek öğrenin bu kadar emek etmişsiniz biraz daha genişletip önünüzü görmekte fayda var derim selametle.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Burada dolguya yada dövülmüş toprağa rastlamadığınız sürece vazgeçeceksiniz,
dizili simetrik taşlar dikkat çekici olsada katmanlar doğal, bunlarıda tabiat ananın güzelliğine varsayacaksınız, işlem yaparken tespit ettikleriniz sadece kemik parçalarımı?Makine desteği , yüzeysel iz. işaret vs. varmıdır?
tabiri caiz ise bu gibi durumlarda sıklıklar sorulan soru şudur "Neye göre işlem yaptınız?".
Kolay gelsin, bol şans.

The Thing

C*
Süper Moderatör
İkinci mesajınızda ki fotoları taşıdım, tekrar foto çekerken sadece mekan, işçilik, katman gibi fotolarla ilerlemeye çalışalım.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Baktığımızda dizili taşlar ve zemin aynı cins ve aynı renk.Duvarlar farklı bir katman ve gördüğüm kadarıyla kayalık.Taşların üçgen yapısı ve diziliş şekli her ne kadar insan yapımı olduğunu düşündürse de doğada buna benzer simetrik oluşumlara rastlamak mümkün.Eğer üst kısım kaya değilde toprak olsaydı,dizili taşların insan yapımı olduğunu düşünmemiz için daha çok sebebimiz olurdu.Ama üstte ustalarımın bahsettiği gibi ortamın doğal yapısını ilk siz bozmuşsunuz gibi duruyor.
Birde çok uzak bir ihtimal ama dizili taşları bulduğunuz katman çok ama çok eski bir uygarlığa ait olabilir. örneğin yüzbinlerce yıl öncesine ait.
Bu yaşam alanı dünyanın geçirdiği bazı evreler ve coğrafi değişimler sonucu şu an gördüğümüz katmanların altında kalmış olabilir.Bu durumda büyük bir arkeolojik keşif yapmış olabilirsiniz.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
O dizili taşlardan ufak bir örnek alıp, yaşadığınız ilde bir üniversiteye başvurup karbon testi yaptırın. Bakalım sonuç ne çıkacak?
Ben yerinizde olsaydım bu şekilde yapardım, ülke için ciddi bir kazanım olacak bir yere benziyor.
O kadar doğal katmandan sonra böyle bir manzara hiç boş değil bence.
Ayrıca daha da aşağıya doğru devam edecek o sıralı taşlar.

izmitlii

Member
Bölge Kocaeli Kandıra karadenize yakın, cubuk yardımıyla boşluk tespit edildi başkası tarafından sonra kazı çalışması yapıldı. İşaret bakma fırsatım olmadı cevreyı analiz edemedım. Şahit oldugum bı konu var yan bahceden zemine yakın bronz para bulundu. Kazı yerınde kemiklerin yanı sıra kırılmıs tugladan testi vb seylerde cıktı.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Bölge Kocaeli Kandıra karadenize yakın, cubuk yardımıyla boşluk tespit edildi başkası tarafından sonra kazı çalışması yapıldı. İşaret bakma fırsatım olmadı cevreyı analiz edemedım. Şahit oldugum bı konu var yan bahceden zemine yakın bronz para bulundu. Kazı yerınde kemiklerin yanı sıra kırılmıs tugladan testi vb seylerde cıktı.
Buldugun bronz paranin donemi hakkinda bilgi edindin mi?