Kaya ya çakılı murç

sandalci14

Operatör
orda taş duvar gibi bisey var muhtemelen eski yerlesim yeriydi kullanim amacli oldugunu dusunuyorum

kaplumbaga

Member
Kayanın altında sağında solunda onunda arkasında yani 10 metre çevresinde soylim yorulma diye hiç birsey yok...

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Çingene çivisi nedir? Bakınız. Bu modern bi çiviye benziyor. Bazen köylüler sınır belirlemek için yaparlardı. Ya da mühendisler sınır belirlemek için çivi çakarlar, olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Eski tip olsa suya yakın bir yerde olsaydı çivi sayısı kadar kasa kumbara var derdim açıkçası....

sğlm

Aktif Üye
%90 poligon çivisi.. Maliyetli olmasın diye Pilye yerine kaya ya çakmışlar.
Ölçüm için çakılan cividir , poligon veya nirengi , ama ölçüm için çakılmıştır, bazıları 50-60 yıllık da olabiliyor , define ile alakalı olmadığını düşünüyorum ,

byfaruk

Yeni Üye
Çingene çivisi nedir? Bakınız. Bu modern bi çiviye benziyor. Bazen köylüler sınır belirlemek için yaparlardı. Ya da mühendisler sınır belirlemek için çivi çakarlar, olabilir.
Ustam bende senin gibi düşünmüştüm eski kadastro çivisi olabilir demistim

byfaruk

Yeni Üye
Bazı define yazılarında blog larda okumuştum.kama,murç, çivi olan kayalara dikkat edin son nokta olabilir diye .lakin siz ustaların da görüşünü almak istedim.bende sizin verdiğiniz cevaplara yakınım eski kadastro sınır belirlemek amaçı olduğu ihtimali daha yüksek ilginiz alakanız için teşekkür

sğlm

Aktif Üye
Arazı ve köyü ölçmek içindir . Yerleşim e yakın arazi ve evleri rahat görebilecek hakim yerlere bakarsan başka da bulursun , bu noktalar kadastroda , imar planında , yol ölçümünde gibi bir sürü ölçümlerde kullanılıyor , , başka işaretlere bol şans dilerim