Karotla delinen yerin içini görmek için oto kamerası çıkışını usb girisine cevirme

Adam78

Aktif Üye
Selamin Aleyküm. Arkadaşlar hepimizin bildiği gibi ve en büyük sıkıntılarından biri de karotla dediğimiz yerin içini görüntülemek! Bu konuda herkesin sikintisida endoskobik (yılan )kameraların bu iş için yetersiz kalması, zira endoskobik kameralarda 10 cm den sonranetlik bozuluyor fakat definecinin ihtiyacı olan net ve geniş görüş alanına sahip ayrıca birkaç metre mesafeyide gösterebilecek bir kamera. Çünki zemin alti oda mezar olarak düşündüğümüz yere karotu salip kamerayı içeri gonderdigimizde odanın içindeki malzemeyi gorebilmemiz ve boşa yersiz amelelik yapmamak için odaya giden tünelin yönünü tespit edebilmemiz için bu ozelliklerdeki kameraya ihtiyacımız var. Definecinin işini görebilecek geniş acılı uzun mesafeyi gösterebilecek gece görüş özelliğine sahip ayrıca kartı deliğinden siga bilecek küçüklükte oto kameralar mevcut fakat bu kameraların çıkışları usb olmadığı için telefonlarda veya tabletlerde kullanamıyoruz, benim ve benim gibi düşünen arkadaşların merakı bu oto kameralari telefonlarda veya tabletlerde farklı bir aparat ekleyerek kullana bilmenin bir yolu varmidir, yardımcı olursanız çok sevinirim.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bunun için içeriye Kırılınca yanan çubukladan atılabilir karanlık alanda işe yarar ama cameranın görüşünü bozabilir . Elektirik Eloktironikle uğraşan birisi bu durumu çözer .

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Iceriyi şerit led ışıkla aydınlatabilirsiniz

timur964

konularim
net göruntuyu ancak güvenlik kameraları verir onada en az 7 cm çapda delik ister . dış kısmındaki teferruatı çıkartıp uygun hale getirilmişini ist de görmuştum bir dedektörcude

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Arkadaşımın yaptığı sistemi anlatayım size:

Yılan kameranın başındaki oynar döner korumalığı çıkardı. En uç kısma sarı renk veren klasik Led taktı, çevresel..
Sanıyorum 8 veya 10 adet. onlarıda güzelce bantladı. pilleride 5 metreye bantladı. Birde on/of anahtarı koydu.
Ledleri yakıp odaya saldı mı televizyon izler gibi telefondan izliyoruz. Yılan kamerada tüm sorun ışık yetersizliği.

Daha teferruatı yok sanıyorum. Akşam görüşeceğiz inşallah sorarız.

Adam78

Aktif Üye
Arkadaşlar araç geri görüş kameraları bu is için en uygunu, hem net ve geniş acılı hem de uzun mesafeleri gösterip gece görüş yetisine sahip tek sıkıntı bunu telefona veya benzeri bir cihaza adapte etmede, bu sorun çözülürse definecinin işini rahatça çözebilir zira 27 mm ebatiyla delikten geçebilecek kucuklugede sahip, elektronik hakkında bilgisi olan arkadaşlarımızın bu işi cozebilecegine inanıyorum.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Telefona biraz zor olur ama laptopa uydurulur sebebiyse kameranin programa ihtiyaç duyması. Kameranın programını mobil uyumlu hale getirmek zordur baştan sıfırdan yazılım ister ama laptopla hallolur diye düşünüyorum

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Merhaba ;
Araç kamera kiti ne kadar sağlıklı olur bu işe ne kadar yarar hiç denemedim duymadım da . Ancak bunu led ısıklarla güçlendirmek lazım yoksa zayıf olur güzel led ler oluyor tekli çiftli telefon flaslarının 2 katı parlaklık sağlar . Onuda ekleyip bütün halinde olursa güzel çekim yapar tabi kameranın özeliikleri de iyi olması gerekli HD kayıt yapanları var iyisi .
Ben araç içinde çok çakmak sız kaldım tepelerde en yakın market 1 saatlik yol açık market bulmak ayrı sorun . Denemediğim sökmediğim metod kalmadı motorun içinden bujilerden akım alıp direk aküye bağlayıp çıtlatıp yaktıgım da olmuştur .
Sizin iş basit mekana araç yaklaşabiliyorsa usb kabloyu kesip istediğin eklemeyi yapabilirsin metrelerce uzat .
Araç yaklaşamıyor sa portatif 12 V aküler var evde Oto teyp dinleyenler bilir , resimde attım bi tane ondan lazım elektrik için iş görür araç sistemiyle aynı 12 V.
Bunu direk çeviren convertör ler var basit 12 V elektriği bağla diğer ucunda usb çıkış yapar istediğini bağla .
Convertör yoksa dişili erkekli uzatma usb kabloları olur ,kameranınkini kesme diye . Erkek olan usb olan bölümü düzgünce kes kablolar ortaya çıkar sadece (+) ve (-) olan uçları aküye bağlanacak çogu alette bir eksi bir artı olur ,eğer baska kablolarda çıkarsa bunu ayırmak için herhangi bir tv tamircisi size söyler şu eksi şu artı diye basit yani . O uçları aküye bağlayınca kablonun kestiğimiz tarafın diğer ucundaki dişi bölüme istediğin usb cihazı bağla .
Diğer yöntem şarjli herhangi bir oynatıcı player yada ne olursa olsun usb çıkışı olan bir alete o kamerayı bağlayınca yine çalışır .
Bu en kolayıdır denemedim ama büyük ihtimal olur .Telefonlar için yedek şarj Powerbank ler var ,onların usb giriş çıkışları olur genelinde elektriği ordan çok basitce alabilirsin elindeki kamera uyuz luk etmezse tüm bu yöntemler başarıya götürür seni .

Son düzenleme:

Nasip34

Bilgili Üye
Arkadaşlar konu açılalı çok olmuş ama, bu iş çok basit. En önemli kısım, en az 3 cm olan araç kamerasının delikten rahat geçmesi. Ben aracım için geri görüş kamerasını tablete (windows, android farketmez) veya telefonuma bağlayabiliyorum. Bunun için ihtiyacımız olan şey easycap veya easer cap denilen kamera sinyalini windows/android cihazlara görüntü olarak veren cihaz. Aşağıda linkini veriyorum. 22 $ gibi fiyatı var. Sonra play storeden uygulamasını indirip oradan açıyorsunuz. Kamera alacaksanız 3-5 $ fazla verin mutlaka sony olsun. Gece görüşlü hd kalitesi çok daha farklı oluyor.
Sıcak Satış Easycap USB 2.0 Kolay Kap Video TV, DVD VHS DVR Yakalama Adaptörü Kolay Cap USB Video Yakalama Vedio Yakalama Aygıtı
Hot Sale Easycap USB 2.0 Easy Cap Video TV DVD VHS DVR Capture Adapter Easier Cap USB Video Capture Vedio Capture Device -in Video Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
(from AliExpress Android)