Kaplubağa çözüm yardım

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.

Aradiginiz mezar odasi.
Muhtemelen arazinin yapisindan dolayi duruyordur el degmemistir, doneminde islem yapilmadiysa.
Etrafini 10 metre yaricapli temizleyemezseniz sonuca gitmeniz biraz zor.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba
Fotolarda görünen işarerler nedemek hüç tecrüben yok yardımıcı olabilirmisiniz 2 adet kaplubağa var biri küçük biri ve bu işaretler var. Ben kaplubağa ya benzettim neyapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim saygılarEkli dosyayı görüntüle 277263
Kardeşim burada iki kaplumbağa var biri büyük diğeride onun korumasındaki yavrusu. Baktığı yön ve bunun 50 m çevresinin resimlerini güzelce çek yakındaki dere ve yataklarınıda çek bakalım dikkat çekici neler var.

Hakan8181

Yeni Üye
kaplumbagayi bikac yonden usten sagdan ve karsidan resimleyiniz. cevreyide resimleyiniz. digerleri dogal gorunuyor.
Alan tarama şelalenin aktığı yeri gösterdi şelalenin hemen solunda kabartma kaplumbağa resmde fazla belli olmuyor ve penise benzer birşey var ?

Hakan8181

Yeni Üye
Alan tarama şelalenin aktığı yeri gösterdi şelalenin hemen solunda kabartma kaplumbağa resmde fazla belli olmuyor ve penise benzer birşey var ?

derendeli

Yeni Üye
kaplumbağa geç arkası sıra kayalar, sıra kayalar önü geniş düzlük burası güneye bakar düzlüğün aşağısı üç kuyular ,düzlükte büyük mahzen ,buraya üstten giremezsin kuyuların biri mahzene gider. senin anlayacağın iş çok zor.

Hakan8181

Yeni Üye
kaplumbağa geç arkası sıra kayalar, sıra kayalar önü geniş düzlük burası güneye bakar düzlüğün aşağısı üç kuyular ,düzlükte büyük mahzen ,buraya üstten giremezsin kuyuların biri mahzene gider. senin anlayacağın iş çok zor.
Bırak gitmi diyorsun girişi bulduk galiba son attığım fotolarda üçgen kare taşlar sonrada eklenmiş örülmüş orda giriş büyük ihtimalle

Hakan8181

Yeni Üye
Şelalenin solundaki tarafına bakarmısın üçgenntaşlar yapay görüntü değilmi üçgen taşlar sonradan eklenmiş bir iki taş söktük kesip yapıştırıldıkları belli giriş burdan ama çalışamadık tam bu giril olduğu tahmin ettiğimiz yeride aşağıda penis burayı gösteriyor.Yorumu olan var mı ?

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Kardeşim hele bi sen bize kaplumbağanın resmini 4 cepheden çek bakalım bizde görelim bu kaplumbağayi.
bu resimlerde ben kaplumbağa göremiyorum.Türkiyede en nadir bulunan işaretlerden biridir kaplumbağa günümüze soyulmamış nadir raslanır.. Doğa olarak bakarsak evet kaplumbağanın yaşam alanına uygun bir yer gibi geldi. Lakin ben kaplumbağa göremiyorum :D ... onun resmini at 4 cepheden
Düzeltme; en sık görülen işaret olmakla beraber, soyulmayanı çok azdır.

arkelog1453

Member
@Keskingöz YANlışın var kardeşim türkiye genelinde kaplumbağa bulmak çok zo. ülkemiz genelince 500 yıldır 1000 yıldır soyulduğu için.kaplumbağa işareti türkiyede pek yok... olanlarda kaplumbağaya benziyor kaplumbağa değil..
şunu doğru diyon .. günümüze malı alınmayan nadir var...

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
@Keskingöz YANlışın var kardeşim türkiye genelinde kaplumbağa bulmak çok zo. ülkemiz genelince 500 yıldır 1000 yıldır soyulduğu için.kaplumbağa işareti türkiyede pek yok... olanlarda kaplumbağaya benziyor kaplumbağa değil..
şunu doğru diyon .. günümüze malı alınmayan nadir var...
Can, fotoğraflı konulara bak. Halis bariz 100 tane kaplumbağa görürsün. Bizans ve Roma'da bu hayvan, ölü ruhlarını sırtında taşır olarak ritüellenmiştir. Bu sebeple çok fazla vardır. Saha inip fazlaca dokunursan tarihe fikirlerin değişir. Selametle..

Hakan8181

Yeni Üye
Bu bölgedeki taşları kırmaya başladık ama çok sert yukarrdan eklenmiş gibi olan 2 taneyi söktük bu 2 saat sürdü bukadar sağlam olması normalmi giriş burda diye düşünüyorduk