İki tane ayak işareti yan yana

Sırrı kadem

Aktif Üye
Van'daki su kanallarının km'sini biliyorsan bu soruyu sormaman gerekirdi.
Genel olarak özetleyim;
Bağlantılı olur. Uzunluğu kaya ustalarının projesine uygun yapılır. 300-500 metre onlar için çok zor değildir. Günümüz kiliselerinin kaçış tünelleri dahil 300 m'yi bulabiliyor.
Bir şey daha soracağım ustam sizlere.
Su kanalları ile tünellerin ortak noktasını Tam olarak çözemedim onun mantığını biraz daha anlatır mısınız?

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ustam vallahi maşaAllahin var. Yeri bile neredeyse nokta atışı yapacaksın. Şaştım vesselam. Sizi bulmuşken bir kaç soru sormadan bırakmam ?
Bazı ustalarımız ve ben tespit ettiğim kadarıyla bu Urartu mezarları derinde olur hem de fazlasıyla. Bunu çubukla rahat bir şekilde çizip buluyoruz. Şunu demek istiyorum. Sizin yukarı daki yazınizda siz 1-2-3 metre sonra blok taşlara ulaşıp oradan odaya geçebilirsiniz diyorsunuz. Bu nasıl oluyor ki çünkü ben hep daha derinlerden alıyorum Urartu yapılarıni bunu izah etseniz çok iyi olur?
2-)Ayrıca baksa bir sorum da geçen bir tarlada çubuk tuttuk bizi bir odaya götürdü. Derinlik tespiti yaptık. 4 metre verdi. 2 metre de yükseklik. Az ilerisinde ikinci bir oda daha tespit ettik aynı ölçülerde. Biraz ilerde bir tünel tespit o kadar uzun du ki 200 metre falan belki daha fazla. Sizce bu mümkün mü yanı Urartularda veya dediğiniz gibi doğu Roma veya Ermeni olayı gibi bir şey mi o kadar uzun tünel olur mu?
3-)Sanırsam sız bölgeye , Urartulara ve bölgede yaşayan diğer medeniyetlere hakimsiniz. Peki tespit edilen odalar açıldığında bizi bekleyen bir tuzak,gaz veya herhangi bir şey var mı yanı bunlar mümkün mü?
4-) Diyelim ki tünelden girdik. Tünelden giderek odaya bulmak tehlikeli mi özellikle gaz ve tuzak konusunda yani Urartular bu sistemi de düşünmüş mü?
5-) Diyelim ki burayı atlattık içinde ki malzeme iyi bir şey mi yanı zahmete değer bir şey mi yoksa pek uğraşılmaya değmez mi? Çünkü bı yazi da okumuştum. Urartular altını nadir kullanıp nadir ölülerle beraber gömermiş. Genellikle bronz kullanılırmis. Bu konu da siz ne düşünüyorsunuz?
Tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Ayrıca sorularimi da cevaplarsaniz sızin gibi tecrübeli ustalarımin bilgilerinden bir nebze de olsa faydalanmış olurum. Sonuçta bilgi paylaştıkça çoğalır.(Taşlıçay-Diyadin?)
Senin mevkini söylemek istemem benim gezmişliğim vardır bir çok medeniyet alanında özellikle Urartu üzerine çok çalışmam olmuştur.
Burda ki ustalarımız benim için hakiki ustalardır. Kimi Likya kimi Lidya kimi roma kimi Pontus vs. Vs. hepside ayrı cevherdir.İnanırım takip eder istifade ederim.Herkesede tavsiye ederim.Görevli olmayanlardan da çok tecrübe ehli vardır içimizde. Herkes şahsi değerlendirme ve tecrübe sonuç analizlerini sunar gerisi nasip konu sahiplerine.

200 metrelik tünel ancak kale tahliyelerinde olur .Gizli kaçış noktaları .Örnek ; Van kalesinde ki Tünel en az 10 km uzaklıkta ki blok kayalardan çıkar.Bu gizli kaçış tahliye tünelidir.Bunlar yarı konular. Kimi kaleleri ise toprakla örtülmüş gizlinmiş aniden tahliye edilmiştir.Bizim konumuz şuan kaleler değil.
Senin baktığın mevkide genel olarak işler 2 metre derinde olan işlerdir.Bu 3-4 metreyide değişik durumlarda bulur mu .? Zorr.
aldığın derinlik ölçüsü ve tünelde yanılmış olabileceğini düşünüyorum. Bunların malzemesini sormuşsun.Malzemeleri genelde mezar odalarında olmaz.Çünkü bunlar urartudan sonrakilerdir.bunlarda altın var Romaya bağlanmadan evvel ki Ermeni krallığı işleridir.Malzeme odaya yakın bazen dışarda bazen kayada kasa bazende mahzen oda da olur.Değerli tespiti net güzel olmalı derinliği pek olmaz.Bir insan boyu.
Sen kayanın üstünden ölçüm yapsan kaya da yüksek onla birlikte 5 metre desen haklısın zeminden toprakla yapışık yerden hesap et.Üstte ki kaya yükseltisini hesaplama.
Odalar her zaman gaz tehlikesi ile beraber vardır.Bu her yer için dikkat ve emniyet tedbirleri gerektirir.
Zaten 200 metrelik tünele kimse girmez.
Bu mevkii taşlıçay diyadin dediğiniz gibi kervanyolu sırtları olsa gerek.Kayalar arası boşluklar çubuk olayında sizi yanıltmamış ise iyidir.Alanda namlı yanlız blok kayaları seçin derim.Hakim olanları yani.
Benzeri yerlerde Urartuya ait net oda bulduğunda içinde bizans işi çıkacaktır .Affetmemişler.Fakir urartu düzde ki mezarlara karışmadılar .Zaten onlar oda değildir.Evet urartuda kral mezarları hariç ne bulacan ki kap kaşık bronz kemer kılıç saç tokası küpe tokası felan filan vs broz .Ederi yok.
Senin alanda bu işler yok .Bizans malzemesi olan alan.Zengin alan yani.Ensesi kalınların mevkisi de işte son nokta tespiti zor olan alan. Oda sistemi dediğim gibidir genelde.Sen burada duvardan kümes kapısı gibi kapıdan girilen oda bulamazsın .Zemin altında hepsi.

Sırrı kadem

Aktif Üye
Bilirim gardaşlık bir arkadaşım geçen iki yıl çalıştı şansına iyi çıkmadı bir km yakınındaki başka biri para bastı şansına kusursuz damarı bulmuş adam pazarlıksız fiyat veriyordu
Arazı yapısı uygurdur ustam. Lakin burda maksat iş tutmak olsun. Asil amaç bunu böyle gösterip sarı kızı bulmak. Tabi bu herkes için geçerli değil. Yani dikkat çekmemek. Mesela bir örnek vereyim sana ustam;
Yaklaşık 7-8 yıl önce Taşlıçay Diyadin arasında yol çalışması yapılırken adamlar yolu doldurmak için yan taraftan doldu toprak alıyorlar. İş makinaları kato falan her şey var tabi. Allah var adamlar işçi. Toprağı alıp işlerini yapıyorlar. Bilenler bilir bu taraflarda 5-10 metre toprak alırlar. Yüksek zaten.Neyse bunlar topraği alıp kamyonlarla yolu doldurmaya başlamışlar. 5 metre sonra bazı tandirlar çıkmış. Tabi tandirlar boş.Bunlar bizim bı arkadaşı uzaktan tanıyorlar tabi. Ama pekte ilgi alakalari yok. Sadece bu işlerle ilgilendiği biliyorlar. Bizim arkadaşı arayıp makina var mı varsa getirde pek uğraşmayalim çıkaralım demişler. Arkadaşta makina yok tabi. ama onun bir arkadaşında var. Bu arkadaşını ikna edene kadar aradan birkaç gün geçmiş. Neyse aramışlar oradaki operatörü. Aradığınız numara kullanılmamaktadir. Ara ara yok. Hemen bölgeye gitmişler bı bakmışlar ki yol yarıda kalmış hiç bir iş makinası yok. Arkadaş tabi işin iç yüzünü anlamış. Adamlar malı bulmuş sonra topuk. Bölge elverişli zaten. Biz dün oraya gittik. Görmen lazım ustam o kadar topraktan sonra o tandirlarin çıkması hayret verici. Burda daha neler dönüyor neler.
Demem o ki işini yapan da var, işi iş olarak görünsün diye yapan da var bunlara dikkat etmek lazım...

deli firat

DOĞACI
Gardaş senin mevkinde dört beş mt aşağısı yok tarihini kimlerin yaşadığını anlatmama gerek yok yüzeysel bir beklentin olmasın varsada kaçış yıllarında yüzeysel bırakılanlardır onların çoğunda alınmış yani mevkinde kolay lokma yok

Sırrı kadem

Aktif Üye
Senin mevkini söylemek istemem benim gezmişliğim vardır bir çok medeniyet alanında özellikle Urartu üzerine çok çalışmam olmuştur.
Burda ki ustalarımız benim için hakiki ustalardır. Kimi Likya kimi Lidya kimi roma kimi Pontus vs. Vs. hepside ayrı cevherdir.İnanırım takip eder istifade ederim.Herkesede tavsiye ederim.Görevli olmayanlardan da çok tecrübe ehli vardır içimizde. Herkes şahsi değerlendirme ve tecrübe sonuç analizlerini sunar gerisi nasip konu sahiplerine.

200 metrelik tünel ancak kale tahliyelerinde olur .Gizli kaçış noktaları .Örnek ; Van kalesinde ki Tünel en az 10 km uzaklıkta ki blok kayalardan çıkar.Bu gizli kaçış tahliye tünelidir.Bunlar yarı konular. Kimi kaleleri ise toprakla örtülmüş gizlinmiş aniden tahliye edilmiştir.Bizim konumuz şuan kaleler değil.
Senin baktığın mevkide genel olarak işler 2 metre derinde olan işlerdir.Bu 3-4 metreyide değişik durumlarda bulur mu .? Zorr.
aldığın derinlik ölçüsü ve tünelde yanılmış olabileceğini düşünüyorum. Bunların malzemesini sormuşsun.Malzemeleri genelde mezar odalarında olmaz.Çünkü bunlar urartudan sonrakilerdir.bunlarda altın var Romaya bağlanmadan evvel ki Ermeni krallığı işleridir.Malzeme odaya yakın bazen dışarda bazen kayada kasa bazende mahzen oda da olur.Değerli tespiti net güzel olmalı derinliği pek olmaz.Bir insan boyu.
Sen kayanın üstünden ölçüm yapsan kaya da yüksek onla birlikte 5 metre desen haklısın zeminden toprakla yapışık yerden hesap et.Üstte ki kaya yükseltisini hesaplama.
Odalar her zaman gaz tehlikesi ile beraber vardır.Bu her yer için dikkat ve emniyet tedbirleri gerektirir.
Zaten 200 metrelik tünele kimse girmez.
Bu mevkii taşlıçay diyadin dediğiniz gibi kervanyolu sırtları olsa gerek.Kayalar arası boşluklar çubuk olayında sizi yanıltmamış ise iyidir.Alanda namlı yanlız blok kayaları seçin derim.Hakim olanları yani.
Benzeri yerlerde Urartuya ait net oda bulduğunda içinde bizans işi çıkacaktır .Affetmemişler.Fakir urartu düzde ki mezarlara karışmadılar .Zaten onlar oda değildir.Evet urartuda kral mezarları hariç ne bulacan ki kap kaşık bronz kemer kılıç saç tokası küpe tokası felan filan vs broz .Ederi yok.
Senin alanda bu işler yok .Bizans malzemesi olan alan.Zengin alan yani.Ensesi kalınların mevkisi de işte son nokta tespiti zor olan alan. Oda sistemi dediğim gibidir genelde.Sen burada duvardan kümes kapısı gibi kapıdan girilen oda bulamazsın .Zemin altında hepsi.
Tabiki ustam benim için bütün ustaların yeri farklıdır. Hepsinden öğrenecek çok şeyim var. Ve hepsine sonsuz saygım var kuşkusuz. Hepsi alanlarında en iyilerdendir. Hepsinden Allah razı olsun inşaallah...
Benim çubuk işine gelince mesela saçma sapan şekil çizen oda veya mahzen varsa ben es geçerim. Bayram abim sağolsun. Bana net ölçü veren mesela 2×3 bir oda olucak. Sonuçta bunu yapan da bı usta. Güzel bı şeklini çizdikten sonra derinlik tespitinde kaya hariç en az 4 metre. İnşaallah dediğiniz gibi daha yuzeydedir. Ayrıca çevreye hakim olan olan yerlere bakacağım inşaallah. Sizin dediğinize Urartu sistemini Bizans ve Ermeniler kullandı. Ve olsa bunların malı olur. Ve altın olur diyorsunuz. Bunlara dikkate alacağım inşaallah. Rabbim razı olsun inşaallah

Sırrı kadem

Aktif Üye
Gardaş senin mevkinde dört beş mt aşağısı yok tarihini kimlerin yaşadığını anlatmama gerek yok yüzeysel bir beklentin olmasın varsada kaçış yıllarında yüzeysel bırakılanlardır onların çoğunda alınmış yani mevkinde kolay lokma yok
Eyvallah ustam bunun bende farkındayım zaten başından beri söylüyorum işçiliği zor ve derin. Onun için değer mi diye foruma yazıyorum