Horasanli tümülüs..

A.Tuna

Member
tesekkür ederim sarıkayalar hocam..friklere ait olabilecegini hic düsünmemistik..bunu da degerlendirelim hocam..dediniz gibi zor duruyor kepce cözebilir..

Turko

Uzman
selamün aleyküm herkese..bi sorum olacakti...
Suan calistigimiz yerde tam böyle babacan bi tümülüs olmasada yigmadan büyük tümülüsten kücük 4,5-5 metre yükseklikte bi yer var..tepenin oturdugu zemini yani tepenin başlangiçtan itibaren 2,5-3 metre derinlikte açtik..araba kaputu gibi bazilari ufak bazilari büyük kilitli atma taşlari söktük ve kalan bi kaç kaya ve yaninda horasanli bi bölgeye denk geldik..daha önce bu tip çaliştigimiz yerlerde horasanla hic karsilasmamiştik..sizce burada ki horasan nelere işarettir neleri dikkate alalim..tecrübesi olan arkadaşlardan fikir istiyorum..
Horasan â dokunma sakın, tumulus yada o tarz birşey değil uğraştığın kubbeli dromusu olan dört sütun üzerine kilit taşları ile kurulmuş oda mezar ya ortasında lahit olur yada üç kenar sediri. Yıkarsın mezarı dikkat et

sarıkayalar

Bilgili Üye
tesekkür ederim sarıkayalar hocam..friklere ait olabilecegini hic düsünmemistik..bunu da degerlendirelim hocam..dediniz gibi zor duruyor kepce cözebilir..
İlk mesajdada yazdim kepce girerse gocer kilidin birini aldinmi gocuyor hersey enkaz altinda kaliyor delik acin girin gorceksin kilidin nasil yapildigini cok mumtazam bir yapi

A.Tuna

Member
suan cok sasırdım Turko hocam..ilk defa denk geliyorum böyle bir seye..peki dediginiz gibiyse nasıl bi çalısma yapmamız gerekiyor bilgi verir misiniz?nasıl bi yol izlemeliyiz?bu sekilde yıkılıosa kepce sokalım dioduk hepten yıkılır o zaman..

A.Tuna

Member
sarıkayalar hocam işin rengi iyice değişti..ekiple oturup bi istişare yapmamız gerekicek anlasılan..dediğiniz gibi göçürebiliriz tek çare delmek gibi duruyor..

Turko

Uzman
suan cok sasırdım Turko hocam..ilk defa denk geliyorum böyle bir seye..peki dediginiz gibiyse nasıl bi çalısma yapmamız gerekiyor bilgi verir misiniz?nasıl bi yol izlemeliyiz?bu sekilde yıkılıosa kepce sokalım dioduk hepten yıkılır o zaman..
Ben malesef yıktım ustam , Yan duvarı tabana kadar indirip cepheden girecek yer bulman gerekiyor . traktör kepçe soktum kırıcı ile tabakayi alayım dedim meğersem tabaka çok az mis 10 sn falan sürdü kırıcı kilit taşını kırınca çöktü , harfiyati aldık ama nafile sağlam hiç birşey kalmamıştı. Acemilik başkasının aklı ile girdik tecrübe edindik.

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@mucit horasan grek te de var roma öncesinde yani,, sadece roma da özellikle roma cumhuriyette en sağlam haline getirilmiş , geliştirilmiş yani. işi bilen horasana bakınca grek mi roma mı anlar zaten okadar fark var
laf talaşı yapmam ama yığma ve tümülğüslerde üsten yığma horasan olmaz taş aralarında olabilir ama geniş kapsamlı olmaz 4 metre kare gibi anlatmak istediğim bu bizans döneminde genelde çıkar horasan komple sıvama kalın olarak kullanılmıştır bilmem anlşatabildimmi

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Burda Horasanin bı önemi yok bence ,Horasan sonuçta harç , iki taşı yapıştırmak için kullanilmistir veya kullanılmamıştir.Benim gorduklerimde tepeden inilmeye çalışılmış tüm katmanlarda vardi ,bu yapı seklne göre değişim gosterebilir.Ama bir yerde bir yapı varsa ozellikle zemin altı olmak kaydiyla harç olur .Bu içine kattıkları hazırladıkları maddeden dolayı çoğunu bilir tanırız .Anlatılana göre arkadaşlarda belirtmiş tehlikeli durum kolay kolay uçmaz cokmez ama tepesi tonoz lu yapıdadır binlerce taşın içinden gider kilit taşını bulup almaya çalışırsan çatısı uçar hatta tüm tepe göçer .Bir kaç resim olsa daha iyi olabilir..
Kolay gelsin..

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Bi zahmet edip bir iki resim çekip yoruma sunmuyorsunuz, resimsiz bilgi almak istiyorsunuz .resim çekmek bu kadarmı zor kardeşim.

Nil

Engellendi
bizans ile tümülüsün ne alakası var ki
laf talaşı yapmam ama yığma ve tümülğüslerde üsten yığma horasan olmaz taş aralarında olabilir ama geniş kapsamlı olmaz 4 metre kare gibi anlatmak istediğim bu bizans döneminde genelde çıkar horasan komple sıvama kalın olarak kullanılmıştır bilmem anlşatabildimmi