Görüşlerinizi bekliyorum

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
Dadaşim motifler kesinlikle selçuklu dönemine ait diyebilirim. Kolon olarak yapilan bu şekil genelde rum ermeni ustalari tarafinda yapilmiş olduğunu söyleye bilirim. Eski dönemlerde rumlarin ve ermenilerin evdeki destek amaçli yapilan direklerde ve özelikle pencere altina yapilan direklerde dereğin yapisi olarak şekil vermişlerdir. üzerinde ki motifler selçuklu eminim.:244:

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kafkaslı ustam gördüğüm şekilleri çizdim. Bu görünen şekillere göre yorumun nedir acaba ?

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Şuan hastanedeyim inşallah akşam incelerım

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Benim gördüklerim kümseyi bağlamaz ben bilgimi yazarım isteyen değerlendir“T” harfinin üzerine oturtulmuş üç küçük daireden ibaret olup çoğunlukla haç'a benzetilen; fakat Hıristiyanlıkla pek alakası olmayan bir resimle karşı karşıyayız bu işaret en yaygın bir eski Mısır sembolüdür. Kadın ve erkeğin birlikteliğini simgeler ve "evrensel yaşamın çekiciliği" olarak ele alır. "Hayat anahtarı" ya da "Nil'in anahtarı" olarak da bilinir.
T sembolü Eski Mısır'da en güçlü kültürel ve dinsel sembollerden biriydi. Yaşamın sembolü mevcuttur.egyptologlar tarafından sürekli tartışılmıştır. Kimileri, şeklinin başı olmayan insan vücudu olduğunu söyler. En yaygın kanılardan biri de budur, çünkü ..T..ölümün ardından yaşamın sembolü, onun anahtarıdır. Şekil itibariyle çift cinsiyetli olduğu söylenir ki, bu da kadın veya erkek ayırt etmeksizin temsil eder.
Bir başka teoriye göre ise, ölüm ile bir tutulan çarmıh'ın üst bölümü yuvarlanmış şeklidir. Bilinmektedir ki çarmıha germe, yalnızca Romalılar tarafından değil, o dönemde gerek Yunanlılar, gerekse Mısırlılar tarafından sürekli uygulanan bir cezalandırma yöntemiydi. Bu haç şeklinin tepesinin olmamaması bir elips/halka şekli oluşturmasının sebebi ise, sonsuz bir döngüyü işaret etmesi, böylece ölümden sonra yaşamı sembolize etmesidir.
Anahtar güç ve sahiplenmenin simgesidir. Herkes kendi anahtarına kendisi sahiptir. Bu anahtar ile kendi kapısının, kendi gizemlerinin kilidini açacak ve kendi eserini verecektir. Bu sembolik anahtar her cevabın bizde olduğunu simgeler. Kendi kendini tanımayı becerebilmek gerekliliği vurgular. Tanrıça Maat başında bir devekuşu tüyü ve her iki kolunda birer T', yaşamın sembolü olan yaşam anahtarı ile sembolize edilir.
Buna göre sonuç T .. Şeklindeki semolün üzerine işlenmiş daireler de lahit mezar sembolleri ve bu lahitlerin üzerinde kullanılmıştır benim tanım bu saçma bulabilirsiniz mübareklerı

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kafkaslı ustam güzel bir açıklama olmuş zevk alarak okudum özellikle son paragraf biraz vahdeti vücud açıklaması gibide olmuş emeğinize sağlık

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kafkaslı ustam çok teşekkür ederim. Şimdi şöyle bir detay daha öğrendim. Ev sahibi evi biraz eşelemiş ve merdivenle tünel bulmuşlar. Korktukları için devam etmemişler. Gidince kontrol edecez inşallah. Turko ustamın açıklaması ve sizin açıklamanızı birleştirince 3 odalı bir yer biri kapalı ve kapalı olanda ya lahit var yada açık oda da olan lahitin malzemeleri. Tabi bu şuan ürettiğim bir yorumdur. Bunu mekanı kontrol edince netleştireceğiz inşallah. Yorumda bulunan bütün ustalarıma çok teşekkür ederim.

may77

Moderatör
Moderatör
dikkatimi çekenler

daha net oldu semboller.sonucu merak ettim.kolay gelsin.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Turko ustam orada yaptığımız tespit ve çalışmanın krokisi ve alanın resimleri paylaşayım. Belki aklında başka birşeyler canlanabilir. Dediğin gibi 3 oda tespitimiz oldu. İlk oda boş ikinci odada lahit ama Lahitin içi boş görünüyor 3. odada sarı kız sinyali aldık. Tam emin olmamakla beraber girişi tandır tarafından tespit ettik fakat dediğim gibi tam emin olamadık. Bizde lahit bulunan odanın üstünden gidip köşesinden girmeyi planlıyoruz. Tabi tuzak olma olasılığınıda unutmuyoruz. Bize tuzağı ve asıl girişi bu kolanda işlendiğini düşünüyorum.

Burası tarih yazan kolonun arka yüzündeki tam belli olmayan bir çizim var gibi
Ekli dosyayı görüntüle 169266

Burası odanın çatısı
Ekli dosyayı görüntüle 169267

Odada bulunan tandırın karşıdan görüntüsü
Ekli dosyayı görüntüle 169268

Tandırın iç tarafı ama tandır doldurulmuş
Ekli dosyayı görüntüle 169269

Bu tandırın sağ duvarında gözüme çarpan detay
Ekli dosyayı görüntüle 169270

Tandırın ağzındaki kolonun arka tarafı
Ekli dosyayı görüntüle 169271

Tandırın bacası
Ekli dosyayı görüntüle 169272

Tandırın sağ tarafının resmi
Ekli dosyayı görüntüle 169273

Buda içerde tespit ettiğimiz odaların krokisi
Ekli dosyayı görüntüle 169274

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Turko ustam orada yaptığımız tespit ve çalışmanın krokisi ve alanın resimleri paylaşayım. Belki aklında başka birşeyler canlanabilir. Dediğin gibi 3 oda tespitimiz oldu. İlk oda boş ikinci odada lahit ama Lahitin içi boş görünüyor 3. odada sarı kız sinyali aldık. Tam emin olmamakla beraber girişi tandır tarafından tespit ettik fakat dediğim gibi tam emin olamadık. Bizde lahit bulunan odanın üstünden gidip köşesinden girmeyi planlıyoruz. Tabi tuzak olma olasılığınıda unutmuyoruz. Bize tuzağı ve asıl girişi bu kolanda işlendiğini düşünüyorum.

Burası tarih yazan kolonun arka yüzündeki tam belli olmayan bir çizim var gibi
Ekli dosyayı görüntüle 169266

Burası odanın çatısı
Ekli dosyayı görüntüle 169267

Odada bulunan tandırın karşıdan görüntüsü
Ekli dosyayı görüntüle 169268

Tandırın iç tarafı ama tandır doldurulmuş
Ekli dosyayı görüntüle 169269

Bu tandırın sağ duvarında gözüme çarpan detay
Ekli dosyayı görüntüle 169270

Tandırın ağzındaki kolonun arka tarafı
Ekli dosyayı görüntüle 169271