Gerçek İşaret ve Gerçek Harita

oymak beyi

Bilgili Üye
ustam merhaba. bu eklediğiniz merdivenin iki üç farkli yerde gördüm ama çok kucuklerdi ve kayanin yuzunde idi. dort basamak ve alt basamaktan üst basamaga yarim metre anca gelir. bunun anlamı nedir bilginiz var mi acaba ? bitanesinin resmini ekledim

Ekli dosyalar

atasdibi

Bilgili Üye
1. Fotoğraf(harita): Bölgeye duyum üzerine gidilir uzun araştırmaların ardından murçla ana kayanın alnına resmedilmiş suyla temizleyince bir karenin içerisinde 4 nokta şeklinde bir çizim bulunur. Çizim daha önce görülmemiş bir işarettir (aileye has bir işaret). Ardından 4 noktanın köyün dört tepesi olduğu fark edilir sonra çizimde ki noktalardan birinin derin olduğu görülür. Belirtilen tepe bulunur araştırılır. Bakır tepsinin içinde harita bulunur. Harita şifreli olup bölgeyi detaylı anlatmaktadır. Definenin yeri belirtilmez. Şifrelerin çözümü bir türlü yapılamaz aylar sonra Ermenistan'a gidilir sorun çözülür.

2. Fotoğraf(yazıt): Bölgede yaşayan Ermeni toplumu ana kayanın üzerine ölen kişilerin, orda ki papazların isimlerini yazmış. Yazılı olan ana kaya kilise arazisinin bittiği şahıs arazilerinin başladığı noktadır.

3. Fotoğraf(Merdiven): Bu işaretin arka tarafında (250 metre civarında) bir dikili taş vardır bu bölge işaretidir. Dikili taş ile merdivenin arasında mahsen gibi, tünel gibi bir geçit olabiliyor ancak bu işarette merdivene oturunca karşınızda bir çakıl yığma görülüyor. Kontrol edilince papaz mezarı olduğu anlaşılıyor.

4. Fotoğraf(haç): Kilise ve mezarlık bölgesini temsil ediyor. İşaretin 50-100 metre çevresinde kilise bulunuyor demektir.

5. Fotoğraf (delikler): Sıralı olarak mezarlar var demektir bunların arasında ki mesafe deliklerin arasında mesafeyle oranlıdır. Derinlikleri mezar derinliğini verir. 3-5 metre yanındadır mezarlar.

6. Fotoğraf(ıstavroz): Mezar işaretidir, 1-50 metre çevresinde mezarlar mevcuttur.

7.Fotoğraf (mezar taşı): Köyde araştırma yapılır kırılan bir koç işaretinden bahsedilir bahsedilen işareti gören birinden tarif alınır koçun baktığı yerde bir düzlük birde tepecik vardır tepeciğin hemen önü kilisedir (yıkık). Tepecik kontrol edilir bu taş bulunur bölgede ki o dönemde yaşayan bir yönetici birde papaza ait iki mezardır iki oda bir koridor şeklinde bir yapı içindedir odalar 4 metre derinliktedir. Taş ise 1.5 metrededir.

8. Fotoğraf(mezar taşı): Bölgeye duyum üzere gidilir, araştırma yapılır. Bu taş ve bunun gibi taşların onlarcasını köylülerin traktörle çekip ev yapımında kullandığı öğrenilir. Bunu ise kullanamazlar taşı çekerken başka bir kayaya takılır ve orda bırakırlar. Taşın hemen sağ alt kısımda bir işaret vardır bu oda mezar demektir. Sol tarafında ise uzun bir dikdörtgen içinde çarpı (x) şeklinde süslemeler vardır. Süslemeler önemli biri olduğuna delalet eder. Taşın eski yeri bulunur. 3 metrede oda mezar çıkar enteresandır ki mezar odaya tünelle giriş varsır tünel takip edilir bezirhaneye(yağ çıkarılan yer) ve köyün çıkışına doğru giden iki yol vardır. Tünelin bezirhane tarafında tüfekler ve hançerler vardır. Tünel yerden 3 metre derinlikte olup ahşap parçalarla desteklidir. Gaz lambası ve gaz yağı bolca mevcuttur.
Elinize sağlık, böyle güzel oldu

aykesdan

Member
ustam merhaba. bu eklediğiniz merdivenin iki üç farkli yerde gördüm ama çok kucuklerdi ve kayanin yuzunde idi. dort basamak ve alt basamaktan üst basamaga yarim metre anca gelir. bunun anlamı nedir bilginiz var mi acaba ? bitanesinin resmini ekledim
Merhabalar, doğal oluşum yada doğal oluşuma müdahale gibi geldi. Müdahale edilip bir basamak oluşturulmuş olabilir. Benim fotoğrafladığım merdiven ise baya net bir şekilde merdiven olduğu belli taşların arasında horasan kullanılmıştı. Bölgeden süphe ediyorsanız dedektörle kontrol edin derim ancak daha çok doğal gibi geldi bana yinede varsa daha detaylı ve uzaktan fotoğrafları atabilirseniz iyi olur.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Uğur beyi tanımıyorum ancak başıma gelen tahilsiz olaylardan birini anlatayım; 2018 yılı yaz ayında doğu bölgesinde arama yaparken jandarma geldi dedektör ve görüntüleme cihazımı aldılar faturaları ibraz edip dilekçe yazdıktan 1 ay sonra geri aldım. Arama yapmak serbest değilse neden dedektör satışına devlet izin veriyor ki? Bilmiyorlar mı bu cihazlarla kimsenin teneke peşinde koşmadığını? Kanunda da kazarak aramak yasak diyor.

Edit: Şimdi baktım Youtube'da video çeken bir dedektör firması sahibiymiş. Ne denli doğru videolar yapıyor bilmiyorum ancak dedektör satıcılarının asıl amacının satış olduğunu biliyorum.
Bu konuşma tarı çok tanıdık geldi bizim eski ustalardan meşhur bir ustamız vardı kendini zorla banlatmıştı nedense bana onu hatırlattın. :)

aykesdan

Member
Bu konuşma tarı çok tanıdık geldi bizim eski ustalardan meşhur bir ustamız vardı kendini zorla banlatmıştı nedense bana onu hatırlattın. :)
Yok üstadım, buralar da yeniyim ilk defa online bir platformda defineciliği konuşuyorum. :)

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hoş
Modenatör arkadaşlardan sabit konu olarak değerlnedirilmesini talep ediyorum. Maksat herkes istifade etsin.
Hoş Geldiniz ben sabillenecek bir konu göremiyorum. Diğer üstadlarda bakarlar inşallah.
İyi forumlar.

aykesdan

Member
Konunun sabitlenmesini yöneticilerimizden talep etmiştim az önce sabitlendiğini farkettim, yöneticilerimize çok teşekkür ederim. Bu sebeple konuyu önümüzde ki günlerde daha da genişletmeyi planlıyorum. Anlatılmasını istediğiniz konular varsa onlarıda yazabilirim yahut kiliseleri, tılsımları, vefkleri, arazide yapılması gerekenleri, cinnileride anlatabilirim.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Konunun sabitlenmesini yöneticilerimizden talep etmiştim az önce sabitlendiğini farkettim, yöneticilerimize çok teşekkür ederim. Bu sebeple konuyu önümüzde ki günlerde daha da genişletmeyi planlıyorum. Anlatılmasını istediğiniz konular varsa onlarıda yazabilirim yahut kiliseleri, tılsımları, vefkleri, arazide yapılması gerekenleri, cinnileride anlatabilirim.
Ustam metafizik dünyadan ve içindekilerden ziyade somut şeyleri anlatmanız daha isabetli olur.
1- Mesela sizin tecrubenize göre her görülen işaret de malzeme var anlamına gelir mi ?
2- Define işaretlerinin hediye yada hazineleri işarete en yakın ne masafede en uzak ne mesafede denk geldiniz ?
3-) En derin açılmış oda mahzen veyahut mezar görsel tecrübeniz kaç metre oldu ?
4-) sizce sağlıklı bir ekip çok yönlü düşündüğümuzde kaç kişiden oluşmalı ?
5-) definecilik tecrübeleriniz içinde harikulade farklı yaşadım dediğiniz birşey oldumu ? Olduysa bizimle paylaşmaya ne dersiniz ?:)

aykesdan

Member
Ustam metafizik dünyadan ve içindekilerden ziyade somut şeyleri anlatmanız daha isabetli olur.
1- Mesela sizin tecrubenize göre her görülen işaret de malzeme var anlamına gelir mi ?
2- Define işaretlerinin hediye yada hazineleri işarete en yakın ne masafede en uzak ne mesafede denk geldiniz ?
3-) En derin açılmış oda mahzen veyahut mezar görsel tecrübeniz kaç metre oldu ?
4-) sizce sağlıklı bir ekip çok yönlü düşündüğümuzde kaç kişiden oluşmalı ?
5-) definecilik tecrübeleriniz içinde harikulade farklı yaşadım dediğiniz birşey oldumu ? Olduysa bizimle paylaşmaya ne dersiniz ?:)
Bu detaylı ve anlamlı sorularınız için teşekkür ederim. Harikulade sorular. Zevkle cevaplandırmaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirteyim azınlıklar(ermeni, rum) uzmanlık alanım bu yüzden soruları bu minvalde yanıtlandıracağım.

1-) Hayır tabiki de her işaret define anlamı taşımıyor. İşaretleri 5 ana başlıkta inceleyebiliriz.

a-) Bölge İşaretleri
Bu işaretler genelde sonradan yapılan bir dikili taş, yerinden oynamayan bir ana kaya (haritalarda referans olarak alınırlar), meşhur tavuk civciv işareti, (Örneğin; 1 tavuk 3 civciv 3. bölge demektir aynı zamanda define işaretidir), ortası delinmiş bir ana kaya(uzaktan görünecek kadar yüksekte olur) vs vs.. bunlar bölge işaretleridir. Geri geldiklerinde bölgeyi burdan tanırlar bazende bu bölge işaretini mirengi olarak alıp gömüyü buna istinaden defnederler. Bunu da harita olmadan bulmak oldukça zordur.

b-) Kilise İşaretleri
Bu işaretler kilise çalışanları veya dindar insanlar tarafından yapılırlar. Haç, ıstavroz, kaz ayağı gibi işaretleri ana kayalara yapılır ve bunlar kilise arazisinin başlayıp bittiği yeri gösterirler. Bazende kiliseler mahzenleri belirten üçgen veya kare oymalar yaparlar bunlar oda mezar işaretleridir.

c-) Mezar İşaretleri
Bu işaretler kilise işaretleriyle aynı kategoride değerlendirilebilir. Haç, ıstavroz, kaz ayağı gibi işaretler mezarlık anlamı taşır bu işaretlerin anlattığı mezarlıklar yukarıda bahsettiğim kilise arazisi içerisindedirler. Ekseri kilisenin kapısını karşınıza aldığınızda sağ tarafta olur mezarlar. Mezar taşlarında da ana başlıkta attığım fotoğraftaki gibi olurlar. Süslemeler ne kadar fazla ise o kadar değerli biri olduğunu gösterir.

d-) Sanat İçin Yapılan İşaretler
Bu azınlıklar yaşadıkları bölgelere göre özellikler taşıyordu ama genelde herkes iyi birer taş ustasıydı.
Örneğin yaşadıkları bölgede balıkçılık yapılıyorsa orda ki kişi bir balık çizmiş olabilir. Balık aynı zamanda define işareti olarak kullanılmıştır.

e-) Define işaretleri
Bu işaretlerden bu konuda ki önceki mesajlarımda bahsetmiştim ordan bakabilirsiniz.

2-) Genelde 3 işaretle defineye gidersiniz. Bazen 2. ve 3. işaret toprakta gömülüdür. İlk işareti bulduğunuzda define ilk işaretin 50-400 metre civarındadır. Son işarette ise 5-10 metre civarında olur. Bu üç işareti bazen birleştirip bakmak bazen de ayrı ayrı incelemek gerekir. Mesafe ve yön verirler. Bildiğim* en uzak 300 metre civarı en yakın 28 adımdır.

3-) Bildiğim* en derin mezar 7.5 metre, en derin mahsen 9 metre civarıydı ve bunlar şehir merkezindeydiler.

4-) Bu mesele en önemli ama en çok göz ardı edilen konudur. İlk tavsiyem işinize yaramayacak adamı içinizde tutmayın. Arabası, cihazı, tanıdığı var diye kimse ile çalışılmaz. Size tavsiyem hep aynı ekiple çalışın ekibinize kimseyi dahil etmeyin veya çıkarmayın bazı durumlarda çalışılan bölgede ki köylülerle eğer bir kontak kurulmuş ise ve sağlam bir referans var ise, durumda mecburi ise; ekibe bir iki köylü alınabilir. Bir tane ekip lideri lazım herkesin bu adama riayet etmesi gerekir bu kişide işaret dilini bilen, harita okuyabilen, gömü tekniklerini bilen arazi tecrübesi yüksek, teknik anlamda her konuya hakim cihaz kullanmasını bile yeri geldiğinde yapabilen ve arazide olabilecel aksiliklerde ne yapacağını bilen biri olması gerekir. Bu tecrübeli lider ekip lideri ekibini şöyle oluşturmalıdır; bir kişi dedektör yada görüntüleme cihazı kullanıcısı, iki kişi kazma-kürek(ruhsatlı kazı) ve lojistik destek, bir kişide joker eleman olacak her işi tam olarak olmasa da yapabilen getir götür işlerine de bakarak olacak. En fazla 4-5 kişi yeterlidir
Bu iş ekip işidir define bulunur yada boş gelinir ekipten kimse dışardan birine ne işle uğraştığını demeyecek ancak aksi bi durumda ekiptekilerin aileleri haber alabilsin diye ekip lideri dışardan bu işle alakasız sağlam birini seçer ve ona biz bu bölgeye gidiyoruz diye haber verir.

5-) Bu öyle bir uğraştır ki üstadım korkunç, komik, vasat her anıyı yaşayabiliyorsunuz. Herkese açık bir platform olduğundan kısa bir anımı anlatayım. Açık bir mağara vardı ulaşılması da gayet zorluydu. Yanımızda cihaz vs hiç bir şey yok sadece kontrol ediyoruz söylenti üzerine gitmişiz dört kişiyiz. Hava karanlık en önde ben varım el feneri ekip arkadaşımda bi işaret var denmişti yeri tarif edilmişti bakayım dedim sağda bi girinti vardı orda durdum işareti arıyorum bunlar tavana fener tutup işareti ararken benim döndüğümü farketmediler devam ettiler bende "heyy nereyeee" diye seslendim. Sonrası korku ardı kahkaha oldu. :)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Konuya katkı sağlamak isteyen sitenin diğer sakinleri de sormuş olduğum sorulara cevap verip bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşabilirler :)

aykesdan

Member
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Konuya katkı sağlamak isteyen sitenin diğer sakinleri de sormuş olduğum sorulara cevap verip bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşabilirler :)
Rica ederim. Umarım diğer arkadaşlarda soruları yanıtlarlar. Genç defineci dostlarımın yanıtlarını ve onların olaylara bakış açılarını gerçekten merak ediyorum.