frekans ayarı hkk.

dersu

Bilgili Üye
5, 14 ve 19khz frekanslarda çalışabilen/ayarlanabilen bir dedektörde hangi koşullarda hangi frekansı kullanmak gerekir, buna bağlı olarak derinlik ve hedef boyutu hassasiyeti nasıl etkilenir. Şimdiden teşekkürler

dersu

Bilgili Üye
Hazır dedektör konusu gündemdeyken bir güncelleyeyim dedim, bilgilerinizi esirgemezseniz sevinirim. Reklam konularında hassasiyet olduğunu düşündüğümden marka yazmadım.

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
marka belirtmeden hangi frakans zor kullandığınız için sıkıntı olmaz sonuçta yeni bir cihaz arayışı içinde değilsiniz normal koşullarda cihaz açıldımı hangi frakansta çalışıyor

dersu

Bilgili Üye
@mucit 14 de açılıyor, bir de alan temiz pek çer çöp yok ayrıca demir sesini direkt kapatabiliyorum, yukarıdaki resimden de şunu anlıyorum 5 en azından cihazı tam tanıyana kadar kullanmayacağım bir frekans, 14 genel ve en uygun olacak, çok güvendiğim el değmemiş alanlarda 19 olabilir, resim için teşekkürler @Hostia

Son düzenleme:

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@mucit 14 de açılıyor, bir de alan temiz pek çer çöp yok ayrıca demir sesini direkt kapatabiliyorum, yukarıdaki resimden de şunu anlıyorum 5 en azından cihazı tam tanıyana kadar kullanmayacağım bir frekans, 14 genel ve en uygun olacak, çok güvendiğim el değmemiş alanlarda 19 olabilir, resim için teşekkürler @Hostia
sana bi tiyo vereyim demir sesini kapatman derindeki değerliyi kaybetmene neden olur onun için değerli çıkan bi yerde demirde dese inanma ve orayı temizleyip öyle bakman gerekiyor bazı değerli maddelerde yani sikkelerde demir sinyali verdiği çok görülmüştür onun için devamlı tecrübe yapmalısın:244:

dersu

Bilgili Üye
mucit bilgiler için teşekkürler, ilk mesajınızı tam anlayamamışım cihaz makro multi kruzer, sesin yanısıra ekran da ıd sinide gösteriyor, demir 4 yada 5 olarak veriyor, bu durumda ıd yi 4 yada 5 gösterse de yine değerli olabilirmi acaba. Yeterince demir topladım, gerçi çöp, tel, çivi v.s. yok işlenmiş eski şeyler. Bir de açılırken 2 ton da açılıyor, ayrıca genel ve deep modları da var kayalık zemin de hangisini kullanmalıyım sizce. Şimdiden teşekkürler.

Turko

Uzman
Frekans rakamı değil çeşitliliği Önemli , eş zamanlı frekans atmalı , Yani aramaya başladığın da 1.5 khz ile başlayıp saniyeler içinde 20-30 adet hafıza da hangi metal Hangi frekans ile kayıtlı ise onları arayacak ve denk gelirse hafıza da kısa süreli tutup 100 khz ye kadar tarama yapıp frekans atımı nı bitirip kısa süreli hafıza da tuttuğu metali gösterebilmesi Önemli. Buna ayrım diyorlar. Yıldırım toprağa düştüğü zaman metallerin tamamı etkilenir ve tepki verir bu mantık ile düşündüğümüz de ciddi araştırma gerektirir. Bugüne kadar gördüğüm en sıkı dedektor 1.5 khz den 100 khz kadar atım yapıp sadece 22 tip frekans ta tarama yapabiliyor . Galiba fiyatı şuan 12 bin tl civarı. Toplama elektronik cihazlar ile daha ucuza yapılabilir mi frekans olayı bilemedim , Belki prob tarzında toprağa harici frekans basıp orta sekment bir dedektor ile tarama yapılabilir muhtemel hafizada kayıtlı olmayacağı için ayrım da farklı farklı metalleri gösterebilir. Belki de hiç işe yaramaz. Denemek lazım.

dersu

Bilgili Üye
@Turko eyvallah usta bu bilgi beni aştı okurken bile yandı devreler. Eminim birilerinin işine yarar bilgi kıymetlidir, teşekkürler.
Yakalamışken hatırlatayım, işaretsiz arama konusu vardı :)

Turko

Uzman
@Turko eyvallah usta bu bilgi beni aştı okurken bile yandı devreler. Eminim birilerinin işine yarar bilgi kıymetlidir, teşekkürler.
Yakalamışken hatırlatayım, işaretsiz arama konusu vardı :)
konu sahibine mod bölümün de görseller ile birlikte anlattım :)

dersu

Bilgili Üye
konu sahibine mod bölümün de görseller ile birlikte anlattım :)
Özellikle takip ettiğim birkaç konudan biriydi usta, tam anlayamadım biz göremiyoruz herhalde değil mi ? Zira o konuya foruma her girdiğimde bakıyorum göremedim.

Turko

Uzman
Özellikle takip ettiğim birkaç konudan biriydi usta, tam anlayamadım biz göremiyoruz herhalde değil mi ? Zira o konuya foruma her girdiğimde bakıyorum göremedim.
1-2 mezar var açılmış , yaşam yeri yok olmuş lakin tespit yaptın eminsin , Ama ibadet ve mezar alanlarını bulamıyorsun . Bölgede var olan orta çaplı dağ ve tepeler de Batı ya bakan eteklerinde arama yapacaksın. Bu etekler de farklı olan bölgeleri arayacaksın. Heryer de ağaç vardır misal 200 mt kare alanda yoktur , yada heryer ağaç tır aralarında çalı yoktur 300 mt bir alanda çalı grubu vardır , eteklere yakın yerlerde çökme var mı daire yada Hilal şeklinde ve çöken yerde Tam ters istikamette micir dağıtılmış alan var mı. Susam , salep gibi bitkiler var mı . Çalı işine gelirsek iğne yaprak grubu kış ı sever dayanıklıdır. Kesilse bile kök sağlam kalır. Bunların eski olup olmadığını kök lerini kontrol ederek anlayacaksın , daire ve Hilal şeklinde yatak yapıp kaya mezarı yapılan alanda girişi saklamak için kil üzerine kahverengi ve kızıl toprak basarlar. Yumuşak toprak kaymasın diye çalı eker sağlama alırlar . Bu anlattığım tarz da bir yere denk gelirsen çalı nin dibini eş kökü ne bak soba borusu büyüklüğünde ise yaşı vardır. işaret toprak altında kalır muhakkak ana kayaya işler işareti koyarlar. işlem yapmaya başladığın da mezarın tipine göre emareler çıkar . Yüzeyde işaret olmaz. O bölgede yaşayan topluluk çok önemli yaşam tarzları askeri ise çoğu mezarı gizli olur. Ufak bir özet :)