Direnç (Ω ohm) nedir ?

odin

Editör
calisma prensibini bir kenara birakalim, yapisal olarak ustesinden gelmen gereken buyuk bir sorun var. Dedigim gibi fiber kablolar neredeyse saç teli kalinliginda ve esnek hatta cok esnek. yapisi boyle olunce arazide kullanimin imkani yok. fakat olurda cam olanlarina ulasabilirsen tecrubelerini aktarman herkes için cok faydali olur.

deli firat

DOĞACI
Şimdi fiberden gecen ışığa kendi enerjin ile elinde tuttuğun metalin firekansını yüklediğini düşünün.metal cubuklardada bu böyle deyilmi.?Unutma buradaki ışık sadace iletken.Elbetteki aradığın ışık yaymıyor ama bir firekansı var.Amaç bu frekansı yakalamak!
Ufak bir aparatla 9w luk pil ile desteklenebilir fiber kabloda kuruyucu cam tüp olur

Xir71

Member
Nasıl yapacağımı boşver kardaş.Bi konu açmışsın.Ögrenmenin yaşı yoktur direnci yeni öğrenmişsin eyvallah.Konunda bi bilgi paylasalım dedik paylaştığımıza pişman olduk onada eyvallah.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Ben bir örnek vereyim ona göre araştırmaya devam edersiniz. 62 mt yükseklik te bayrak direği var projede . Verdik siparişini geldi vinç ile montajı yaptık her şey hazır pano elektirik hattı topraklama gece uçuş için ikaz lambası bayrağı da çektik göklere asıl asil dalgalaniyor Vs. Mükemmel hiç bir sorun yok. Tabi biz bunu Ağustos ayında yaptık. Kış yağmurlar fırtına falan bir telefon abi bayrak direği ve 500 mt çevresinde ki alan panolari iptal çalışmıyor. Nasıl olur kaçak akım roleler topraklama Vs Hepsi çalışır vaziyette idi nasıl olur bu. Altına bak üstüne bak çevre panolarinin tamamı kömür olmuş erimiş panolar dan çıkan kablolar ve akabinde bina giriş panolari yanmış eeee sıkıntı nedir . Mühendis tayfası asker gece gündüz hat tazeliyor lar roleler değişiyor ama sorun nedir söyleyen yok. Ekibin başındayım ne poh olduda böyle oldu diye düşünüyorum , güvenlik geldi abi dedi nasıl bir geceydi o fırtına dan sahaya çıkamadık bayrağa Yıldırım düşünce korkudan kafamızı uzatamadik dedi hemen toplantı Yıldırım düştü topraklama ve roleler iptal neden acil çözüm . Telefon trafiği belediye nin ekibi bizim ekip istişare Vs . Direğin içinden temele ordan da toprağa verdiğimiz bakır kablo iletiyor sorun yok ama direk yüksek olunca daha kuvvetli vuruyor Yıldırım bakır hat zayıf kalıyor tutamıyor direğin yere çarptığı anda ki dağılım çapı 30 mt çap yani gece orda biri olsaydı kömür olmuştu. Hemen gümüş teller geldi hat gümüş ile yenilendi bakır ı iptal ettik . Ama bu sefer başka bir sorun oldu . Daha önce toprağa dağıtarak atıyordu ve itiyor du . Şimdi en direk inişi yapıyor yalnız itmiyor çekiyor mühendis min 6 mt kimse yanasmayacak yoksa çeker köfte gibi kizartir dedi. Gümüş en iyi iletken ama fazla iyi iletiyor ama çekiyor da ilettigi hızda çekim yapıyor harici güç uygulandığında , bizde elimize alıp harici enerji veriyoruz vermemiz ile çekmesi bir oluyor . Peki bu hız da ne kadar doğru tepkiler verir ?
direğin yüksek ya da alçak olması düşen yıldırımın şiddetini belirlemede etken değildir
projeniz nasıldır bilmiyorum ama kesin çözüm çevresel paratoner sistemidir
bizde de 35 metrelik bayrak direği var ve çevresel paratoner sistemi sayesinde yıllardır yıldırım isabet etmedi
belirli aralıklarda bayrak direğinden daha yüksek paratoner direkleri monte edilirse yıldırım onlara düşecektir
tabi kesin tespit yapmak için projeyi yerinde incelemek gerekir
selametle

saftilki

Moderatör
Moderatör
direğin yüksek ya da alçak olması düşen yıldırımın şiddetini belirlemede etken değildir
projeniz nasıldır bilmiyorum ama kesin çözüm çevresel paratoner sistemidir
bizde de 35 metrelik bayrak direği var ve çevresel paratoner sistemi sayesinde yıllardır yıldırım isabet etmedi
belirli aralıklarda bayrak direğinden daha yüksek paratoner direkleri monte edilirse yıldırım onlara düşecektir
tabi kesin tespit yapmak için projeyi yerinde incelemek gerekir
selametle
bende paratoneri öneririm, zaten mecburi olacak,

turko ustamızda meslektaşımız galiba:)

fiberoptik kablo ile uğraşmayın bundan sözeden arkadaşlar, o kablo çok sinsi tehlike içeren bir kablo cinsidir,
onun toz gibi zerrecikleri deri altına ulaşırsa kalp beyin vb tüm vucudu gezer, eldiven kullanılması gereken bir kablodur,

turko ustam mademki gümüşün çekim özelliğide var @BulursamKader ustamızda konuya dahil olsa,
eldivenli eldivensiz denemişmi napmış?

odin

Editör
Bahsedilen Almanya da çekilen videoyu ben de seyrettim. Her ne kadar video sahibini samimi bulsam da kendisi henüz emin değil. Hazneye koyduğu numunenin karşılığını buluyor görünüyor. Ancak sarıda henüz bir sonuç almış değil. Volt metreyle ölçtüğü tam olarak direnç ölçme işlemi değildi. İnsan vücudu bir elektrik üretir. Aynı şekilde diğer maddelerin de elektrik ürettiğini biliyoruz. Orada ölçülen vücut elektriğine diğer maddenin kattığı elektrik miktarıydı. Orada bahsedilen magnezyum mri maddesini ben elde edecek bir yer bulamadım. Çin sitelerinde az türü magnezyum var ancak aleminyuma yakın bir madde. Sonuç vereceğini düşünmüyorum. Bu bahsedilen videonun sahibinin diğer videolarını da uzun süredir takipteyim. Ancak tatmin edici bir sonuca ulaşamadı. Bu başarısız anlamına gelmesin. Bir ticari kaygısı veya kazancı yok. Ama şimdiye kadar bulduğu bir kaç bronz para. Bu da kesin sonuç anlamına gelmez. Takip etmek denemek kimseyi karalamadan argelere saygı duymak lazım. Hala ortak kanı ön planda çubuk metallere boşluğa gider. Ancak altına gitmez. Bu kanı henüz çürütülemedi. Saygılar...

500€ istiyor 1 çubuga kahkaha

dedigim cikti, amaci zaten belliydi hatta 2 arkadasiyla denemis birinde hiç çalismamis digerinde 7 testte 5 dogru sonuca ulasmis ve de diyorki calisma garantisi yok bunu bilerek alin. Arti geri iade de alamam vs vs

takipte kalalim :322:

hayalsaati

Bilgili Üye
odin ustam bende izledim ve kekelemeye başladığının farkındayım. Önceleri malzemeyi bulmam ikinciyi yapmam imkansız özel karışım yaptırdım diyordu. Şimdi bolca sipariş verdim dedi. Bilmem farkındamısın bizim takip etyiğimiz gibi bir çok tüccar çubukçu da o canlıyayını takipteydi. Ben hala iddia ediyorum çubuk boşluk için ideal. Çubuk metal için tamam . ancak altında çubuk şansa kalmış. Tesadüftür bulursa da. Ustaların tüm yorumlarını okudum burda ve başka yerlerde. Bir mesajda eline numune al diyor. İkinci mesajda kundak malzemesi önemsiz diyor. Pirinç çubukta bakır kundak kullanmak bir nevi bakır numune almak gibidir. Yok etkilemez sağ ele alınanı görür demek çubuklara sihirli güçler yüklemektir. Çelikle altın ayrımı cihaz bile yapılamamışken biz çubuktan sihir bekliyoruz. Arazi denemelerinde bulduğum çivilere dikkat ettim hep dövme çivi köşeli. Hiç normal çivi bulmadım ama kazarken çıkıyor çubuk ona gitmiyor. Altın çubuğun alabileceği bir sinyal yaymıyor. Sadece üzerine gelince çubuk bir şekil alıyor. Çubuktan gücünün üstünde bir sihirli deynek performansı beklemek yanılgı olur. Definecinin yanında çubuk olmalı. Ama çubuk gösterdi diye 8 metre çalışmak biraz amelelik olacaktır. Çubuktan çubuğun gücü nisbetinde faydalanmak gerekir. Biz galiba fazla zorluyoruz.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Değerli dostlar ve ustalar; Günümüz teknolojisinde en iyi iletken vede hızlı olan ışıktır.Bunu fiber kablo ilelede kullanmaktadır artık tüm iletken metaller çöptür.Aklımda fiber kablodan Çubuk yapmak vardır vede bunun bir çok avantajıda olacağını düsünmekteyim .Saygılar. ..!
Öncelikle iletkenlerin iptal olmasının sebebi fiberden istediğin çapta data taşımaktır. Peki iletken ile fiber arasındaki ark nedir ?

1. fark fiber camdan oluşuyor ve direnç göstermez ve enerji kaynağına ihtiyaç duymaz. Çünkü ışık ile datayı taşır. Yani senin vucudun ışık ile data alışverişi yapmıyorsa hiçbirşeye yaramaz.

2. fark Cam bir iletken değildir ve ne senin vucudundaki elektriksel sinyalleri yansıtır nede dışardaki salınımda olan diğer sinyalleri toplayamaz. Buda çubuk yapamayacağın anlamına gelir.

3. Fark fibere 90 derece eğim veremezsin hemen kırılır ve yine çöp olur elinde kalır.

Bu sebeplerden malesef düşündüğün sistemin çalışmasına olanak yoktur.

Dramos

Yeni Üye
Selam üstad bende dükkanda olacak yarın unutmazsam çeker gönderirim magnezyum çubuğa ait değerleri

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Konuyu bugun gordum.
Nikim eksik yazildigi icinde bildirim de gelmemis.
Gumus cubukla alakali bana da yoneltilen bir soru vardi.

İlk soyleyecegim sey:
Ben cubuklarin degerlerini hic bilmem.
Bosluk ve.metalde nasul hareket ediyor bunu bilirim.

Tavsiye ettigimiz Gumus Cubuk bildiginiz gibi %40 kadmiyumlu cubuktur.

Cizelgeye bakildiginda bit fikir verebilir:
Gumus + Kadminyum bir araya geldiginde degeri ne olur bilemiyorum. Her ikiside cizelgede var.

Bir kac yazimizda belirtmistim; kadminyum zehirli bir malzemedir. Bazi kullanicilarda deri soyulmasina sebep oldugunu bu nedenle ya plastik kundakla yada ameliyat eldiveni takarak kullanmanin uygun olacagini belirtmistim...

Hedefe ulastiran her cubuk makbuldur.
Aleminyum cubukla ben boslugu buliyorum. Aleminyumun teknik degeri bilimsel calisma yapana fayda verebilir.
Beni asan konular. Bu konuda katki veremiyorum maalesef.

Bir sarlatanin balonu daha sonmus.
500 € cubuk mu olur yahu..?

Kardaslarim,
Hazne icine birseyler konarak yapilan cubuklarin hepsi, yapilan cakalligi gizlemenin bir gostergesidir. İlk kez bu konu hakkinda yaziyorum. Hazneli cubuk, hamsinin mavi renke boyamasidir. Hamsi niye maviye boyanir..? Dikkat cekip kandirmak icin. Niyesi bu...

Elinde hazneli cubuk olan yuzlerce kardasim var bu sitede. Hanginiz hedefe ulastiniz...???
Bahcedeki metalleri toplayacaksaniz haznesiz cubuklarla da toplarsiniz.

Haydi bugun kapiyi actik;
Umut baglanan bentonite de birseyler soyleyeyim:
Mineral elemede bazi cubukculara fayda saglasa bile sizi asla hedefinize bentinitte ulastiramaz. Gumus Cubuk bilinmezken yapilan ise yaradigi sanilan bir yontemdi.
Yalin bir gumus cubuk bentonitin yaptigi isin fazlasini yapar. Yani artik bentonit vb.malzemeler kullanmaya gerek kalmamistir...

Yukarida bahsettiginiz sahsiyeti bana da sordular. Tanimiyorum ve videolarini da izlemedim dedim. Ove ove bitiremediler. Bizde kendilerine hurmeten sesimizi kestik. Diyemedik ki, bu cakallar bizim elimize bile su dokecek kivamda degil.

Bu is de ayni yerli yabanci marka malzemenin durumu gibi olmus.
Perde Brillant olursa super, ayni fabrikada yapilan amma ismi Turkce olan Oya marka olursa vasat.
Yapacak birsey yok. Uygulama boyle.

Varsa ben bulurum diyorum, filanca yerdeki usta supermis diyorlar. Cagirin gelsin vakit kaybetmeyin o zaman diyorum. Cagiriyorlar. Hedefe ulasamayinca bana tekrar haber saliyorlar. Bende super ustanin bulamadigini ben nasil bulayim deyip gitmiyorum. Bu kadarini hep yaparim. :)))

Bunlar benim cevremdeki az cok tanidigim kisiler. Yillarca bosa kurek sallamaya alismislar. Biz dolasip birsey yok buralaru boş deyince inanmiyorlar. Minerale aşik olmus adamlar diyorum ben bu kardaslarima...

Metalle ugrasmayin kardasim.
Omrunuzu bosa harcamayin.
Bosluk bulun yeter.
Boslugu bulduktan sonra icinde metal arayin, metalleri tespit edin.
Etmesenizde olur.
Buldugunuz her oda ici doluda olsa bosda olsa acilmaya layiktir. Ya icinde kirectasindan yapilan 3-5 heykel varsa..?
Senin bulmak istedigin 1 kup altindan 100 kat daha iyidir.

Define denince sadece altina odaklanmak ne kadar da yanlis bir yontemdir...

Catalhoyukde baktim, bulunanlar icinde altin bir malzeme var.mi diye goremedim.

Cogunluk metale altina yoneldiginden kuregin ustundeki toprak icinde kaybolan serveti goremiyorlar. Emeklere yazik oluyor.

Neyse bu kadar yeterli...

Hayitli Ramazanlar diliyorum.

GERMO

Engellendi
Allah rızası için bu kadar bilgi tecrübe içinde hala gidip birilerinin tuzağına düşen kardeşlerimiz varsa, Allah akıl fikir versin diyecem de, rabbelalemin zaten vermiş aklı fikri, elime plastik metal ağaç türü ne alsam yön veriyor çubuk elimde canlanıyor sanki, demekki bize ustalarimizin dediği gibi bilgi test tecrübe lazım, bol bol çalışmak lazım, ayda bir çubuğu eline alipta çubuk bende çalışmıyor demek vurdumduymazliktir, ter akitmadan emek vermeden karşılık alınmıyor, denemedigim gümüş çubuk birde son günlerin fisiltisi magnezyum çubuk kaldı, onlarida burda mahrumiyet bölgesinde bulamadım, boşluğu plastik çubukla ve çiftli elektrot çubukla buluyorum, elektrot ile Çakmak tutup gaz, ve kemik tutup bunlarida buluyorum, gümüş için çelik cubugum var, eeeee ne kaldı Sarıkız, onunda saçını başını yolmak lazım, çok işveli çok Cilveli arkadaş hep kaçıyor, en güzeli onuda boşluklarda odalarda dolaştırip ele geçirmek, sakul desen sanki beni costuruyor, şimdilik işaret dilini öğreniyorum, sorsaniz ne biliyorsun, ben cahalim bir bildiğim yok, sadece öğreniyorum. Teknolojiye ve zamana ayak uydurmak zor, bilgiye öğrenmeye devam.

Son düzenleme: