Dedektör Seçiminde Kararsızlık

leblebici

Yeni Üye
sen 5 cm lik taştan göremedim diyorsun ben onu simplex scuba dive ile görüyorum diyorum bi tuhaflık yokmu. bende 35 lik başlık var 40-50 cm den tek çivi çıkardım bildiğin çivi. şaşırıyorum bu tarz yorumları gorunce. birkere herkes geçsin öyle 1-2 metreden malzeme görmeyi.bu hayal mahsulu. (lorenz hariç) ama bi cihazı aldınmı topraktada havadada ayarlamasınnı yapman gerekir. parazit bir kere çok can sıkıcı. üzerinde bulunan tlf bile etkiliyor bazen. arazi şartları etkiliyor. bir sürü etken var. hepsini bilmek lazım. dedektörü alıp dolanmak bir şey ifade etmiyor.
Bence de tuhaflık var. Scuba Dive pulse sistem çünkü. Benimde sahip olduğum bir alet.
Pulse ile Vlf yi karşılaştırma yapmak senin için doğru ise 124 serçe ile volvoyu da yarıştırmak gerekir.

Çivi dediğin şeye "demir" diyorlar.
Kendisi ferromanyetik oluyor.
Vlf dedektor kullanıcısı noktalama / pinpoint yaparken, aşağıdaki demir ise ve örneğin demirin çapı 3 cm ise, pinpoint algilamasinda normal çapın minimum 2 kat genişliğinde sinyal aldığını bilir.
Bu ne demektir?
Demir türevleri, normal ebatlarından cok daha geniş bir yüzeye sirayet ederek dedektorlere cekim gücü verir. Ayrica iletkenliği yüksektir.
O yuzden demiri kac cm den alirsan al, bu hicbir kiyasa olgu olamaz.

Bakır, gümüş, altin gibi metaller ise sadece ebatlati kadar alanda bobin altinda tepki verirler.
Bunların demire göre iletkenligi hem cok düşük hem de daha zordur.

Dogru bilgiler yazıp çizelim ki okuyuculara kafa karışıklığı yerine bir katkımız olsun.

• Beğen
Tepkiler: udi

udi

Yeni Üye
sen 5 cm lik taştan göremedim diyorsun ben onu simplex scuba dive ile görüyorum diyorum bi tuhaflık yokmu. bende 35 lik başlık var 40-50 cm den tek çivi çıkardım bildiğin çivi. şaşırıyorum bu tarz yorumları gorunce. birkere herkes geçsin öyle 1-2 metreden malzeme görmeyi.bu hayal mahsulu. (lorenz hariç) ama bi cihazı aldınmı topraktada havadada ayarlamasınnı yapman gerekir. parazit bir kere çok can sıkıcı. üzerinde bulunan tlf bile etkiliyor bazen. arazi şartları etkiliyor. bir sürü etken var. hepsini bilmek lazım. dedektörü alıp dolanmak bir şey ifade etmiyor.
"Bu cihaz reklamı yapıldığı, abartıldığı kadar iyi bir cihaz değil." Yazacaklarımın özeti budur.
Söylediklerimde hiç bir tuhaflık yok gerçekler bunlar. Toprak ayarını hava ayarını binbir çeşit frekans parazit ayarını yaptık. Denemediğimiz fonksiyonu kalmadı. Cihazın stabil çalışan tek bir fonksiyonu var o da sahil arama, bir tek orada güvenilir ve kararlı çalışıyor fakat sadece yüzeysel. Kullandığımız başlık standart çıkan 28 cm başlık. Scuba diva dediğiniz dedektör farklı bir dedektör olmalı aynı şeyden bahsetmiyoruz. Size çivi toplarken kolaylıklar diliyorum. Hoşçakalın.

001ArapBond

Yeni Üye
Fransız malı xp deyyus1, xp deyyus2 dedektörleri falan boşver, at çöpe.

-Rutus alter 71
-Rutus Atrex ( 4.4khz / 18.6khz arası 5 ayrı multi frekans ve 4.4khz'den 18.6 khz' ye kadar 0.2 khz aralıklarla ayarlanabilir 72 ayrı frekans seçeneği var. )

Bu iki dedektör ciddi anlamda almaya değer. Fiyatı performansına göre çok çok uygun.

Son düzenleme:

Amisos

Bilgili Üye
Selamün aleyküm
Abi ler kardeş ler hayırlı ramazanlar dilerim , gördüm ve okudum ki yine konu cihaza gelmiş madem ki marka ve model tartışılmış almayı düşündüğüm 3 adet cihaz var kullanan bilen duyan var mıdır aramızda
babiz xx vlf iddalı bir cihaz
Babiz x avcı vlf 2 tık daha üstün müş
Kuzey x pro alan tarama
3,5 aydır gurbette bir şirket te çalışıyorum cihazların parasını en azın dan keseden vermeyelim calisayim biriktireyim dedik ...
bahane ile myk belgemizide aldik cok şükür elhamdülillah .
Multimax ı Yaklaşık 3 yıl önce konuşmamız da şayet başarırsak bu klasman cihazda dışarıya bağımlılığı bitirecez demişti arge çalışmaları devam ediyor dedi bizde bekledik en son konuşmamızda 2,500 $ + kdv tanıtım fiyatı yıl sonuna kadar sonra 3.000 $ demisti simdi ne istiyor bilgim yok almak istediğim bir ürün değerli cihaz kullanıcı ustalarımızın önerdiği güzel ürünler de var seçmek zor bu 3 marka için düşünceniz nedir sizlerin önerilerinize ekran resmi aldım inceleyeceğim teşekkür ederim foruma bu aralar pek katılamıyorum 2 veya 3 hafta da bir bi bakıp kaciyom vede şimdi yatmaya hazırlanıyorum yarın mesai var en sevdiğim pazar demek 8 saat demek böyle gidersek ölmez isek muhakkak alcam artık tek cihaz ile deyil en az 2 vlf şart Multimax 2.plâna aldım kuzeyi de envantere alayım ya nasip diyorum olursa peşine multi diyorum ya nasip ALLAH her şeyin hayırlısını versin .
Kendinize iyi bakın ALLAH a emanet olun
Sağlıcakla kalın . . .

alipasha

Member
Selamün aleyküm
Abi ler kardeş ler hayırlı ramazanlar dilerim , gördüm ve okudum ki yine konu cihaza gelmiş madem ki marka ve model tartışılmış almayı düşündüğüm 3 adet cihaz var kullanan bilen duyan var mıdır aramızda
babiz xx vlf iddalı bir cihaz
Babiz x avcı vlf 2 tık daha üstün müş
Kuzey x pro alan tarama
3,5 aydır gurbette bir şirket te çalışıyorum cihazların parasını en azın dan keseden vermeyelim calisayim biriktireyim dedik ...
bahane ile myk belgemizide aldik cok şükür elhamdülillah .
Multimax ı Yaklaşık 3 yıl önce konuşmamız da şayet başarırsak bu klasman cihazda dışarıya bağımlılığı bitirecez demişti arge çalışmaları devam ediyor dedi bizde bekledik en son konuşmamızda 2,500 $ + kdv tanıtım fiyatı yıl sonuna kadar sonra 3.000 $ demisti simdi ne istiyor bilgim yok almak istediğim bir ürün değerli cihaz kullanıcı ustalarımızın önerdiği güzel ürünler de var seçmek zor bu 3 marka için düşünceniz nedir sizlerin önerilerinize ekran resmi aldım inceleyeceğim teşekkür ederim foruma bu aralar pek katılamıyorum 2 veya 3 hafta da bir bi bakıp kaciyom vede şimdi yatmaya hazırlanıyorum yarın mesai var en sevdiğim pazar demek 8 saat demek böyle gidersek ölmez isek muhakkak alcam artık tek cihaz ile deyil en az 2 vlf şart Multimax 2.plâna aldım kuzeyi de envantere alayım ya nasip diyorum olursa peşine multi diyorum ya nasip ALLAH her şeyin hayırlısını versin .
Kendinize iyi bakın ALLAH a emanet olun
Sağlıcakla kalın . . .
Anladığım kadarıyla hiç dedektor kullanmamışsın kardeşim .

alipasha

Member
Ben daha çook kazı işlerini seviyorum pek fazla kullanmisliğim yok toplasan 30 saat ancak kullanmışımdır vlf
Alan taramayı salla babız x gibi yerli mali dedektörlerden uzak durmanı tavsiye ederim . Büyük ihtimalle babız x Bulgaristan da urettiriliyor üstüne isim marka yazılıp pazara sunuluyor .

sanal defineci

Bilgili Üye
aslında yerliyle yabancı arasında çokta bi fark yok.işin malzeme kısmında sıkıntı oluşuyor.örneğin yerli bi marka merdivenaltı dediğimiz üretim dedektörü aldığında bir iki kullanımda batarya pert oluyor..kullanılan kalitesi düşük malzeme sebep..yoksa yerli üretimde çok güzel markalar da var..kalitesiz üründe ekran yerinden çıkar,borular yamulur,somunlar deforme olur....kaliteli bi dedektörün imalat maliyeti 25-30 civarında..adamda üstüne,argeyi,masrafı koyunca elliyi atmışı bulur...elli -atmışbin civarı satılıyorsa büyük ihtimalle sağlam üründür..merdivenaltı ürünlerin anakartları kalitesiz,,paslanır,lehimleri çatlar,,ekranı bozulur,bataryası çabuk biter..pek çok sorun oluşur...elektronikçiyseniz kullandığınız anakart şaftının,adaptörün,pilin ,kompozitin ,enteğrenin iyi kötü olanını bilirsiniz...akıl var mantık var ....binbeşyüz-ikibin liralık bi dedektör ne kadar iş görecek,kaç gün dayanacak....işin püf noktası başlıklarda kullanılan bakır türüne,kullanılan elektronik parçalara,plastik malzemenin sağlamlığına kadar gidiyor..örneğin sarım telin kalınlığı,kaç tur sarıldığı,iletkenlik oranı,kullanılan plastiğin temizliği...zira bazı markalar metalik kompozit plastik kullanır.bu malzemenin içersinde kurşun,kobalt ,demir gibi metal artıkları bulunur...sürekli parazit yapar.algılamayı zorlaştırır...dağa taşa öter durur..malzemenin saf platikten üretilmesi gerekiyor..ayrıca metal parçalar ve başlık arasında en az bi metre boşluk olmalı ki dedektör kendisini çekmesin.ama adam demir borudan sap yapmış...kullanılan plastik geri dönüşüm...içinde her türlü kalıntı var...ama ucuz...yani öyle basit değil..meslek lisesi mezunu bir kişi piyasadan toplama parçalarla 600-700 liraya uyduruk bi dedektör yapar.sana dört beş bine satar...çok karlı bi iş aslında..sonra batarya patladı,ekran çatladı tamirci tamirci dolanır durursun..çok geldi başımıza...sürekli parazit yapar,olur olmaz öter...tavsiyem yerli markalardan kendini kanıtlamış markalara yönelmeniz..ucuz diye hiç bulaşmayın..yabancı markalarda da aynı sorun var..pek çok uyduruk marka piyasada dolanıyor..gene köklü firmalarla çalışmanızı öneriyorum...işçilik,malzeme önemli...bende babadan kalma 30 senelik bi dedektör var..dağdan düştü,traktör altında kaldı,karda unutuldu,suya düştü ,çamurda,yağmurda çalıştı ama tık yok..dışardan bakıdığında savaştan çıkmış gibi duruyor.sadece traktör devrilince baya ezilmişti..bir kere tamir gördü ömrü hayatında..yapanlar harbidende yapmış yani..

Amisos

Bilgili Üye
Alan taramayı salla babız x gibi yerli mali dedektörlerden uzak durmanı tavsiye ederim . Büyük ihtimalle babız x Bulgaristan da urettiriliyor üstüne isim marka yazılıp pazara sunuluyor .
Bana da kalsa bulgar gibi duruyor anma varsa bu cihazı geçecek bir vlf masada 1 milyon var gitsin kazansın alsın , adam malının arkasında 5 yıl garanti veriyor ne bilim yerli anma samimi geliyor diyer firmalara göre

alipasha

Member
Bana da kalsa bulgar gibi duruyor anma varsa bu cihazı geçecek bir vlf masada 1 milyon var gitsin kazansın alsın , adam malının arkasında 5 yıl garanti veriyor ne bilim yerli anma samimi geliyor diyer firmalara göre
Sen yan yana getirip test yaparsan geçer adamlar yaparsa geçemez . Reklam olmazsa mal nasıl satılacak

Amisos

Bilgili Üye
Yabancıyla yerli üretim arasındaki farklar tam olarak nedir? (Sektörde yer edinmiş yerli üretimlerden bahsediyorum,merdiven altı değil.) Herkes yerliye bulaşma diyor.3-4 yabancı marka var.Sürekli bu markalar ön planda.Acaba yabancı markalar çok mu abartılıyor?
Hangi açıdan yerliden öndeler?
Aynı sınıf dedektörleri baz alırsak;
Ayrımda mı daha iyiler?
Mineral elemede mi daha iyiler?
Derinlikte mi daha iyiler?
Toprak ayarı mı?
Stabilite mi?
Malzeme kalitesi mi?
Yazılım mı?
Servis,garanti,yedek parça?
Fiyatta iyi olmadıkları kesin.
Aynı sınıf yerli yabancı test videolarında hemen hemen aynı değerleri veriyorlar.Hatta yerlilerin kazandığı karşılaşmalar var. Sonuçta bu cihazların sistemleri bir sır değil.Ufak tefek detay farkları haricinde herkes aynı sistemi kullanıyor.
Gerçekten bilmediğim için soruyorum.Bende yakın zamanda bir cihaz almayı düşünüyorum.aramızda dedektör teknolojileri konusunda bilgili arkadaşlar varsa bu konuda bizleri aydınlatmalarını rica ederim.
Kararsız kalan insanlara çok faydalı olur.
Ecnebi ye gideceğine param yerliye gitsin , deus , gmax2 , bunlar ve bu gibiler benim gözümde çöp 5 para etmez 4500 de kullandık anma arazinin temiz olması şart yoksa yorar adamı metal için 100 çukur açmaktan ise 10 mt tünel açarım daha iyi ben kararımı yerliden yana kullanacağım aslında Multimax ı 3 sene bekledik de fiyat bizi aştı selami ile bi pazarlık yapacam verdigimi kabul ederse alırım etmez ise şayet 2 adet vlf dedektör Babiz xx ve avcı modelini birde alan tarama alacam inşeALLAH kuzey x pro büyük kazı işi kepçe işi beni yedi bitirdi artık yoruldum 2 hamle daha yapacam zamanı var gelin dediģim de gelemedikleri için artık cihaz almak şart oldu diyorum ve şansı mı bu markalar ile deneyecem siz ne dersiniz bilir kişi olarak teşekkür ederim

alipasha

Member
Ecnebi ye gideceğine param yerliye gitsin , deus , gmax2 , bunlar ve bu gibiler benim gözümde çöp 5 para etmez 4500 de kullandık anma arazinin temiz olması şart yoksa yorar adamı metal için 100 çukur açmaktan ise 10 mt tünel açarım daha iyi ben kararımı yerliden yana kullanacağım aslında Multimax ı 3 sene bekledik de fiyat bizi aştı selami ile bi pazarlık yapacam verdigimi kabul ederse alırım etmez ise şayet 2 adet vlf dedektör Babiz xx ve avcı modelini birde alan tarama alacam inşeALLAH kuzey x pro büyük kazı işi kepçe işi beni yedi bitirdi artık yoruldum 2 hamle daha yapacam zamanı var gelin dediģim de gelemedikleri için artık cihaz almak şart oldu diyorum ve şansı mı bu markalar ile deneyecem siz ne dersiniz bilir kişi olarak teşekkür ederim
Neden 2 tane vlf alıyorsun bir tane al .Alan tarama ile bir tane birsey bulanı görmedim duymadım .önce saydığın cihazları alan birilerini bul sor öğren cihaz iş yapıyor mu diye ?