Çubuk yapımı hakkında yardim

hayalsaati

Bilgili Üye
Yok ustam daha bulamadım. Şu kar dursa da bi eve gidebilsek. Kağıt üstünde apartmanda bu işler olmuyor. Arazide bulsun bişeyler o zaman tamam deriz.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
hayalsaati fikrimi sorucak olursan ? ben olsam rulmanlıdan ziyade mil sistemi tercih ederdim , son karar senin:)

mhmt65

Aktif Üye
mhmt65 hayırlı akşamlar. Bu çubuk konusunun iciğini ciciğini okudum araştırdım. Teoride birçok şeyi kafamda çözdüm. İşin pratiği kaldı. Onu da halledince paylaşacağım.
Mesela bir kaç ince nokta paylaşayım. Bir ustamız bir yazısında elimize ne alırsak ona gider demiş. Aynı ustamız pirinç çubuk yapımında kundak önemli değil bakır da olur demiş. Şimdi bu ikilem değil midir? Eger elime aldığım madene gidecekse pirinç çubukta elimde bakır var. Yine yazılarda kundakta rulman kullanılıyor. Rulman demir veya çelik. Çubuk ise pirinç otomatikman elime demir almış gibi oluyorum. Bir başka yazıda çubuk enerjiyi elden alır demiş aynı yazının devamında plastik su borusu önermiş. Bu da bir çelirki. Kimsenin yazdığına yanlış demiyorum. Sadece bu ikilemlerden yola çıkıp yanlışları eliyorum. Bunuda pratik yaparak tabiiki. Çok kafa yordum umarım hayal kırıklığı olmaz. En doğruya birlikte ulaşırız. Benim zorluğum pirinç rulman cam bilyeli rulman gibi araçlar var ama yurt dışında o da tek satılmıyor belli sayı şartı var. Bu malzemeleri bulursam her ikilemden birini eleme fırsatı bulacagım. Daha sayamadığım bir çok birbirini çürüten tezler var. Ama bu ikilemler en doğruya götürecek. Çubukla ilgili yazan görüş belirten tüm ustalara Allah gönlünüze göre versin diyorum Saygılar...
Vallahi ustam sen benim şuan sanki kafamı okudun yeminle bu çelişkiler benim kafamı darmadağın etti allah senden razı olsun..

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Ustam bir eve döneyim kafamda beş on tane şekil var hepsini deneyeceğim. Sizi de izninizle işaretlerle çok yoracağım.
Kolay gelsin arkadaşım her ne kadar iş dağınık gibi görülsede düşüncelerine baktığım zaman doğru şekli bulacaksın inş bu anlamda kendinede zaman tanı,yılmadan üzerinde kafa yormak, farklı metotlar deneyerek yeni cıkan sorulara cvp buldukça ilerleme sağlıcaksın bunu sende görüyorum...

mhmt65

Aktif Üye
pilastik iletken deyildir deyen birine NE denirki mhmt65
Ustam belki benden büyüksündür bilemiyorum ama sana saygısızlık yapmak istemem ama plastik iletken bir madde değildir yalıtkan bir maddedir şöyle düşün plastiği elektrik geçer mi geçmez buna göre kundak plastik olduğu zaman eline aldığın element otomatikmen çubuğa geçmemiş oluyor inanmıyorsan bana internetten bak bakim plastik iletken mi değil mi

hayalsaati

Bilgili Üye
pilastik iletken deyildir deyen birine NE denirki mhmt65
Her madde iletkendir. Ancak iletkenlik birbirinden farklıdır. Bakırın iletkenliği ile demirin ki farklıdır. Onun için kablo demirden değil bakırdandır. Fizikte elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan denir. Plastik tahta gibi. Yalıtkanlıktan kasıt sıfır yalıtkanlıksa böyle bir madde yok. Ama fizik kurallarına göre elektiriği iletmediği için plastik iletken değildir.

mhmt65

Aktif Üye
Her madde iletkendir. Ancak iletkenlik birbirinden farklıdır. Bakırın iletkenliği ile demirin ki farklıdır. Onun için kablo demirden değil bakırdandır. Fizikte elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan denir. Plastik tahta gibi. Yalıtkanlıktan kasıt sıfır yalıtkanlıksa böyle bir madde yok. Ama fizik kurallarına göre elektiriği iletmediği için plastik iletken değildir.
İşte ustam bende bundan dolayı kendi fikrimce kundak plastik olduğunda elimize aldığımız şey çubuğa geçmiyor ki çubuk onu bulsun kanaatindeyim ben usta bi çubukçu değilim sadece aydınlatılmasını istedim

hayalsaati

Bilgili Üye
mhmt65 ustam kundağın plastik olması çubukların çalışmasını etkilemiyor bunu tecrübe ettim. Belki biraz daha yavaş çalışıyor. Ama yavaş çalışması her maddeye gitmediği için olamaz mı :)

mhmt65

Aktif Üye
mhmt65 ustam kundağın plastik olması çubukların çalışmasını etkilemiyor bunu tecrübe ettim. Belki biraz daha yavaş çalışıyor. Ama yavaş çalışması her maddeye gitmediği için olamaz mı :)
İşte orasını ben bilmem kardeşim ben yeni kendime çubuk yapmayı düşünüyorum o yüzden araştırdıkça kafamda bi sürü çelişki var herkes farklı bişi diyor bende bilmiyorum nasıl bişi yapsam pirinçten mi bakırdan gümüşten mi yapsam bilemedim

hayalsaati

Bilgili Üye
Bakim bulabilirsem bir video seyretmiştim. Çok ışık yaktı bende size de yardımı olur.