Bu şişenin ne şişesi olduğunu bilen varmidir?

detay85

Yeni Üye
Bu şişenin ne şişesi olduğunu bilen varmidir?

detay85

Yeni Üye
kardeş bu b, mezardan çıktı, bununla birlikte metal bi tokaya benzer bişi daha vardı ama zaman ve oksitten çürümüştü. bu şişe de yemyeşilditemizledim bu hale geldi.

detay85

Yeni Üye
kardeş bu b, mezardan çıktı, bununla birlikte metal bi tokaya benzer bişi daha vardı ama zaman ve oksitten çürümüştü. bu şişe de yemyeşilditemizledim bu hale geldi.

S:W:A:T

Editör
Tamam o zaman göz yaşı şişesi..

Rivayet odur ki ölenin ardından ağlayanlar gözyaşlarını şişelere doldurur ve ölüyle beraber gömerlermiş. Bu, ölünün ardından gösterilen bir tür vefa ritüeliymiş. Gözyaşlarının doldurulduğu şişelere gözyaşı şişesi denirmiş. Bu şişelerin sembolik olduğu ve çoğu kez mezarda yatanı çeşitli açılardan tasvir ettiği de söylenir. Bu şişelerin hakikatinin tam olarak ne olduğu kaynak yetersizliğinden bilinmiyor.

detay85

Yeni Üye
Tamam o zaman göz yaşı şişesi..

Rivayet odur ki ölenin ardından ağlayanlar gözyaşlarını şişelere doldurur ve ölüyle beraber gömerlermiş. Bu, ölünün ardından gösterilen bir tür vefa ritüeliymiş. Gözyaşlarının doldurulduğu şişelere gözyaşı şişesi denirmiş. Bu şişelerin sembolik olduğu ve çoğu kez mezarda yatanı çeşitli açılardan tasvir ettiği de söylenir. Bu şişelerin hakikatinin tam olarak ne olduğu kaynak yetersizliğinden bilinmiyor.
:) bana da öyle geldi ama diğer örnek gözyaşı şişelerinden bu farklı, kapağı var ve yaklaşık 20 cm boyunda.... neyse iyi bir vitrin süsü olacak. mali değerinin olmadıını anlıyorum yorumlardan ;)

S:W:A:T

Editör
:) bana da öyle geldi ama diğer örnek gözyaşı şişelerinden bu farklı, kapağı var ve yaklaşık 20 cm boyunda.... neyse iyi bir vitrin süsü olacak. mali değerinin olmadıını anlıyorum yorumlardan ;)
Evet şişe olarak ilk baktığım da bana da farklı geldi o yüzden cevap veremedim . Siz mezar olayını söylediğiniz de direk yazdım :) Güzel bir hatıra kalsın merhumdan :)

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sisenin icinde sivi varmiydi yada talasa benzer birsey varmiydi

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Konunuzu "antik objeler" bölümüne taşıdım. Oradan takip ediniz. detay85

Güzel bir şişe. Ederi vardır da pazarı nerededir bilmem.
Gözyaşı şişesi olacak kadar küçük değil.
Başka amaçla kullanılan bir şişedir.

Pscyhe

Engellendi
Orda yatan vatandaş hayattayken çok sıvı (alkol) tüketmis bu siseden bence..oluncede obur tarafta devam etsin diye onla beraber gommusler.gozyasi sisesi olma ihtimali yok olamazda.yakin donem olma ihtimali cok fazla.