Bu kolye hangi döneme ait ve ne anlama geliyor?

Makaron

Yeni Üye
BU KOLYE HANGİ DÖNEME AİT ve NE ANLAMA GELİYOR ?

Merhaba herkese iyi forumlar bir şey soracağım fikir sahibi olan abilerim ya da üstadlar rica etsem değerlendirebilir mi ne olduğu konusunda bana yardımcı olabilir misiniz ? Bir antikacıya gittiğimde 2000 yıllık olabileceğini söyledi pek sanmıyorum ama yine de sizlere ne olduğu konusunda danışmak istedim.Bok böceği figürü var ve kolyenin ucunda ki yuvarlağın ortasında yıldız işlemesi gibi bir şey var ne anlama geliyor 8 köşeli yıldız gibi tam anlam veremedim pekte bir bilgim yok.Geri kalan taşların hepsi de orijinal parçalar bilmek istediğim hangi döneme zamana uygarlığa ait olduğu ve ne anlama geldiği şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Makaron

Yeni Üye
Merhaba herkese iyi forumlar bir şey soracağım fikir sahibi olan abilerim ya da üstadlar rica etsem değerlendirebilir mi ne olduğu konusunda bana yardımcı olabilir misiniz ? Bir antikacıya gittiğimde 2000 yıllık olabileceğini söyledi pek sanmıyorum ama yine de sizlere ne olduğu konusunda danışmak istedim.Bok böceği figürü var ve kolyenin ucunda ki yuvarlağın ortasında yıldız işlemesi gibi bir şey var ne anlama geliyor 8 köşeli yıldız gibi tam anlam veremedim pekte bir bilgim yok.Geri kalan taşların hepsi de orijinal parçalar bilmek istediğim hangi döneme zamana uygarlığa ait olduğu ve ne anlama geldiği şimdiden çok teşekkür ederim.

Makaron

Yeni Üye
BU KOLYE HANGİ DÖNEME AİT ve NE ANLAMA GELİYOR ?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
8 köşeli yıldız hristiyanlık ilk dönemlerine ait haç sembolüdür. Bok böceği ise mısırdan ve akdeniz yunan kolonilerine kadar yayılmış hayatın kendisini sembolize eden bir figürdür. Bu bilgilere dayanarak kolyenin pagan inançlarının hala etkili olduğu ilk hristiyanlık dönemlerine ait olması muhtemel.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konularınızı birleştirip başlığı düzenledim. Büyük harflerle yazmayın. bilginize.

Dampiel

Aktif Üye
Sizmi buldunuz nerden geçti elinize?eğer çıkarmadıysanız antalyada 10 liraya satılanlara benziyor..

Makaron

Yeni Üye
Evet ben buldum c14 testine tabi tutacağım buradaki yorumlara göre bilgisi olan olup olmadığını merak ettim her hangi bir değeri var mıdır yok mudur

Makaron

Yeni Üye
Teşekkür ederim pekala 2000 yıl öncesine aitse her hangi bir değeri var mıdır ? Yani o dediğiniz döneme aitsa bir değer biçilebilir mi

dersu

Bilgili Üye
İpi dikkatimi çekti çok nizami örülmüş, deri, kıl vs. olması gerekmezmiydi ?
Taşların her biri birbirinden güzel bu arada, her halükarda süper bir kolye, umarım düşündüğünüz gibidir.

Son düzenleme:

Metehan0770

Aktif Üye
İki bin yıllık (200 bile çok) bir ip, özel bir koruma uygulaması yapılmadı ise bu kadar sağlam kalmaz. Burası çok kuşkulandırıyor.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Kolyenin ipten olan iki ucunun bir tanesi halka, diger ucunun da gorselini ekleyin.

akyol

Bilgili Üye
dostum bu kolyenin tarihle alakası yok bence kolyede ne cürüme ne oksitlenme herhangi bir yıpranma dahi yok bu kadar iyi korunmuş olması imkansız hatta kolyenin ipi pzarlarda inci boncuk düzülüp satılan iplerle aynı olmasıda ayrı bir dikkat çekiyor