Bu isarete ait mezarlar hangi donem ve degerli durumu nedir ?

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yaklasik 800 m isaretin dere tarafinda daga dogru carpaz dogrultuda buyuk bir hac isareti varmis dedem oyle soyledi tahrip etmisler tabi
Oranin burayla alakali degil fakat yon olarak burrayimi isaret ediyormus bilemiyoruz. Buna yakin hac bulabilseydiniz belki bir fikir edinebilirdik. Suan icin oyuklarin oldugu kayanin altinda oda bakilmali ve oyuk cevresindede normal definler olmali. Selametle kal

mihendis96

Aktif Üye
Oranin burayla alakali degil fakat yon olarak burrayimi isaret ediyormus bilemiyoruz. Buna yakin hac bulabilseydiniz belki bir fikir edinebilirdik. Suan icin oyuklarin oldugu kayanin altinda oda bakilmali ve oyuk cevresindede normal definler olmali. Selametle kal
Eyvallah ustam eksik olma

poseidon2023

Uzman
elindeki makina ile işaret cevresine şüpelendigin yere yada buraya bak şuraya bak denir bakarsın cubuk ile

cubuk kullanarak boşluk tespiti yaparsın boşluk sınılarını cizer bu mezarmı odamı ne oldugunu bilirsin ayrıyeten cubukla metal tespiti yapar sın makinanla üzarinde kullanırsın

mihendis96

Aktif Üye
elindeki makina ile işaret cevresine şüpelendigin yere yada buraya bak şuraya bak denir bakarsın cubuk ile

cubuk kullanarak boşluk tespiti yaparsın boşluk sınılarını cizer bu mezarmı odamı ne oldugunu bilirsin ayrıyeten cubukla metal tespiti yapar sın makinanla üzarinde kullanırsın
Ileriki zamanlarda firsat bulursam cubuk uzerinede bir calisma yapayim ozaman.
Makineyle bir tecrube edinebilirsrk tabi

poseidon2023

Uzman
Ileriki zamanlarda :72: anlaşıldı üç beş yere daha gidersin üç yerde calışırsın sonra pes edersin sana bolşas

mihendis96

Aktif Üye
Hocam aklima takildi simdi bisey soracaktim.
Oda bakin demistiniz bunu neye gore dediniz ve ne odasi olabilir bu ?

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hocam aklima takildi simdi bisey soracaktim.
Oda bakin demistiniz bunu neye gore dediniz ve ne odasi olabilir bu ?
Oyuklara gore oda olmali dedim ustam. Yalniz ne odasi derseniz mezar odasi olabilir. Bunu bize anlatan baska isaretler olmali, hac demistim yok dediniz yakininda, belkide vardida gunumuze gelmemistir ki.. Muhtemelen vardi. Hacin uclari durus pozisyonu onemli o bize bir fikir verebilirdi. Asil bu bolgenin bir gecmisi varsa siz paylasirsaniz atilan adimlar yapilan yorumlar daha isabetli olurdu. Siz yinede dedigimi yapabilirseniz oyuklaein altinda bosluk bakmaya bakin ustam. Selametle kal

mihendis96

Aktif Üye
Oyuklara gore oda olmali dedim ustam. Yalniz ne odasi derseniz mezar odasi olabilir. Bunu bize anlatan baska isaretler olmali, hac demistim yok dediniz yakininda, belkide vardida gunumuze gelmemistir ki.. Muhtemelen vardi. Hacin uclari durus pozisyonu onemli o bize bir fikir verebilirdi. Asil bu bolgenin bir gecmisi varsa siz paylasirsaniz atilan adimlar yapilan yorumlar daha isabetli olurdu. Siz yinede dedigimi yapabilirseniz oyuklaein altinda bosluk bakmaya bakin ustam. Selametle kal
O kayanin dere tarafina bakan yuzunde asagi tarafta bir ok isareti varmis onu ogrendim. Bu okun yonude gecen bahsettigim biraz uzaktaki hac isaretine bakiyormus yaklasik.
Bide oymalarin oldugu kayada yine ayni zemin uzerinde egimi asagi olacak tarafinda su gideri gibi biraz genisce ve uzunca bi kanal var.
Gradio ile oymalarla o kanal arasinda kayanin ortasi sayilacak yerde 3m ye 2m bi oda gibi bi algilama aldik. O yuzden tektar sormak istedim ustam.

mihendis96

Aktif Üye
Kayaligin toprak zmeine yakin tarafinda ise yaklasik tabut ebatinda 2 tane algilama aldik.
Yani kayanin ortasinda algilana oda ebatlsri ile onlar farkli
O yuzden dedikleriniz uyustu yani ne bekliyor bizi ne olabilir diye danismak istedim size tekrar

mihendis96

Aktif Üye
Kaya ustu saglam komple siva gibi ama kirilacak gibi degil

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dedigim gibi ustam oranin bir efsanesi olmali, bura hakkinda eskilerden bir rivayet varsa paylasabilirmisiniz. Butur oymalarda yuzeysel cevreye yaymak yerine direk oda uzerine konuluyor, genellikle boyle. Yardimci isaret olsaydi belki degerlimi degilmi konusunda bir fikir edinebilirdik. O ikitane olan muhtemelen bekci mezarlaridir. Eger boslugu gorup degerli algilamamissaniz calismaya gerek olmayabilir. Selametle kal