Bu haçlar ne anlatiyor?

TALİSMAN

Member
Ustalarım Selamünaleyküm...
Bölge Ankara. Bu taşlar belli olmayan bir zamanda çamlar arasından görünen kayalık bölgeden getirildiği sanılıyor. Tam kim getirdi? Ne zaman getirildi yakın köydeki kişilere maalesef dedikodu olmasın diye soramadık. Bu kayalık bölgeye dokunmayan kalmadı. Sağındaki solundaki tonlarca ağırlıktaki kayalıklar parçalandı. Fakat son 50 yıl içinde bir şeyler bulunduğuna dair bir haber işitmedik. Sadece tek tek yapan bir arkadaş 2. yüzyıla ait
Bizans dönemi bronz çok sağlam para buldu benim gözümün önünde. Tek tek sırasında Ağırlıklı kürdan boyutunda küçük parçalar halinde bakır parçaları çok çıkıyor. o arkadaş burada fakir bölge bir şey çıkmaz diyerek bizi buradan biranda soğuttu. Fakat 2 sene önce o kayalığın 20 m güneyinde 1.5 m çapında, 5 m derinliğinde tamamen kayaya oyulmuş dibinde yarım metre kadar su bulunan bir kuyu açıldı bilir kişilerce:). Bu andan itibaren tekrar bu bölgeye ilgim arttı. Şu ana kadar elime kazma kürek almışlığım da yoktur.
Ekli dosyayı görüntüle 256321Ekli dosyayı görüntüle 256322Ekli dosyayı görüntüle 256323Ekli dosyayı görüntüle 256324Ekli dosyayı görüntüle 256325
Öncelikle sayfanızı belki 10 yıldır takip ediyorum. Burada ne yapılmak istendiğinin farkındayım. Nasıl resimleme istendiğini çok iyi biliyorum. Ben şimdilik size üzerinde haç işaretleri olan 2 kaya parçasının değişik açılardan çekilmiş resimlerini yayınlayacağım. Birde çıkarıldığı yer sanılan yerin uzaktan çekilmiş resimlerini yayınlayacağım. Elimde bu kayalığın çok değişik bölümlerinden çekilmiş resimleri de mevcut. Şimdilik onları yayınlamayacağım. Ustalarım sizden isteğim bu haçlı taşlar, şu varsa budur, kuyu varsa budur, kilise varsa şudur şeklinde olabilecek tüm anlamlarını rica ediyorum. Bu açıklamalara göre değecek bir yerse ayrıntılı resimleri de yayınlayacağım. Çamların arasından çekilmiş yön doğuya bakıyor. Lütfen bilgilerinizi esirgemeyin. Şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

TALİSMAN

Member
Resimler şimdilik bu kadar. Değer verip değerlendirmenize alırsanız sevinirim.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu haclarin bulundugu tabletlerin asil yerini biliyorsaniz orada bir mezarlik arayacaksiniz. Bu hacli tabletlerin disinda baska hac islenmis kayalara da rastlarsiniz.

TALİSMAN

Member
Kimin mezarı olabilir? Halktan birimi yoksa papaz gibi birimi?

jeolog

Co Admin
Co Admin
Iki farkli hac iki farkli kilise ve topluluk demek. Bolgenin tarihcesini arastirmakla baslayabilirsiniz. Buldugunuz medeniyetlerin hiristiyanlikla bagini incelersiniz. Bu inceleme sirasinda bu haclarin benzerleriyle karsilasirsiniz. Ardindan civardaki muzeleri gezerseniz size yol gosterecek anlamlara ulasirsiniz. Bundan sonra sahada ne aramaniz gerektigi kolaylasir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Siradan vatandas veya papaz demek su haliyle benim icin zor.
Google earth ile bu bolgeyi uydudan inceleyin bazen sansli oluyoruz ve toprak uzerinde yapi cizgilerine rastlayabiliyoruz.

TALİSMAN

Member
uzaktan bulunan bölgenin resmine baktınızmı? Ben bulunan kuyu ve yanında da bir kilise olabicek duvar taşları var.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Bunlar direkt mezar der yani mezardan alınma
Bu mezarlar ilki deyil ama ikinci olanı tekli mezar olduğunun düşüncesindeyim
Ama ilk resim çoklu mezarlık bölgesi arazi konumuna göre 3 lu 5 li grup halinde belli aralık mesafelerde

Sonradan ekledigin resimler eklenti açılmıyor
http://www.Hizli resim.com dan link alıp yapistirirsan Onlari da görme şansımız olacaktır