Bilgili Arkadaşlar Buyrun Tartışalım.

Mesut5501

Member
Sizce Türkiye'nin Define Ve Gömü Açısından En Önemli Şehirleri Neresi.

Ben Samsundan Artvine Kadar Diyorum. Trabzon Rumları Ve Ermeni Yaşam Bölgesi Olduğu için.

Amisos

Bilgili Üye
Samsun nun bir çok köyü ve ilçesi yatak mesala vezirköprü, kavak ,tekkeköy ve devgeriş derim sonra amasya , ordu , vede gürcistana kadar gider anma bir çok yer kendine göre güzeldir , kalmadi eski gömüler çooooooğu alındı , basit birşey kalmadi anlayacan , ben şahsen samsun ve koylerini tek geçerim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mesut5501

Member
Samsun nun bir çok köyü ve ilçesi yatak mesala vezirköprü, kavak ,tekkeköy ve devgeriş derim sonra amasya , ordu , vede gürcistana kadar gider anma bir çok yer kendine göre güzeldir , kalmadi eski gömüler çooooooğu alındı , koç ve sabancı talanı geçti şimdi de tayyip talanı rövanşta , basit birşey kalmadi anlayacan , ben şahsen samsun ve koylerini tek geçerim
Amisos bey isminden belli. Kotyora -Ordu -Amisos-Samsun😂

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Doğu ve Güneydoğu :)) Mezopotamya ve civarı.
Medeniyet merkezi buralardır. Tüm medeniyetler buraları ele geçirmek istedi.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Evliya Çelebi- Seyahatname -5. Cilt ilk 20. sayfalar. (sayfa sayısı tam aklımda değil.)
Van Valisi ile Bitlis Valisi arasındaki savaşta orada bulunmuş.
"Bitlis Valisinin çekmecesinde gördüğüm mücevherleri ne mısırda ne de başka yerde gördüm." diye bir tabiri var. ipek yolunun güzegahı üzerinde bu şehir.
yani sahil olunca zenginlik merkezi olmuyor. diyarbakır ve urfadaki kale manastır v.s. hiç konusunu açmıyorum bile :)))

Son düzenleme:

tunay_5454

Bilgili Üye
bu ülkenin her karışı bereketlidir her noktası ayrı bir sürpriz ve değer taşır iller yada bölge olarak sınırlandırmak uygun olmaz her bölgede ayrı bir zenginlik ayrı bir güzellik var fakat şu kanunları bir düzenleseler her yerden tarih fışkırıcak :)

Mesut5501

Member
Evliya Çelebi- Seyahatname -5. Cilt ilk 20. sayfalar. (sayfa sayısı tam aklımda değil.)
Van Valisi ile Bitlis Valisi arasındaki savaşta orada bulunmuş.
"Bitlis Valisinin çekmecesinde gördüğüm mücevherleri ne mısırda ne de başka yerde gördüm." diye bir tabiri var. ipek yolunun güzegahı üzerinde bu şehir.
yani sahil olunca zenginlik merkezi olmuyor. diyarbakır ve urfadaki kale manastır v.s. hiç konusunu açmıyorum bile :)))
Manastır kale vs derseniz. Trabzon hepsinden değerli derim.

blueverse

Bilgili Üye

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Soru çok göreceli cevaplarda birbirinden farklı olur. Bu sorunun cevabına birden fazla bölge ismi verilir ve verilen tüm bölge isimleri de doğrudur. :) Şimdi biriniz iznik dese doğru diyor derim, öbürü kars dese oda haklı tokat diyen de haklı olur. Memleketin her parçası bölgesi Çok zengin. Ben yine de iki görüşün ağar bastığı kanaatindeyim. Birisi Doğu Anadolu Bölgesi diğeri de Marmara Bölgesi.