Bilgilerinize sunarım Kayayı temizledim??

Mehmet_mehmet

Engellendi
Ekli dosyayı görüntüle 187833
BulursamKader25 ters D yi ben farketmedim işaretlediğin yer aynen bu şekilde basamak şeklinde oymuşlar çatlakta değil yapıştırmaya veya oymaya benzer..kayanın dibine doğru araştırma yaptım kayadan boşluk falan yok yanlız kayanın altında yön veriyor BulursamKader25 kayanın altı iki tane dörte biri büyüklüğünde kayayla yapıştırmış toprağın altına yanlara doğru ayak şeklinde yapıştırmış resmen

Son düzenleme:

Mehmet_mehmet

Engellendi
Nil aynen çok tuhaf dar olan taraf toprakta ve dikdörtgen kare olan yer toprakta..Çok teşekkür

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ekli dosyayı görüntüle 187833
@BulursamKader25 ters D yi ben farketmedim işaretlediğin yer aynen bu şekilde basamak şeklinde oymuşlar çatlakta değil yapıştırmaya veya oymaya benzer..kayanın dibine doğru araştırma yaptım kayadan boşluk falan yok yanlız kayanın altında yön veriyor @BulursamKader25 kayanın altı iki tane dörte biri büyüklüğünde kayayla yapıştırmış toprağın altına yanlara doğru ayak şeklinde yapıştırmış resmen

Çizdiğin sarı çizginin ucu, benim ters D diye tahmin ettiğim D nin içinde.
Resim beni yanıltıyor olabilir. Oraya gidince tekrar kontrol et inşallah.

Bu yapıştırma işi boşuna değil.
Çatlaktan yatay ağızlı sağlam bir murç salla.
Kayanın renklerinin farklı oluşu, sedegor ustamızın dediklerini kuvvetlendiriyor.
Kontrolü şart.
Yakın çevresini kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.
Bu kadar emek boşa verilmez. Burasının bir karşılığı olması lazım.
Kolay Gelsin.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Göbeklitepe deki anıt kayalara benzettim.
Araştırmanı sonlandırınca müzeyede bildirebilirsin.

Mehmet_mehmet

Engellendi
Çizdiğin sarı çizginin ucu, benim ters D diye tahmin ettiğim D nin içinde.
Resim beni yanıltıyor olabilir. Oraya gidince tekrar kontrol et inşallah.

Bu yapıştırma işi boşuna değil.
Çatlaktan yatay ağızlı sağlam bir murç salla.
Kayanın renklerinin farklı oluşu, sedegor ustamızın dediklerini kuvvetlendiriyor.
Kontrolü şart.
Yakın çevresini kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.
Bu kadar emek boşa verilmez. Burasının bir karşılığı olması lazım.
Kolay Gelsin.
BulursamKader25 "çatlakta yatay ağızlı sağlam bir murç salla" nedemek ricam izah edermisin

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 "çatlakta yatay ağızlı sağlam bir murç salla" nedemek ricam izah edermisin
Murç ağızı 2 çeşittir.
Birisi sivri olur biriside geniş yatay ağızlı olur.

Bunlar gibi şekilleri:
Murç - Google'da Ara

Yalnız hırdavatçılarda satılanlar iş görmez hemen eğilir.
Hurdalıklara bak, hakiki çelik olacak. orijinali bulunamazsa, çelik alınıp yaptırmak her zaman iyidir.
Yarı yolda kalmazsın.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Kardeşim ustalar gerekli bir çok açıklama yapmışlar, ne olduğunu kestirmek zor ne desem bilemedim defineyle alakalı da olabilir olmayada bilir, yarı yarıya kaldım, taş işçilik yemiş ne amaçlı yediğini ilk önce oranın tarihi ni araştırmakla başlayabiliriz.her hangi bir yerleşke olmuşmu bir çok eski yapı kalıntısı olabilir, çevrede bu tür yapı kalıntıları varmı araştırmak lazım ,bir çoğu toprak altında kalmış olabilir. O taş ana kaya veyahut başka kaya ile alttan bağlantılımı bakmak lazım, tahminimce alt taki yapı ile bitişik, orayı açmak lazım ,yapının tamamı görülürse belki ne amaçlı yapıldığı anlaşılabilir , o da sadece bir ihtimal kardeşim. Saygılar sevgiler

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim bu gördüğün taş asil birinin veya ailesinin mezar taşı. Taşın alt kısmında mezardaki şahsa ait yazılar olabilir yada stell bunun üstündeymiş kesip almış olabilirler. Tespitlerini bu yönde yapmanda ayda var. İmkanın varsa taşı ters çevir bakalım diğer tarafta yazı varmı eğer yoksa üstündeki stell çok önceden kesilip alınmış olabilir. Aşağıdaki resim boş mezar taşı örneğidir.