Bak sen şu işee

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Muhabbetine anket... Bakalım yermiyiz.....
Şu an Yunanistan'da yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Rum vatandaşı, mübadele döneminde köyünü terk etmek zorunda kalınca, ağırlığı 400 kiloyu bulan ziynet eşyalarını oturduğu evin altına gömdü. Aradan geçen onlarca yılla birlikte yaşlanan Rum vatandaşı, aylar önce eski köyüne gelerek her yeri didik didik gezdi. Evin yıkılıp üzerinden yol geçmesine rağmen altınları gömdüğü yeri bulduğunu belirten Rum vatandaşı, kazı çalışması için gerekli tüm yasal izinleri aldı. İzinlerin ardından bir firma ile anlaşan şahıs, kazı çalışmalarının başlamasıyla birlikte Yunanistan'a giderek gelişmeleri telefonla takip etmeye başladı.

Kazı çalışmalarını yapan firmanın basın sözcüsü Simge Çelik, çalışmalar için tüm yasal izinlerin alındığını söyledi. Çelik, "Yasal izinler alındıktan burada kazı yapmaya başlandı. Biz burada birebir gömüyü gömen kişinin oğluyla görüştük. 4 metre 20 santim bulacağımızı düşünüyorduk ancak 6 metre 20 santim kazdık fakat nesneyi bulamadık. Pazartesi çalışmalara devam edeceğiz. Yol tarafına doğru 2 metre daha kazacağız. Obje tam olarak bilinmiyor fakat takılar, yüzük, kısaca ziynet eşyaları. Bunların soygunlarda ele geçirilen ziynet eşyaları olduğunu düşünüyoruz. 400 kilogram olduğunu düşünüyoruz" dedi. Çelik, vatandaşların merakı ve ilgisinden dolayı çalışmalarda zorluk yaşadıklarını da belirtti.

Kazı çalışmalarını meraklı gözlerle izleyen köy sakinlerinden Ahmet Metu ise, "Burada kazı yaptılar. Bir bulguya rastlayamadılar. Biz zaten bir şey bulamayacaklarını biliyorduk. Köyümüzün eskilerine de sorduk. Burada böyle bir şey olmadığını söylediler ama bulunsa iyi olur. Biz de nasipleniriz" dedi.

Köy sakini İsmail Atak da, "10 yıldır bu köyde bekçilik yapıyorum. Daha başından burada gömü olmadığını söyledim. Köyümüz eski Rum köyü. Başka yerlerinde olabilir. Sanırım yanlış noktayı kazıyorlar" diye konuştu... //... O işi başlatanlar sağ gösterip sol vurmuştur bence arama süresince. Lahit. yazıt. Tablet. Sikke. Ayıklamışlar hacılanmış olmasınlar... Walla ben yemedim. Bunu..tıpkı açıdan külçe. İşi. Gibi. Yemedim..

Tastan

Editör
Yada buraya ilgiyi çekip asıl hedeflerinden malı alıp gittiler heranherşey olabilir..

sepetkaya

Editör
Abi bence malı çok önceden koyun müdavimleri götürmüştür, bukadar emin konuştuklarını göre..