Araçta dedektör bulundurma.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bende tam tersi define aramanın yasal olduğunu biliyorum. sit alanı hariç tapulu arazide, arazi sahibinin isteği üzerine arama yapılabilir. Defineyi çıkartma durumunda sadece izin almak gerekiyor
Bilinçsiz ve yanlış yönlendirme yapmamaya özen gösterelim lütfen.
Ülkemizin 16.1.1992 tarihinde imzaladığı, 5.8.1999 tarih ve 4434 sayılı kanun ile onayladığı 'Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi'nin 3. maddesi arkeolojik arama amaçlı metal dedektörlerin ve diğer arama gereçlerinin kullanımını, devletin iç mevzuatında öngörülen hâllerde, bilimsel nitelikli ön izne tabi tutulmasını hükme bağlamıştır.

Madde 3 :

Arkeolojik mirası korumak amacıyla ve arkeolojik araştırma faaliyetlerini bilimsel güvence altına almak üzere taraflardan her biri aşağıdaki hususları yerine getirmeyi taahhüt eder :

i. Arkeolojik kazı vesair faaliyetlerle ilgili izin ve denetim usüllerini, aşağıdaki amaçları gerçekleştirecek şekilde, uygulamaya koymak :

a. Arkeolojik miras öğelerinin yasa dışı çıkartılması ve yer değiştirmesini önlemek :

b. Arkeolojik kazı ve aramaların bilimsel şekilde ve şu koşullara bağlı olarak yapılmasını sağlamak :

- Tahrip edici olmayan araştırma yöntemlerinin olduğunca sık kullanılması;

- Arkeolojik miras öğelerinin korunması, saklanması ve sınıflandırılması için uygun önlemler alınmadan bunların kazı yerinden çıkartılmaması, kazı sırasında ve sonrasında korumasız bırakılmaması;

ii. Kazıların ve tahribata neden olabilecek tekniklerin yalnızca nitelikli ve bu amaçla yetiştirilmiş kişiler tarafından yürütülmesine dikkat etmek;

iii. Arkeolojik arama amaçlı metal dedektörlerin ve diğer arama gereçlerinin kullanımını, devletin iç mevzuatında ön görülen hallerde, bilimsel nitelikli ön izne tabii tutmak.

jeodek

Bilgili Üye
şimdi ustacım mevzuatı okuduysan eğer devletin iç mevzuatında ön görülen haller diye tam açıklayıcı olmayacak şekilde devlet açıklama yapmış. Tabiki burda yanlış anlaşılma olmasın bu benim mesleğim olduğu için biz jeofizik mühendisleri ile sivil vatandaşa uygulanan mevzuatta farklılık olabilir. Bunu başta belirtmedim özür dilerim. Biz jeofizik mühendisleri olarak tapulu ve sit alanı içinde olmayan arazilerde bilimsel nitelikli tahrip edici olmayan araştırmalar yapabiliyoruz.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
şimdi ustacım mevzuatı okuduysan eğer devletin iç mevzuatında ön görülen haller diye tam açıklayıcı olmayacak şekilde devlet açıklama yapmış. Tabiki burda yanlış anlaşılma olmasın bu benim mesleğim olduğu için biz jeofizik mühendisleri ile sivil vatandaşa uygulanan mevzuatta farklılık olabilir. Bunu başta belirtmedim özür dilerim. Biz jeofizik mühendisleri olarak tapulu ve sit alanı içinde olmayan arazilerde bilimsel nitelikli tahrip edici olmayan araştırmalar yapabiliyoruz.
Anlaşılmayacak birşey yok bence. Birkaç defa bahsedilmiş izne tabi olduğundan.
b- Arkeolojik kazı ve aramaların bilimsel şekilde ve şu koşullara bağlı olarak yapılmasını sağlamak (aramaların da izinli olması)
Ve devamında da
iii. Arkeolojik arama amaçlı metal dedektörlerin ve diğer arama gereçlerinin kullanımını, devletin iç mevzuatında ön görülen hallerde, bilimsel nitelikli ön izne tabii tutmak. (Bu araç gereçlerin kullanımını yasakladık ama sadece devletin kendi belirleyeceği nitelikleri taşıyan bilimsel özellikli araştırmalar da izin verilebilir)
Yani her türlü arkeolojik araştırma yapmak yasak ve izini de devlet gerekli mevzuatları yerine getirip başvuranlara eğer gerekli görürse izin verir diyor.
Ayrıca maden arama define aramaktan belki on kat daha zordur mevzuatlar da. Öncelikle tüzel kişilik olması lazım.

jeodek

Bilgili Üye
Zaten dedektör ile arazide gezen biri yanında mutlaka kazma getirecek, o yüzden pişti.

Strator

Member
Bu durum şehirden, şehire adamdan adama göre değişir.
Çoğunluğu ciddiye alır. İşlem yapılma olasılığı yüksektir.