AR-GE lazım arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim:)

Mhmtylmz

Aktif Üye
Birde üstadlar biz bu işe giricez ama açıkçası çok bi bilgimiz yok bu sırada nasıl bi yol izleyelim biraz daha yardımcı olursanız sevinirim
şimdi abim biz seni sende bizi tanımazsın bende yeni sayılırım kimseye danışma kendine yada arkadaşına güveniyorsan çubukla tespitini yap derinliğini al yer musait se bismillah de kazmayı vur kaz bak kendini ve arkadaşını dene ama ilk önce boşa kazma sallamadan önce bulduğunuz noktada bütün teslerini yap (altin,gümüş,bakir,bronz,küp,kemik ve en önemlisi o noktada boşluk testini yap) altin,gümüş,bakir sinyali aldın ama boşluk almadın başka yer bak büyü ihtimal mineraldir yada tekleme boşa kazma ama baktin altin yada gümüş veriyor hemen bak bakir barkacin mi icinde küpün mu icinde ikisinden birinde birde aynı noktada aynı ebatta boşlukta alıyorsan kimseyi dinleme kaz abicim kimseyi dinleme ?

Akc1

Yeni Üye
murç işçiliği göremedim kayalarda doğal oluşum ama burada boşluk bakılması gerekir heleki denizi de görüyor ve hakim bir bölgeyse daha dikkatli bakılması gerekir
Başkan mrblar ben bişi sormak istiyorum bu yazınıza istinaden. Murc işçiliği göremediğinzden bahsetmişsiniz ve doğal oluşum olduğunu söylemişsiniz. Eğer bu Kaya doğal oluşumsa sakın yanlış anlamayın merakımı gidermek istiyorum sadece. Denizi görmesi hakim biyerde olması ne ifade ederki. Doğal oluşum işçilik göremediğinizi söylüyorsunuz. Denizi görmesi hakim biyeli olması ne ifade eder. Ne gösterir. Ne getirir. Teşekkürler

Akc1

Yeni Üye
Yav şuraya benzeyen benimde işaretlerim imarelerim noktalarım war. Mübarekler yardımcı olun sonuçlandırak şurayı. Boş del sağlam ibare işaret diyorlar. Ama ne mezarıdır neyle karşılaşırız söyleyen yok.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Abicim peki bunu nerden anladın beni yanlış anlamanı istemem bilmediğimden soruyorum:) birde abi bu mezar paganlara aitse iyi bir nezarmıdır nediye araştırma yapmaşıyım bukonuda
Babacan 10. mesaj 2. fotoğraftaki oyma doğal değil.
Diğer bazı oyma ve kaya üzerindeki el işçiliği göze de çarpıyor.
Durup dururken kimse canı sıkıldığı için bu tip bir çalışma yapmayacağına göre bunda bir amaç olmalı.
Oymanın işçiliği tipi şeklini toptan değerlendirdiğimde antik dönemden önce pagan dönem olması ağırlık kazanıyor.
Bakın bu kesin değil, yorum. Yani özensiz bir antik dönem mezar oyması da olabilir.
Buna kimse bakıpta dönem ve yapılış amacı hakkında net bilgi veremez.
Pagan mezarı varsa belki altın gümüş takı sikke çıkmaz ama orjinal bir heykelcik maddi olarak bunları katlar geçer. Ya da antik bir mezar olsa belki düşük tabaka bir insan basit kap kacak çıkar ya da çıkmaz.
Yani bu tip varsayımları sadece not alın bakın mezar var da demiyorum, diyemem de zaten.
Belki de o yörede 5 bin yıl önce yaşayan insanlar, tanrısına onlara bol ürün verdiği için şükürlerini sunmanın bir karşılığı olarak bir avuç mahsul bırakıp gitmişlerdir.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Yav şuraya benzeyen benimde işaretlerim imarelerim noktalarım war. Mübarekler yardımcı olun sonuçlandırak şurayı. Boş del sağlam ibare işaret diyorlar. Ama ne mezarıdır neyle karşılaşırız söyleyen yok.
Bakın üstteki mesajım size de not olsun.
Kimse 3-5 bin yıl önce burada ne olmuş sorusuna cevap veremez.
Şimdi ben size bu oyma mezar çanağı, çapını derinliğini ölçün desem ve siz de bana bu ölçüleri verseniz.
Devamında ben size bakın şu kadar metrede şu kadar derinlikte mezar var mezarda da şunlar şunlar var desem,
belki maddi bir beklentiden dolayı bu yorumum hoşunuza gider.
Sonra da yahu ne kral usta falan da dersiniz ama benim size tavsiyem bu şekil bir yorum gördüğünüzde yaw he he deyip geçmenizdir.
Böyle bir yeteneği olan birisinin (insan olarak söylüyorum yanlış anlamayın) burada ne işi ver ?
Gider kendi çıkarır değil mi ?
O yüzden tecrübeye kulak verin, not alın, mantıklı yorumları değerlendirin ve uygulayın.
Sizin de benzer işaretleriniz varsa fotoğraflı bölüme konu açın bakıp yorumlayalım.

alaçamlı

Bilgili Üye
iyi bi çubuk operatörünüz varsa bi şeyler bulma ihtimali var..amatörlere uygun bi bölge değil.ama dedektörle kayaları yoklarsanız ufak tefek hediye kasalarına raslama şansınız olasılık dahilinde..yok ben oda arıyorum dersen bu baya tecrübe gerektiren hem zor,hem tehlikeli bir iş...odalar çok derinde ,tuzaklı olabiliyor.gazdan zehirlenme,karbon zehirlenmesi tehlikesi var.bi de mezarlardan çıkan şeyleri satmaya falan çalışırsanız o apayrı sorunlara sebep olacaktır.ülkemizde bu tip antik objeleri elden çıkartmak bulmaktan daha zordur.müzeye verirseniz de zaten bu tip binlerce esere sahip oldukları için verecekleri para sizi tatmin etmeyecektir.definecilik başlı başına bir sorun yumağıdır...

alaçamlı

Bilgili Üye
başka bir mesele ise harcayacağınız zaman ve para olacaktır.bu sanıldığının aksine çok masraflı olabilir.dediğim gibi mezar tespitinde en iyi yöntem çubuktur.ama her çubukçu da doğru tespit yapamaz.yeraltı oda mezarları ancak usta definecilerin başedebileceği,bu işle uğraşanların ancak profesyönel olanlarının üstesinden gelebileceği bi konu.hani derler ya bu işin kurdu olmak lazım.definecilikte uğraşılan en zor iş bu yeraltı odalarıdır.bi madenci gibi aylarca uğraşıp eli boş çıkma ihtimali oldukça yüksektir.

NoYaN_06

Moderatör
Moderatör
Başkan mrblar ben bişi sormak istiyorum bu yazınıza istinaden. Murc işçiliği göremediğinzden bahsetmişsiniz ve doğal oluşum olduğunu söylemişsiniz. Eğer bu Kaya doğal oluşumsa sakın yanlış anlamayın merakımı gidermek istiyorum sadece. Denizi görmesi hakim biyerde olması ne ifade ederki. Doğal oluşum işçilik göremediğinizi söylüyorsunuz. Denizi görmesi hakim biyeli olması ne ifade eder. Ne gösterir. Ne getirir. Teşekkürler
Canım kardeşim ben yeniden bir göz gezdirdim resimlere ama yine de murç işçiliği göremedim murç çekiç yani insan işçiliğiyle yapılmış bir emare bir figür bir işaretleme göremedim tamamiyle doğal yalnız kayacın üzerinde bir takım kullanımlar yaşanmış olabilir bunu nerden çıkardığıma gelirsek bu kayanın üst yüzeyi pürüzsüzleşmiş kayganlaşmış eger derede olsaydı normaldi ama yüksekte olunca göze ilk çarpan bu oluyor
İkinci soruna gelince yüksekte tepe noktasında yada hakim bir tepede yani hem denizi hemde karanın çoğu yerini görmesi eski yaşamlarda buralarda gözlem yerleri olur yani denizden düşman gelir görürsün karadan gelir görürsün mevki olarak her işe yarar ve sonraki zamanlarda ise askeri amaçla kullanılmayan böyle yerlerin o yörede yaşayan varlıklı insanların mezarlarının çıktıgı yada buralardan güzel mahsenlerin çıktığı görülmüştür
Bu nedenle kişinin bize yazıyla anlattığı kadarına ve bir kaç basit resime yorum yapıyorum
Ve her kesin kendi tecrübeleriyle birşeyleri yorumladığını unutmayın yani herkez kendine göre yorum yapar bu benim buradaki gördüğüm resimler kadarıyla yaptığım yorumumdur

jeodek

Bilgili Üye
@jeodek abicim makineyle baktık ama dediğim gibi tek tekçi makinesiydi 30-40 cm gösterir belkide göstermez abicim etraftan kastınız nedir yani neye dikkat etmeliyiz ne nedir ?
500 M2 alan kapsayan dairesel alan olarak etrafı tarayın. İlla işaret dibi olmaya bilir.

Xkraltr

Yeni Üye
Bu kaya gol görmekte. Aynı zamanda Kaya'nın uxerinden baktığında 1km ileride eski yaşam alanı War tam oraya bakmakta. Eski Zeytinlik içerisinde biyer

ersen0010

Bilgili Üye
Bu kaya gol görmekte. Aynı zamanda Kaya'nın uxerinden baktığında 1km ileride eski yaşam alanı War tam oraya bakmakta. Eski Zeytinlik içerisinde biyer
Arkadaşım bu konuyu açalı 1 ayı geçti. Peki boşluk testi veya cihaz ile tespit işlemi yaptınız mı. Veya başka bir işlem