Anlamını bilen varmı

Viravira

Aktif Üye
Slm
Üstatlar , burasi toprak kayması sonucu açiga çikmiş , üstü kubbe şeklinde kapaliymişti.
Blok taşlarda haç ve degişik işaretler var
IMG_20220821_130615.jpg
IMG_20220821_130624.jpg
IMG_20220821_131004.jpg
IMG_20220821_131058.jpg

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Oradaki kalıntıların bir parçası bu. O mevkide ne gibi yapılar var imiş hiç bilginiz varmı.

R00T

Profesyonel
Co Admin
büyüklüğünü tam algılayamadık az geriden çekin ve etrafıda görelim.Yapı elemanlarından taşıyıcı fil ayak başlığına benzemektedir şimdilik.

Viravira

Aktif Üye
büyüklüğünü tam algılayamadık az geriden çekin ve etrafıda görelim.Yapı elemanlarından taşıyıcı fil ayak başlığına benzemektedir şimdilik.
Birkaç gune kadar tekrar gidecem , daha geriden ve detaylı resimlerim
Bu işaretler ve haç ne anlama gelir.

Vuslad

Moderatör
Moderatör
Çok güzel işler rast gele bizans dönemi yapısal bir olguyla karşı karşıyasınız bölgede bir mezarlık alan var bunlara göre güneydoğu kısmı ve kuzeybatı kısmı incelenmeli yapının ne olduğu kısmı belirsiz olmakla beraber konuya geniş acılı ayrıntılı resimler şart

Viravira

Aktif Üye
Çok güzel işler rast gele bizans dönemi yapısal bir olguyla karşı karşıyasınız bölgede bir mezarlık alan var bunlara göre güneydoğu kısmı ve kuzeybatı kısmı incelenmeli yapının ne olduğu kısmı belirsiz olmakla beraber konuya geniş acılı ayrıntılı resimler şart
Göçen alanın blok taşlar bakilirsa, sanki buralarin buyuk oda mezar oldugunu zannediyorum, göçükten sonra ilk keşfeden benim.
Odanin birisi 5 metreye 3 metre.
Digeri 4 de 4 .
Bir digeri cok buyuk 7 ye 3 metre.
Eger buralar oda mezarsa nerelerine bakmam lazim , tavan bloklar çökmüş ve onlari kaldirmak yada çikarmak çok zor

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oda mezar olduğunu sanmıyorum. Yaşam alanları bence ve biraz zengin bir yerleşke. Eğer zemin üzerin de kalıntılar veya kaya blokları varsa çevre de, mezarlık alanları tespit edebilirsin. Bu yapı kalıntılarını ortaya çıkarmak kolay iş değildir ve bence hiç niyetlenme derim. Ama mezarlık alanlar da nokta atışları yapmak daha mantıklı olur kanaatindeyim.

Viravira

Aktif Üye
Oda mezar olduğunu sanmıyorum. Yaşam alanları bence ve biraz zengin bir yerleşke. Eğer zemin üzerin de kalıntılar veya kaya blokları varsa çevre de, mezarlık alanları tespit edebilirsin. Bu yapı kalıntılarını ortaya çıkarmak kolay iş değildir ve bence hiç niyetlenme derim. Ama mezarlık alanlar da nokta atışları yapmak daha mantıklı olur kanaatindeyim.
Teşekkurler

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Slm
Üstatlar , burasi toprak kayması sonucu açiga çikmiş , üstü kubbe şeklinde kapaliymişti.
Blok taşlarda haç ve degişik işaretler varEkli dosyayı görüntüle 302799Ekli dosyayı görüntüle 302800Ekli dosyayı görüntüle 302801Ekli dosyayı görüntüle 302802
Arkeolojik kazı alanı. Muhtemelen sit alanı da olabilir. Kayıtlıdır, gerekli araştırmayı yapıp ondan sonra çalışma yapılmalı. Çok ince işçilik isteyen bir alan, kuvvetle muhtemel geniş bir alana yayılmış yerleşke. Zengin bir alan, fakat dikkatli olunması şart. Göcük de çok fazla olur, toprak yapısına bakılacak olursa.

Vuslad

Moderatör
Moderatör
Göçen alanın blok taşlar bakilirsa, sanki buralarin buyuk oda mezar oldugunu zannediyorum, göçükten sonra ilk keşfeden benim.
Odanin birisi 5 metreye 3 metre.
Digeri 4 de 4 .
Bir digeri cok buyuk 7 ye 3 metre.
Eger buralar oda mezarsa nerelerine bakmam lazim , tavan bloklar çökmüş ve onlari kaldirmak yada çikarmak çok zor
@Viravira
Burası bizans döneminden kalan bir kalıntıdır ne olduğunu biliyorum ama konuya katkın biraz zayıf olduğu için ufak bir teyit lazım haçlardan hangisine sırtını verdiğinde dere güneyinde kalır odanın ebatınıda yaz

Semerkand 66

Yeni Üye
Ne olduğu anlaşılmıyor Kaya yapısı uygun değil normal şartlarda bu tarz yapıda kayaya bir şey yapmazlar