Akfil alimi kullanimi

AyazEfe

Aktif Üye
kanije goruntuyu alsak gireriz sadece o ani yasamak icin bile dusunelim bakim az daha

N@KKoZ

Aktif Üye
Acaba yorum yapanların kaç tanesi akfil kullandı ?

Ben geçtiğimiz 2 yılda yaklaşık 20 kadar kullandım, kullanırkende işimi gayet iyi gördü. Akfilden beklentinin ne olduğuna bağlı olarak değişir. Ben 3,5 tonluk kayayı 4 parçaya ayırmak için kullandım, ayrıca toprakta gömülü olan kayayı da parçalamak için.

Sıkıştırma işlemini iyi yapmalısın, deliği mümkün olduğunca uzun yapmalısın 70-80 cm civarı sonra 12v aküyü ateşledin mi tamamdır.

internetten alabilirsin, arızalı ürün çıkacağını zannetmiyorum zaten fabrikasyon bir ürün, burda sallayanlara bakma.
Ben 20 ve 40 gr'lık akfiller aldım, daha üstleri için ateşleyici belgesinin olması gerektiğini söylemişlerdi.

AyazEfe

Aktif Üye
N@KKoZ deneyiminin oldugu bir konuda yorum yaptigin icin cok tesekurler.
Ana kaya delinecek kapak cikarsa acacaz cikmazsa akfil denemek istiyoruz derinligi nedir ugrasmadan bilemeyiz illa 70 cm yi gormek sartmidir yani duvarin kalinligi daha dusukse tahmini ortalamasi varmidir yoksa mantiklami hareket edilse uygun olur

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@N@KKoZ deneyiminin oldugu bir konuda yorum yaptigin icin cok tesekurler.
Ana kaya delinecek kapak cikarsa acacaz cikmazsa akfil denemek istiyoruz derinligi nedir ugrasmadan bilemeyiz illa 70 cm yi gormek sartmidir yani duvarin kalinligi daha dusukse tahmini ortalamasi varmidir yoksa mantiklami hareket edilse uygun olur
daha az duvar ıcın akfıle gerek yok zaten kardeş murçlada kırarsın o kadarını akfılde gereklı derınlık ve ıyı sıkılama olmassa işine yaramaz basınçtan dolayı dısarı atar akfılı kırmaz o zaman

N@KKoZ

Aktif Üye
@N@KKoZ deneyiminin oldugu bir konuda yorum yaptigin icin cok tesekurler.
Kardeşim bende 1 metre 24mm hilti ucu var, onunla 10 dakikada deliği deliyorum sonrasında sıkıstırma yapıyorum..

Daha doğrusu kapak olduğunu düşündüğünüz yerde akfil kullanmanıza gerek yok, kapağın kalınlığı çok iyi olsa 60-70 cm dir ki, onuda zaten hilti ucuyla anlarsın..
Akfilin amacı kaya mezarı kapağını açma gibi düşüncelerden ziyade kaya kütlelerini , bloklarını parçalara ayırmak, hiltiyle filan saatlerce uğraşmak yerine kısa sürede parçalara ayrılıyor.