Ahlat ağacı

Caferağa

Yeni Üye
Ahlat (armut)ağacı ile gömüyle ilgili bilgi edinmek istiyorum.
İki tane ahlat ağacı mesafe 80 metre civarı,biri obuzda diğeri düz de,
Tam ortasında bir metre büyüklüğünde yontulmuş yuvarlak bicimde kaya var.Üzerinde birtakım oyma var,biri küçük diğeri biraz büyük üçgen nokta oyma 10 santim aralıklı mezar işareti olduğu bilinir.Başka tam üstünde yarım ay biçimde bir metre oval biçimde yol, iki santim üstünde çizgi aynı yarım ay paralel,50 metre aşağıda dere akıyor.
Yine üstünde iki tane kare oyma köşeden birleşik 10 santim eşit ,Eskiden 3 veya 4 ev yeri bulunan şu anda sadece kalıntıları taş yığını var olan yerleşim alanıdır.
Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?teşekkür ederim.
Not.
Bölge doğu karadeniz rum ikamet etmiş.

Turko

Uzman
Tam üstünde yarım ay ,, diyerek anlatmaya çalıştığin olayı anlayamadım . Mümkünse bu anlattık larinin fotoğrafı , yok ise eğer elin yatkın sa kağıda cizermisin bakalım .

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Ahlat yani yabani armut agacları Ermeni gömülerinde işaret degil, nişan olarak kullanılmıştır !

Bu nişanı baz alarak çevreye bakıp çeşme su gözesi göze çarpan taş cöküntü ve tümsek aramalısın,
Burda dikkat etmen husus çukur ve tümsek olsada bu gömüler büyük yer işgal etmediginden işlem yapılan yerin cukuru yada tümsegide büyük olmaz, belkide belli belirsizdir.

Böyle yerler derin olmaz en fazla bir metredir. Yani cihaz bulur.

Ya teki baz alınmıştır digeri paralelidir iki agacın kücük tarafındaki ucu veya ortası.

Genelde bu 3 agaçtır biri kesilmiş kaybolmuş ise sen iki agaç üzerinde arıyorsun belki! 3 agaç üçgen yapıyorsa yine ortası veya içte kalıyorsa yine üçgen içinde küçük agaç yakını dibi yine ihtimal o çatal agaç hangisiyse o.

Yine üçgen yapan üç agacın sivri tarafı varsa dışa atarbilir. Dıştaki agacın dibi ihtimali az olsada tek rakamlı adımlarda bulunabilir 3 , 5 , 7 diye açılarak gidersin.

En önemlisi Agaçlar nişan ise birde işaret aramalısın olama ihtimali yüksek olsada olmayabilirde. Mezar isareti ve mezar görünümlü yerlere cihazla bak. Bazen ölen içinse bu agaçlar her mezar için bir tane ve mezara yakın hayat yaşam agacıdır bu.

Yazsam inan bir saat sürerer bu konu.

Kısacası Seni oraya götüren her neyse onu ele alıp, gömü yapanın mantıgını yukardaki örneklere göre teşhir edebilmendir.

Varsa çevre resmi yada vidyo eklersen arkadaşın biri çıkar yeri görür ihtimalen.

hepastios

Editör
Kardeş sen birde direk işaretlerle uğraşmadan ağacların dibini kontrol et olma ihtimali yüksek

Caferağa

Yeni Üye
Teşekkürler kardeş
1 metre uzunluğunda,yarım ay şeklinde su yalağı gibi 5 santim oluk gibi düşün,
aynı 2 santim üstü de ince çizgi var.
Sanki dereyi gösteriyor üstündeki çizgi paralel patika yolu anlatıyor gibi.