Ağaçlar ve Çivileri.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ağaçlar ve Çivileri

Alıç, meşe, dut, ahlat, çınar, pinar, pelit, çam, ceviz başta olmak üzere yemiş, zeytin, incir ve davun ağaçlarıda Define ağaçlarıdır, bunlar en az civcivli tavuk yada topal ayı kadar değerlidir, Bir çok defineci bu ağaçları dikkate almaz alsada para yerlerini bilmez. Şimdi sizlere ağaçlardaki eşkiya para yerlerini sayalım.

Ağaçlardaki Para Yerleri

Dereye yakın alıç ağaçları varsa bunlar birer nişandır. Alıç ağaçlarının yanında bulunan nişanlı taşlar aslında yük mezarlarıdır. Burada birde pınar vardır, pınarın aktığı yerde 3 kişinin kaldırabileceği bir kazan yük vardır, bu kazan 7 kulpludur. Bu derenin kayalık yerinden mağaraya girilir. Mağara içerisindeki 14 odada yik vardır ve kapıları bronz ile kurşun döküp kitlidir. mağara girişini ise doğal kayalarla kapalı tabiat görüntüsü verilmiştir.

çeşme arkasında yaşlı dut ağacı varsa ağacın 10 adım karşısında bir tabla taşı vardır. Bu tabla taşının üzeri süslüdür. Bu taşın 7 adım sırtındaki çalılıklı bir kemer mahzeni olup içi doludur.

Değirmen yanında 2 yaşlı ağaç varsa değirmenci odasında değirmencinin parası vardır, ayrıca üstte düz alanda büyük salın altında 1 de yük vardır. Değirmen suyu yolunda 6 deve yükü mal mevcut olup, karşı dik tepede büyük bir mezar vardır. Burası mal mezarıdır. Mal toplamı 2 katırdır.

Mağara girişi arıyorsanız burada yaşlı alıç varmı ona bakın, eğer 2 yaşlı alıç bulursanız giriş bu alıçların ortasındadır. dikkat edin burada başka alıç olmaması lazım.

Birbirine yakın yemiş ağaçları varsa bu ağaçlar arasında büyük bir kaya vardır. Büyük mal bu kayanın altındadır.

Pelit ağacı varsa bu mal küçük ve toprak zemindedir dikkat edin mal pelite uzak değil hemen yan kenardaki toprak zemindedir.

Mezar Ağaçları ve Çivileri

Mezar ağaçlarında çivi bulmak mümkündür, bu çivi çarmıhın çivisidir, H.Z. İsa as çarmıha gerildiğinde ellerine çakılan çivileri temsil eder, çarmıhın çivisi varsa bu ağaç mezar ağacıdır mezarı genelde oda mezardır. Çingene çivisi ise genelde para çivisidir bu ağacın çevresinde para olduğunu anlatır bu çok zaman ermeni ve rumlar tarafından çakılan çivilerdir. Eğer bölge rum bölgesi sizde rum parası arıyorsanız gömü ağacın altındadır, gömü yapıldıktan sonra üzerine ağaç dikilir. bu genelde meşe ağacıdır.

Ağaçlar dinsel ritüellerde ayinler düzenlemek için ekilir yada yaşlı ağaçlar ayinler için seçilirdi. Mezarlar ağaç yakınlarında olup mezar kutsamaları bu ağaç altında yapılır bu ağaçlara zaman zaman çarmıhın çivisi çakılırdı. Bir çok yangın ve doğal afetler sebebiyle bu ağaçların çoğu günümüze kadar varlığını sürdürememiştir, böyle bi mantık kullanıyorsanız ağaç yoksa bile ağaç olabilecek yerleri kafanızdan tasarlayıp define yerleri tespit etmelisiniz

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
R00T
Co Admin üstadım bu konuyu sabitlerseniz sevinirim.
Saygılar ve sevgiler hayatta en değerli hazine sevgidir.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Konuları sabitledim abi.

Delucia

Yeni Üye
@nik ustam verdiğin bilgiler için teşekkürler, Çınar ağacı ve İncir ağacı hakkında bilgi verebilir misin?

Delucia

Yeni Üye
Konuyu bir daha okursanız ustam ikiside konuda var.
Farkındayım usta daha detaylı olarak kastetmiştim ,hepsindeki rituel hemen hemen aynı çeşitlerinde farklılıkları öğrenmek adına sordum. Eski rum yaşam bölgesinde kuyu 1m yanında ulu çınar ağacı ve bu ikisiyle aynı hizada 25-30m ilerisinde başka bir kuyu daha mevcut gönül isterki fotoğraflarını paylaşayım ancak akraba ziyaretinde gördüğüm bir yerleşim bölgesi çok ilgimi çekmişti.

İnnovia

Aktif Üye
Müdahil olup muhalefet yapmam ama açtıgınız konu tamamen uydurmadır .
İnsanları yanlış yönlendirme yapmayın.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdahil olup muhalefet yapmam ama açtıgınız konu tamamen uydurmadır .
İnsanları yanlış yönlendirme yapmayın.
Uydurma olduğu kim söyledi sana sen ne anlarsın beğenmeyen bakmasın kendinize gelin terbiyesiz takın..