7 hakikat bölgesinden bir kaç satır bir iki kelam.

sanal defineci

Bilgili Üye
paytoncu usta bak ne yapalım biliyormusun...sende şu türbenin fotorafı varsa orayla ilgili kesin bilgi var elimde...yeşil dağ konusunda bişeyler bildiğimi anlaman için bende bi kaç şey söyleyeyim..benim anlattıklarım doğruysa doğru dersin...yeşil dağdan toplamda 7 pınar çıkar....bunlar harami deresi,şeytan deresi,sazlı dere gibi isimlerle anılır..tamamını hatırlayamadım...toplamda yedi pınar olarak geçiyor..bi taş köprü,bi tahta köprü,, oluyor bölgede.ayrıca kiliselerden bahsedilir.bir tane türbe var.onun gömüsünün nerede olduğunu biliyorum mesela..alibey köyü,canbaz köyü aklımda kalanlar..bunları gürcistanda 90 lık bi ihtiyardan dinlemiştim.iki üç saat anlatmıştı..ben kafa ütülüyor diye kulak asmadığım için aklımda çok bi şey kalmamış ancak türbeyi iyi hatırlıyorum..yanlış anlama.ben bi önceki mesajda bazı yer isimlerinin alakasız olduğundan söz etmiştim.bunları belkide kasten ortaya sürerek kafa karıştırmaya çalışanlar olabilir..sana bi saygısızlık olarak alma lütfen...

sanal defineci

Bilgili Üye
ayrıca alibey değirmeni,domuz kotrası falan...ihtiyar o kadar çok konuştu ki beynim yandı...mavi ekran verdi.ihtiyara zamanında ezberletmişler..ben açıkçası adam akli dengesini kaybetmiş,sayıklıyor dedim içimden.çok ta inanmamıştım o zaman..türkçeyi akıcı şekilde konuşuyordu..keşke not falan alsaydım ya neyse.şu türbeyi bi anlat hele benim bildiğim gibi mi..

sanal defineci

Bilgili Üye
bu anlattıklarım kesinlikle kendi uydurmam değil.o ihtiyar şizofren falan değilse muhtemelen o da kafadan sallamıyordu...türbenin yerini bilsem bana yeter.gitmesem bile en azından internette biraz araştırabilirim.zaten bu işlerle pek bi alakam da kalmadı,inancımda...benimkisi şu an merak sadece...

Harami Dere

Yeni Üye
Hayirli geceler ustam.Sanal.defineci.ustam aradiginiz turbe eskiden bir ayin yerimi.imiş.attigim.fotoda eskiye ait ayin.yeri o oyma icjne 5.6 giri giriyor ve mum.dikme.yerleri.hemen.yakinindaki.kayada halkali.kaya karsisinda.koltuk.ve yanjnda 40 basamakla.cikilan.yer.Bu yerler cesitli sehirlerde var zaten bolge bolgedir.fakat ceneviz kale samsunda olup.karahasan kopru ardahan emin aga degirmen bursa yesildag izmir gibi degil.bolgeler bir bolgedir.benim bolgemdeki bas degirmen arkacik degirmenj papaz.sarsamka.degirmeni alibey degirmeni emin aga degirmeni.ayni.dere akarinda mesafeside 5,6 km.uzunluk icjnde dagarcik degurmenj 3 km.dogu derede yanik degirmeni 3 km bati derede.41 tasli gerdanlik gibi dizili horan tepe ortalarinda .3 dikili tasli kemenceli tas bu cayirda. 500 adim.dogusunda 40 tas obekleri hale durur.burdan 1000 adik.kuzeyde colak papazin kazikli 21 adimlik mezari.iki odasi acildi.bu bu hora tepenin45,50.dk.yoldan.doguya.karahasan.kopruye gelirim
Diyorsunuzki neden degerlendirmediniz koprunun orta goz altindan.bir kazan.yer alinmis karaca basundan mujde alinmjs dogu ayagindan alinmis.burdan.2.km.batida kudret kale buraya 30.dk.uzakta cenevjz kale. Kuzeyinde emin aga degirmeni 1 km.mesafede.uzerine korkunc tas dusse degirmenu yikar tasi yiktilar devasa dikili tasti.tasta kurt basi var idi.yanjnda bahcede tek.kopek.ayak.izi halen durur.degirmen basinda.tasta 3 kopek.ayak.izi.degirmen bahcesinde topal.ayi halen durur.ama.bir cok.kolay malzeme.acilmis.alan lar birbirine baglidir cok.uzamaz.saygilar.

Ekli dosyalar

sanal defineci

Bilgili Üye
benim bildiğim kadarıyla türbenin yanındaki duvarda 14 bakla zincir olacak..son bakla büyük...son bakla başaşşağı duracak..ucu yere bakar halde..türbenin yanındaki duvarda olacak bu zincir..türbe yamaçta bi yerdedir..köylüler gelip burada dua edermiş.2 ve ya 3 km aşşağısında (güneyinde)bir kilise harabesi olacak..konstantin döneminden kalma..çok eski bi harabe..kilisenin altında mahsen vardır..kilisenin yanıbaşından su akar..bu suyu takip edersen iki kilise daha bulursun.. bunlarda harap vaziyettedir..bizanstan kalmadırlar...duvarı sarı renkte mermer taşlarla yapılmıştır.

balkaya34

Bilgili Üye
@sanal defineci

((( köylüler gelip burada dua edermiş.2 ve ya 3 km aşşağısında (güneyinde)bir kilise harabesi olacak..konstantin döneminden kalma..çok eski bi harabe..kilisenin altında mahsen vardır..kilisenin yanıbaşından su akar..bu suyu takip edersen iki kilise daha bulursun.. bunlarda harap vaziyettedir..bizanstan kalmadırlar...duvarı sarı renkte mermer taşlarla yapılmıştır.)))
Yazinizdan alıntıdır,,

----- Bu yaziniz dogru ,Ama bu kilise Yesil dagda degil , Bu kilise ve TÜRBE kara tepenin üsdünde, Yani yesildaga 3 lkm den fazla mesafede, ve bu kilise bizanslardan kalma, ve hemde Türbede bizansdan kalmadır, Ve orda enaz 300 yıllik kavak var ve Kutsal su var, 20220528_171513.jpg
20220528_171513.jpg

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

sanal defineci

Bilgili Üye
benim bildiğim kadarıyla yeşil dağ ve çevresi ...sadece yeşil dağ da değil yani..bu dağın bulunduğu bölge..yedi pınar ve bunlarla ilişkili bulunan noktalar.benim anlattığım bölge öyle ufak bi alan değil.misal verecek olursak küçük bir şehir kadar..türbenin yan tarafında taş duvar var mı mesela..yada duvarda bakla zincir..zaten bölge olarak yeşil dağı merkeze alıyoruz..bu yörenin genel adı yeşil dağ...o zaman ihtiyar on -on beş köyden falan bahsediyordu..köprüler ,değirmenler,kaleler falan..yani adam saatlerce anlatıp durdu..çok dikkat etmedim.aklımda kırıntı gibi kalmış..bu adama bir daha raslama şansım da yok..benim hatırladığım net olarak aklımda kalan bu türbe ve duvar..belki mesafeyi falan karıştırmışta olabilirim..yada bulunduğu yeri.zaten önemli olan türbenin çevresinde 14 baklalı zincir bulunan bi taş duvar.türbeye yakın olacak..sadece benim için önemli olan konu şu an bu..biz o zaman ihtiyarı türkiyeye getirmek istedik.ancak adam ayakta bile duramadığı için vazgeçtik..yoksa ansiklopedi gibiydi.küçük yaşta tüm haritaları ezberletmişler kilisede.papazlar ele geçmesin diye haritaları çocuklara iyice ezberletip sonrada yakmış..adamın bilmediği yer yoktu..hafiften bunamaya başladığı için ben o zaman hayal görüyor,,bunadığı için abuk sabuk konuşuyor diye düşündüm.hani bi işle çok uğraşanlarda olu ya çok yaşlandıklarında sürekli ondan bahsederler..

balkaya34

Bilgili Üye
benim bildiğim kadarıyla yeşil dağ ve çevresi ...sadece yeşil dağ da değil yani..bu dağın bulunduğu bölge..yedi pınar ve bunlarla ilişkili bulunan noktalar.benim anlattığım bölge öyle ufak bi alan değil.misal verecek olursak küçük bir şehir kadar..türbenin yan tarafında taş duvar var mı mesela..yada duvarda bakla zincir..zaten bölge olarak yeşil dağı merkeze alıyoruz..bu yörenin genel adı yeşil dağ...o zaman ihtiyar on -on beş köyden falan bahsediyordu..köprüler ,değirmenler,kaleler falan..yani adam saatlerce anlatıp durdu..çok dikkat etmedim.aklımda kırıntı gibi kalmış..bu adama bir daha raslama şansım da yok..benim hatırladığım net olarak aklımda kalan bu türbe ve duvar..belki mesafeyi falan karıştırmışta olabilirim..yada bulunduğu yeri.zaten önemli olan türbenin çevresinde 14 baklalı zincir bulunan bi taş duvar.türbeye yakın olacak..sadece benim için önemli olan konu şu an bu..biz o zaman ihtiyarı türkiyeye getirmek istedik.ancak adam ayakta bile duramadığı için vazgeçtik..yoksa ansiklopedi gibiydi.küçük yaşta tüm haritaları ezberletmişler kilisede.papazlar ele geçmesin diye haritaları çocuklara iyice ezberletip sonrada yakmış..adamın bilmediği yer yoktu..hafiften bunamaya başladığı için ben o zaman hayal görüyor,,bunadığı için abuk sabuk konuşuyor diye düşündüm.hani bi işle çok uğraşanlarda olu ya çok yaşlandıklarında sürekli ondan bahsederler..
[/QUOTE

Duvar Disarisindada var icindede var ve gördüğünüz gibi Mezar olan yerin alti bosluk ,Yani nahzendir ,Mutlaka girmislerdir ama fazla gidemezler çünki bir birini sikayet ederler,
Yani sizin bahsettiginuz türbe budur ,bundan eminim,
O ihtiyarinda anlatdigi belge aslinda gercek belgedir, Bu, belgelerin tümünün ana kaynagı Bu belgedir, Eger Karahasan köprüsü, Baş degirmen, Alni kesik kaya , Gözlük kaya, SUYU AYAKDA İCİLEN ÇEŞME , ve Barlemuti harabesi ve bu harabedeki kilise , Ki bunlarin hepside bir arada ve bir birini tamamlar, Burdan bahseder belgede derki BARLEMUTİ harabelerinde bir kaç gün kaldık sonra yolu takip ettik Içinde türbe olan köye vardık der ,Burayı anlatır,
Bahsettigim bu nokdada cukur cambazin 500 metre kadar asagisinda derede,
Bu isaretlere ait resimlerde yine sitelerde var ben resimledim.ve ekledim,
Duvar Disarisindada var icinddde var ve gördüğünüz gibi Mezar olan yerin alti bosluk ,Yani nahzendir ,Mutlaka girmislerdir amz fazla gidemezler çünki bir birini sikayet ederler,
Yani sizin bahsettiginuz TÜRBE budur ,bundan eminim,
O ihtiyarinda anlatdigi belge aslinda gercek belgedir, Bu belgelerin tümünun ana kaynagı, Bu belgedir, Eger Karahasan köprüsü, Baş degirmen, Alni kesik kaya , Gözlük kaya, SUYU AYAKDA İCİLEN ÇEŞME , ve barlemuti harabesi ve bu harabedeki kilise , Ki bunlsrin hepside bir arada ve bir birini tamamlar, Burdam bahseder belgede derki bu harabede bir kac gun kaldik sonra yolu takip ettik Icinde turbd olan koye vardik der ,Burayı anlatır,
Bahsettigim bu nokdada cukur cambazin 500 metre kadar asagisinda derede,[/QUOTE]
Bu isaretlere ait resimlerde yine sitelerde var ben resimledim.ve ekledim,

Son düzenleme:

paytoncu

Aktif Üye
paytoncu usta bak ne yapalım biliyormusun...sende şu türbenin fotorafı varsa orayla ilgili kesin bilgi var elimde...yeşil dağ konusunda bişeyler bildiğimi anlaman için bende bi kaç şey söyleyeyim..benim anlattıklarım doğruysa doğru dersin...yeşil dağdan toplamda 7 pınar çıkar....bunlar harami deresi,şeytan deresi,sazlı dere gibi isimlerle anılır..tamamını hatırlayamadım...toplamda yedi pınar olarak geçiyor..bi taş köprü,bi tahta köprü,, oluyor bölgede.ayrıca kiliselerden bahsedilir.bir tane türbe var.onun gömüsünün nerede olduğunu biliyorum mesela..alibey köyü,canbaz köyü aklımda kalanlar..bunları gürcistanda 90 lık bi ihtiyardan dinlemiştim.iki üç saat anlatmıştı..ben kafa ütülüyor diye kulak asmadığım için aklımda çok bi şey kalmamış ancak türbeyi iyi hatırlıyorum..yanlış anlama.ben bi önceki mesajda bazı yer isimlerinin alakasız olduğundan söz etmiştim.bunları belkide kasten ortaya sürerek kafa karıştırmaya çalışanlar olabilir..sana bi saygısızlık olarak alma lütfen...
Sanal defineci teklifin öncelikle teşekkür ediyorum.
Türbeyi ve çevresini bilen biri olarak şöyle diyeyim türbe dokunulmaz bir yerde çevresi ha keza daha evvelde belirtmiştim türbenin bulunduğu yerin kıblesindeki köy baraj çalışması nedeniyle su altında kalınca türbe tepe veya türbe diye anılan yerin çevresine yeniden köy inşaa edildi. Ben size gerekçesiyle anlatıyorum. Türbe dışında konuya odaklanmak gerekir . Hatta türbe dışında başka yerlerde sular altında. Birde ben alanı yazdım lakin ben belgelerdeki ince detaylara kadar bilmiyorum atlamış olabilirim veya yazmamış ta olabilirim alanın tamamına hakim olsamda yerlerin isimlerini bilmiyorum tamamını. Lakin alanın tamamından haberdarım..

paytoncu

Aktif Üye
@sanal defineci

((( köylüler gelip burada dua edermiş.2 ve ya 3 km aşşağısında (güneyinde)bir kilise harabesi olacak..konstantin döneminden kalma..çok eski bi harabe..kilisenin altında mahsen vardır..kilisenin yanıbaşından su akar..bu suyu takip edersen iki kilise daha bulursun.. bunlarda harap vaziyettedir..bizanstan kalmadırlar...duvarı sarı renkte mermer taşlarla yapılmıştır.)))
Yazinizdan alıntıdır,,

----- Bu yaziniz dogru ,Ama bu kilise Yesil dagda degil , Bu kilise ve TÜRBE kara tepenin üsdünde, Yani yesildaga 3 lkm den fazla mesafede, ve bu kilise bizanslardan kalma, ve hemde Türbede bizansdan kalmadır, Ve orda enaz 300 yıllik kavak var ve Kutsal su var, Ekli dosyayı görüntüle 310032Ekli dosyayı görüntüle 310032
Balkaya usta öncelikle bilgilerin için teşekkür ediyorum.
Ben kısa ve öz anlatayım bu olayı 7 bölge dışındakilerle 7 bölge aynı hesapta aynı düzende değil öncellkle bunu bilmenizi istirham ediyorum..
7 bölge denilen yerde iki türbe var biri çukur canbaz yakın olan biride kara tepeye veya yeşil dağa yakın olanı
İşin garip yani biri mezar odalı birisi sadece isimlendirilir para kayulmuş türbeyle ilgisi yok yani. Mezar odalı olan türbe etrafı ağaç dikili bşr yer ayrıca burası krallıktan kalma bir höyük . Benim gördüğüm kadarıyla .
Ama yeşil dağ veya kara tepede bulunan tamamıyla yığmadan ziyade isimlendirilir para koyulmuş bir yer. Sakın gerçek türbe sanmayın uzaktan yakından alakası yoktur bu işin. İşin aslı 7 bölge diğer bölgelerden farklıdır. Sana kıza ve net söyliyim balkaya usta. Madem senin bölgende bazı emareler var salyalı kurt nerede resim varmı usta...??