5 binlik

sepetkaya

Editör
Paradaki sır ışığa tutunca ortaya çıktı... Değeri 20 bin lira
Bursalı koleksiyoner, eline geçen 1980'li yıllarda basılmış 5 bin lirayı ışığa tuttuğunda üzerinde filigran bulunmadığını gördü. Paranın değerinin 20 bin TL olduğunu belirten nümismat Merih Ayder, "Çok az bulunan bir para. Nadir olduğu için filigran olanın fiyatı 500-600 TL iken, filigran olmayan para 20 bin TL civarında" dedi.
Paradaki sır ışığa tutunca ortaya çıktı... Değeri 20 bin lira
24.12.2018 - 11:35İHA
Bursa'da yaşayan Merih Ayder, 25 senedir koleksiyon işi ile uğraşıyor. Asıl mesleği nümismatik olan Ayder, elinde bazı paralar olduğunu belirtti. Koleksiyonerliğin sabır, zaman, tecrübe ve araştırma işi olduğunu anlatan Ayder, "Çok sabırlı olmanız lazım. Eğer sabretmezseniz ve maddi durumumuz da iyi olmazsa bu işi yapamazsınız. Tabii her şeyden önce de sevmeniz gerekir. İşin özü budur" dedi.

"SİZ 5 BİN LİRA GÖRÜRSÜNÜZ, BİZ 20 BİN TL'YE DEVREDERİZ"

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelip ellerindeki paraları getirenler olduğunu ifade eden Ayder, en özel parçalardan birinin elinde bulunan filigran hatalı 5 bin lira olduğunu söyledi. 1980'lerin parası olan 5 bin liranın üzerinde filigran olmadığını belirten Ayder, "Bu elimizdeki para nadir bir durum olduğundan koleksiyonerler bunu alıp albümüne koymak istiyor. Tabii nadir olduğu için de pahalı oluyor. Filigran olanın fiyatı 500-600 TL iken, filigran olmayan para 20 bin TL civarında. Çünkü çok az bulunan bir para, o yüzden de değerli. Siz bunu 5 lira olarak görürsünüz ama biz bunları 20-25 TL'ye kadar devredebiliyoruz" şeklinde konuştu.

PARAYA İHTİYACI OLDUĞUNDA PARA SATIYOR

Radarlı para bulma işini de başlatanlardan birinin kendisi olduğunu aktaran Ayder, 888, 999 gibi sıralı veya 12345 gibi ardışık sayılardan oluşan para koleksiyonu oluşturduğunu söyledi. Bursalı olmasından dolayı 16, 16, 16 serisini koleksiyon yapmak için çok uğraştığını kaydeden Ayder, "Tekrarlayan numaraları koleksiyona koymak daha bir değerli oluyor. Ben Bursalı olduğum için Bursa serisini çok aradım ve sonunda buldum. Koleksiyoner arkadaşlarımız kendi bulunduğu şehrin plaka numaralarını biriktirmek isterler. Örneğin İstanbullular 34 34 34'ü biriktirir. Başında B harfi olsaydı, Bursa'nın b'si daha iyi olacaktı ama bulamadım idare ediyoruz bununla. Koleksiyonda tam fiyatlar belli değildir, alıcı ile satıcı arasında oluşur. Bazen alıcı öyle uçuk bir rakam teklif eder ki eğer paraya ihtiyacınız varsa verirsiniz" diye konuştu.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NİN İLK PARASI"

Para ve madalya üzerine kitap yazan Anadolu Antikacılar Derneği Başkan Yardımcısı Necati Doğan ise, elinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk paralarından birinin bulunduğunu söyledi. 1927 yılında tedavüle çıkan paranın İngiltere'de basıldığını, ön yüzünde Latince ve eski Osmanlı Türkçesi ile 10 lira yazdığını, arka yüzünde Ankara Kalesi ve Bentderesi'nun bulunduğunu belirten Doğan, üzerinde ise dönemin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda'nın imzası olduğunu söyledi. Doğan, "Bu cumhuriyetin ilk parasıdır ve oldukça nadirdir. Koleksiyoncuların da oldukça rağbet ettiği paralardan bir tanesidir. Paranın şu anki değeri aşağı yukarı 8-10 bin TL civarında. Çil olsa çok daha değerli olacaktı, yani basıldığı şekli ile muhafaza edilmiş, tedavide kullanılmamış hali. Onu bulmak çok çok zor" değerlendirmesinde bulundu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son Dakika Haberler
PAYLAŞ
GÜNDEM
SPOR
YAZARLAR
EKONOMİ

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ
Sağlıklı ve parlak bir cilt için rutin haline getirmeniz gereken 5 uygulama
Sağlıklı ve parlak bir cilt için rutin haline getirmeniz gereken 5 uygulama
SPONSORLU
Türkiyenin İncili restoranlarını yakından keşfedin
Türkiye'nin 'İncili' restoranlarını yakından keşfedin!
SPONSORLU
Bu 4 kriter çocuğunuzun geleceğini şekillendiriyor
Bu 4 kriter çocuğunuzun geleceğini şekillendiriyor!
SPONSORLU
EN SON HABERLER
EKPSS yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı! EKPSS 2018/2 kura usulü tercih sonucu sorgulama
Son dakika... Ünlü iş kadını hayatını kaybetti!
Takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
kardes benzer durumlar coktur ben ilgilendim.nadir bulunanlar para eder...cil.cilalti temiz diye 3 sinifa ayrilir.boyle reklam yaparlar gidersin.onda birini bile vermezler.emin ol suni gundem...sen bana cil .cil alti bi inonu kagit parasi getir bak nasi para ediyyo.yada hatali basim paralar para ede hepsinin belli seri no lari para eder

jeolog

Co Admin
Co Admin
O donemin emisyonlarinda filigranli ve filigransiz paralar mevcut, Mal bulanındır ustamin dedigi gibi cil cil alti olmasi errorlu olmasi ve bir de serisi ve numarasi onemlidir, 20bin edebilir de etmeyebilir de, mevzudan anlamayan gazetecilerin sisirme haberleri bol bol var bu konuda hatta let go adli uygulamada bile elinde eski tl bulunan saticilar koleksiyonculuga yeni baslayanlari (arastirma yapmadan) kaziklayip duruyorlar :)

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
O donemin emisyonlarinda filigranli ve filigransiz paralar mevcut, Mal bulanındır ustamin dedigi gibi cil cil alti olmasi errorlu olmasi ve bir de serisi ve numarasi onemlidir, 20bin edebilir de etmeyebilir de, mevzudan anlamayan gazetecilerin sisirme haberleri bol bol var bu konuda hatta let go adli uygulamada bile elinde eski tl bulunan saticilar koleksiyonculuga yeni baslayanlari (arastirma yapmadan) kaziklayip duruyorlar :)
aynen oyle ustam.ispatli belgelidir tecrube ile sabittir...inonu kagit paralari bile.2 bin tl den baslar.

sepetkaya

Editör
Ustalarım sizler gibi tecrübe kazanıp bu konu hakkında araştırma yapıyorum, ve bilgisi olmayan define sohbeti arkadaşlarımıza sunuyorum... Mantık şu sanırım hatalı veya hatasız, serili ve serisiz hangisi nadirse o para ediyor...sikkeler gibi kâğıt paralarda para ediyor yani...

Storm

Editör
Bende var kagıt paralar bozuk paraların içinde çıkmıştı 1930 civarı yılından kalma

Uçuk61

Member
@ Storm ustam bende kendi çapımca para koleksiyonu ve taş koleksiyonu yapiyorum ,yabanci ve turk paralari biriktiriyorum ,benim icin guzel bir hobi ,su anda en eski param ,siteye de atmis oldugum roma sikkesi :)) umarim devami gelir :))

Storm

Editör
Taş koleksiyonu Da var bende :D çobancılık yaparken envai çeşit şey denk geliyor. Ben sikkenin S sini bulmuş değilim henüz açık konuşmak gerekirse ustam. Şaka gibi bi durum ama cidden öyle. Ben işaret bulmayı işaretler hakkında Bilgi almayı yorum almayı seviyorum. Kendimi övmek gibi olmasın yanlış anlaşılmasın kesinlikle hami böyle gezerken tozarken birşeyler beni işaretlere cekiyor. Rabbimin bana vermiş olduğu ceza gibi. Niye dersen sonuca varamadıktan sonra işaret bulsan neyr fayda. Gerçi nasip kısmet işi bu işte ümitliyim. Eğer kısmetimde nasibimde böyle birşey olmasa sürekli karşıma tuhaf tuhaf işaretler çıkmaz. Az çok arazide hangi şartlarda nerelerde olabileceğini cözdüm. Sıra bu işaretlerde meye göre hareket etmek gerektiğini bulmakta

sepetkaya

Editör
@ Storm ustam bende kendi çapımca para koleksiyonu ve taş koleksiyonu yapiyorum ,yabanci ve turk paralari biriktiriyorum ,benim icin guzel bir hobi ,su anda en eski param ,siteye de atmis oldugum roma sikkesi :)) umarim devami gelir :))
Devamını bekleriz üstat, koleksiyonunda görmek mutlu eder umarım paylaşırsın bizlerle...

Uçuk61

Member
Olsun ustam musait bir zamanda paylasirim ,hayirli aksamlar