Toplayıcı arkadâşlar Zumrut elmas yakut ülkemizde satışı mümkünmü?Yasal nasıl satılır

Mhd

Yeni Üye
Değerli taşlar ülkemizde toplanıyor fakat yasal satış yolu nasıldır laboratuvar onayı vs birseymi gerekiyor yada illa koleksiyoncu olup koleksiyonmu satıcaz degerli taş bulunca.

Gemo

Member
İstanbul çemberlitaşta ağaoğlu işhanında zemin katta değerli taş kesen ustalar var, oraya gidersen yardımcı olurlar. Taşların orjinalliği bir kaç basit test ile anlaşılır, kırılma indisi, özgül ağırlık inclusion vs.

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
benim bildiğim doğal taşlar serbest işlemlem görmemişleri

ibrahimca48

Yeni Üye
yasal olarak tek tuk toplayip satabilirsin.Kepceyle girersen olaya toptan saticam dersen hem ormanciya hemde satista maliyeye yakalanabilirsin.Bunun icin bolgeyi Migemden arastirip ruhsatlandirma yoluna gidebilirsin bu da hem maliyetli olur hem ugrastirir ayrica oranin degerli maden oldugunu anladilarmi yedirmezler

timur964

konularim
işlenmişse renk ve damar yoğunluğuna göre fiat çıkar işlenmişse ebatlarda önemli fiyat için etken

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Günümüzdeki maliye anlayışı taştan su çıkarır cinsten.Birkaç yıl önce arazide göktaşı parçaları toplayıp satanlara bile vergi keseceklerdi nerdeyse.Dikkatli olmakta fayda var.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Yok öyle bişey endüstriyel olanaklar olmadan değerli taş bulup işlemeden satıp ekmek yiyen görmedim.. Elmas zaten yok burdaa. Anca dağda bayırda hobi olarak. toplarsın ondanda defineci yada terör zanlısı muamelesi görürsün kendini aklayan kadar mimlenirsin

edirne22

Editör
ülkemizde elmas, zümrüt, yakut, safir gibi kıymetli taşlar çıkmaz.
çünkü ülkemizdeki jeolojik zamanlar çok gençtir.

Mehmet_mehmet

Engellendi
Yok öyle bişey endüstriyel olanaklar olmadan değerli taş bulup işlemeden satıp ekmek yiyen görmedim.. Elmas zaten yok burdaa. Anca dağda bayırda hobi olarak. toplarsın ondanda defineci yada terör zanlısı muamelesi görürsün kendini aklayan kadar mimlenirsin
Hay ağzına yüreğine sağlık ustam. Benim de istediğim bu çok samimi bir hava verdin sayfaya

edirne22

Editör
MTA Genel Müdürlüğü

bu linkte Türkiyedeki bölgelerin Jeolojik haritaları var. çok ayrıntılı, MTA çalışmış :)
hangi taşların, hangi jeolojik zamana ait ne tür kayaçlardan çıktığını bilirseniz, araştırın...