Tek yuvarlak oyma

Ahmet Derya

Member
Arkadaşlar merhaba köyümüzün Yakınında oldukça eski ve yaklaşık 400 e yakın tek odalı kaba taş mimarili bir yerleşim yeri var. Orada gezerken tesadüfen bulduğum bir oyma. Doğal mı değil mi bilmiyorum çünkü gerçekten bu işten anlamıyorum. Oyma harabe bir evin altındaki kayaya yapılmış. Yakın kayalarda başka oyma yok. Diğer harabe evlerin hiçbirisinde de oyma işaretine rastlamadım. Oymanın üstünde olduğu kaya yerinden oynatılmış bunu yapan da tanıdık birisi başka işlem de görmemiş bu yer. Mezar olma ihtimali var mıdır varsa nasıl bir yol izlemeliyim ustalar?
Saygılar.Ekli dosyayı görüntüle 262231Ekli dosyayı görüntüle 262232Ekli dosyayı görüntüle 262233
Ekli dosyayı görüntüle 262235Ekli dosyayı görüntüle 262236

Ahmet Derya

Member
Bu mezar oyması değil ,orada yaşayanlar kullanım amaçlı yapmışlar,
Hocam o civardaki diğer harabelerin yakınında veya içinde hiç buna benzer başka oyma olmaması beni şüphelendirdi. Kullanım amaçlı ise diğer yerlerde de rastlamak mümkün olurdu diye düşünüyorum.

Ahmet Derya

Member
Ekli dosyayı görüntüle 262270

Bu kaya buraya ait değil sanırım, arkasında ne gizli bakarsan bizide aydınlatırsan sevinirim. Orada birşey gizli ama yazı ama aradığın yer.

Sağlıcakla..
Hiç bu açıdan bakmamıştım hocam, doğrusu çok şaşırdım. Tekrar gidip orayı kontrol edeceğim yalnız kayanın renginden dolayı hiç dikkatimi çekmedi.
Saygılar

yuans

Aktif Üye
Hiç bu açıdan bakmamıştım hocam, doğrusu çok şaşırdım. Tekrar gidip orayı kontrol edeceğim yalnız kayanın renginden dolayı hiç dikkatimi çekmedi.
Saygılar
Bence o kaya yarısı farklı, yarısı farklı renk. Dikkatlice fotolarına incelersen anlarsın, birçok kişi güneşten dolayı diyebilir. Fakat diğer yanındaki kayanın yapısını neden güneş bozmamış aynı ise?

The Thing

C*
Süper Moderatör
Oyma dediğin yerde ovalin içinde murç izi varmı?
Burada ön tarafta çalışma olmuşum?

Ahmet Derya

Member
Ön tarafta devrik duran iki Kaya parçası yerinden kabaca oynatılmış onun dışında herhangi bir çalışma olmadığından eminim. Oymanın içindeki murç izi konusunda ise resimlerde görüldüğü gibi o izlerin murç izi olabileceğini düşünmüştüm.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Alana tekrar gidersen eğer genişçe fotolarsın dört bir yandan her yanını ve çevresini.

sandalci14

Operatör
oymanın önünde devrik duran kaya parçalarının altında toprak alandan kaya zeminine doğru bakılabilir.kare oyma olsa kayalar cazip,yuvarlak oyma altına yoğunlaştırır toprak alana

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
oymanın derinliği ve genişliği kaç cm?
Bunu yapan işi sağlam tutmuşa benzer bir açığını yakalamamız lazım bize yardımcı olursanız bilgi olarak bizlerde yorum katkısı sağlarız inş.