tek tek arama için izin belgesi gerek varmı

Niyazi Ardıç

Yeni Üye
selam kardeşim ben dedektörümle tek tek para bulan biriyim ben bunun için bir izin belgesi cıkarmama gerek varmı burda anlatılan derin kazı ve resmi kazı ben kendim dedektörle araştırma yapmam için bir belge veya izin almam gerekiyormu onu öğrenmek istiyorum nereye baş vurmam lazım teşekkür ederim

Niyazi Ardıç

Yeni Üye
selam kardeşim ben dedektörümle tek tek para bulan biriyim ben bunun için bir izin belgesi cıkarmama gerek varmı burda anlatılan derin kazı ve resmi kazı ben kendim dedektörle araştırma yapmam için bir belge veya izin almam gerekiyormu onu öğrenmek istiyorum nereye baş vurmam lazım teşekkür ederim

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
--s.a. Değerli kardeşim tek tekçiliğe malevse izin alamiyorsun yani izin yok.

Saygilar ve sevgiler.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Zaten izin nedirki ? Yada neye verilir, ne çıkartılabilir?

Bu yöndeki iyimser kanun ve maddelerin önünü tıkayan yine başka kanunlar vardır. Yani Yasal izin belgesi alsan dahi Kültür varlığı yada mezar, mezar hediyesi olmayacak bu kapsamı cıkarsan gerek varmı düşün. Ben üç kez aldım izin iyi para harcatıyorlar!

Tektekcikige gelince kanuna göre 100 metre Kare içerisine izin alırsın. 100 metre kare içinde ister Valf dedektörle gezinip dur. İstersen tabana 10 metre kazıp in.

100 metre karede bulabilecegin tek tek sayısı alacağın izin parasını dogrultursa al gitsin.

Yani elinde dedektör peşinde Bakanlıktan adamlar ve Kolluk kuvvetleri peşinde dağ Bayır gezinemezsin.

Bu işin bir yolu var.

Yüzeysel araştırma belgesi bağlı olduğun il ilçe müze müdürlüklerine üç beş kez yüklü bulduğunu gider teslim edersen. Gönüllü eleman vasfını alırsın.

Müzenin adamı nede olsa der kimse bir şey yapmaz sana :) bu tür belgeyide istemeyle alamazsın, müzenin insiyatifidir

Son düzenleme:

manisa28

Engellendi
Zaten izin nedirki ? Yada neye verilir, ne çıkartılabilir?

Bu yöndeki iyimser kanun ve maddelerin önünü tıkayan yine başka kanunlar vardır. Yani Yasal izin belgesi alsan dahi Kültür varlığı yada mezar, mezar hediyesi olmayacak bu kapsamı cıkarsan gerek varmı düşün. Ben üç kez aldım izin iyi para harcatıyorlar!

Tektekcikige gelince kanuna göre 100 metre Kare içerisine izin alırsın. 100 metre kare içinde ister Valf dedektörle gezinip dur. İstersen tabana 10 metre kazıp in.

100 metre karede bulabilecegin tek tek sayısı alacağın izin parasını dogrultursa al gitsin.

Yani elinde dedektör peşinde Bakanlıktan adamlar ve Kolluk kuvvetleri peşinde dağ Bayır gezinemezsin.

Bu işin bir yolu var.

Yüzeysel araştırma belgesi bağlı olduğun il ilçe müze müdürlüklerine üç beş kez yüklü bulduğunu gider teslim edersen. Gönüllü eleman vasfını alırsın.

Müzenin adamı nede olsa der kimse bir şey yapmaz sana :) bu tür belgeyide istemeyle alamazsın, müzenin insiyatifidir
Bilmeden konuşma bu işleri kolay sanıyosun heralde, vasfın ne de araştırma izni versinler? Yüzey araştırması izni almak farklı bir şey, bu bilimsel bir şey.

Turko

Uzman
Sit alanı ve koruma altına alınan araziler dışında her türlü cihaz ile define aramak serbest tir. Her türlü arazide neresi olursa olsun cihaz ile arama yapıp kazma kürek ile kazı yapmak yasaktır. Zaten yasak olduğu için uğraşıyorum ben , yasal olsun töbe edip temiz bir sayfa açıcam bırakacağım bu işleri :)

Turko

Uzman
Koleksiyoner belgesi defteri , müze bilir kişi belgesi , uzman belgesi , takdir belgesi , müzenin bahçesinde kaide lerde ismimiz cismimiz yazılı , üniversitenin verdiği Teşekkür belgesi hepsi var toz tutuyor . Ama icraata gelince cihaz bulundurmak cihaz bulunan ortam da bulunmak kayıtsız izinsiz arazi keşfi alayı yasak telefonlar dinlenir çevre yolunu çıktımı peşine metelica solist i gibi saç sakal birbirine girmiş sivil ler takılır , jandarma ile karşılaşır sin kovalar belge gösterir sin uzman dersin sen hayırdır komutan dersen zorla çay içilir ler kırk tane soru sorar lar , bir de espiri yaparlar seni bir bassam arazide varsa iki rütbe birden alırım derler . Ben hiç forsunu görmedim tek faydası Mal alırken deftere yazıp arabaya koydumu müzeye kadar kralı gelse nafile alamıyor elimden. Bu işler pahalı ve fayda getirmeyen işler .