tas yıgıntısı

R00T

Profesyonel
Co Admin
Burası hristiyanlık evveline dayanan belli küçük kavim işleri.büyük uygarlıklara bağlanmış şehir devleti gibi şeyler.Bölgede bu yakınlarda haç pek olacağını sanmam.Zemin altında eğer 1 metreden sonra kayalık var ise kutsal mabetler kayalara inen yeraltı odalarına yapılmış olabilir.Alan evet nekropol alanla beraber ensesi kalınlarında yakında olduğunun alametidir.Sırtta büyük tepeler var ise yığma olmasada olur kayalık.Mutlaka tünel ile bağlanan bu kavme ait güzel odalar olabilir.bu nekropol alanda mezar bulmak kolay değil.Buralarda kaya kasa olma ihtimalide yüksek.Hem cihaz hem çubuk desteği lazımdır.Çünkü oymalar ve mezarlar yön ve mesafe olarak classıc usule çok fazla uymayabilir.Şimdi fotoğrafları biraz inceleyelim hep beraber.Küçük kavimlerin saklamaları daha zorlu ve gizli olur.Malzemesi ise tatlı olur.Allah nasip etsin.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ekli dosyayı görüntüle 236686
Elips içinde ki kayada işaret mi var.Buralarda ki mabetler genelde 1-2 metre genişliğinde duvar üzeri kerpiç çok yüksek olmayan yapılar.Duvar bir kaç metre yüksekte taş kısmı.Sonrası asıl mevzu yer altında ki bodrum gibi mahzen odalar.Bunun için zeminin full blok yerli kaya olması gerek o kısımlarda.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ekli dosyayı görüntüle 236687
Ok ile gösterilen kayanın doğu-batı cephelerinde boşluk zeminden itibaren bakılmalı toprak kısımda.Kaya dibinde.Faydası olur inşaAllah.

kertenkele

Editör
Root ustam duvar harç ile örülmüş gerçek yani buranın güneyinde buraya 5 km falan uzaklıkta kale var dağın tepesinde

R00T

Profesyonel
Co Admin
Bölge neresi doğu mu batı mı iç anadolu mu ?ege mi ? neresi

R00T

Profesyonel
Co Admin
Sen kuru duvara yönel.Diğerlerinde tecrübe ve cihaz kullanma imkanın bilgin yok ise.Çok zamanın gider ama hiç bir gayret boş değildir ileriye tecrübe yatırımı olarak döner.Kruduvar kısmı bence önemlidir.

kertenkele

Editör
Duvarın önünde v ye benzer bi kaya var resimdr belli değil onu oluk gibi oymuşlar ermeni çeşmelerinde oluk vardırya aynı o şekil

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
@dardanos kardeş bidini söylesene estin gürledin kayboldun mazeretimi dedim

Sevgili kardeşim benimki esmek gürlemek değildi sadece küçük bir sam yeli idi.
ilçeye 17 km bir dağ dağ komple kayalık senın dediğin yerde kalıntı kesinlıkle yok ustam bu
Bak aynen böyle demişsin(((( ilçeye 17 km bir dağ dağ komple kayalık senın dediğin yerde kalıntı kesinlıkle yok ustam )))))
Ben yaşlı bir insanım bazen bildiklerimide unutabiliyorum.

İyide sevgili kardeşim bu aradığımız kutsal yer illaki orasıdır diye bir iddiada bulunmadımki ben. Burası olabilirmi yada bu çevrede diye bahsettim çünki var olduğundan eminim. Resimlerinde ne güzel söylemişsin tören yeri duvar Vs vs Yani demekki bu alanda eski bir yaşam var . Bu yaşam olduğuna göre bu kutsal yapıda var vaeya varmış orada sen önce onu bul. Ve şunuda unutma bu öyle küçümsenecek bir ibadet yeride değilmiş. Ve buradaki önemli kişilerin mezarlarıda o bulacağın önemli yerin etrafında. Ve ben yorum yapıyor isem mutlak karşılığını almalıyımki iyi paslaşmalar olsun ve sonunda gol olsun

kertenkele

Editör
dardanos ustam burda her kayada oyma var duvar olan yer derenin öbür tarafında ayin yerine 500 mt falan burası mezarlık diye biliyorum 7 km falan güneyinde kale var buranın dağın tepesinde mezarlıkta eskiden kutsal yer mezarlıkta varmıydı onu bilyorum