Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

papşen

Member
Yorumlarım şahsi olup resmi izinli kazılar için ge
Bilal Bey teşekkür ederim. ama bu programda koordinat aralığı çok geniş ve yüksek km'den alıyor. yani çok sağlıklı olacağını düşünmüyoru. maps.'dan 20 m kadar düşürmek gerekli. hiç boşluk bırakmadan bakmak gerekli. renklere ve derinliklere dikkat gerekli. epey ince ayrıntısı var ama exel'den koordinatla oynamaktan gına geldi. bildiğim bütün formülleri denedim ama kısa yolu yok. şu çevirmen programını da tarattım o da yok. çıldıriciğim :))

teksigara

Member
Beyler bendeki 2010 excel örneğin 32.587654 ve 24.548427 sütunlarda ki bu noktalı koordinatları kopyalayın daha sonra başka sütuna yapıştırırken sağ tıkladığınız da yapıştırma seçenekleri diye kutucuklar çıkar ordaki 123 yazılı kutucuğa basıp yapıştırırsanız aradaki noktayı da virgülü de otomatik çıkartıyor. bu arada ben gridreferenceden tarama yapıyorum N de E de çıkmıyor.

İnsanlar adaletsizliği sadece kendi başlarına gelince düşünüyor.

Son düzenleme:

Bilal Bey

Member
papşen rica ederim. Siz aralığı kısa alın, dadaş usta gibi kare alın o sorun değil ki, ben TCX kullanıyorum ve çevirmen diye bir şey aramıyorum.
2. yöntemdeki videoda da yükseklikleri kopyalıyor, TCX de yükseklikleri kendi çıkartıyor. Her açıdan kolay. Denemenizde fayda var.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
ustam eskiden çeviriyordum ama şimdi 4 saat önce yanlış yaptığımı anladım ama bu çekimlerde hiç çevirmedim + hepside 6-7 metre dedi aralarıda 4-6 metre dedi
şimdi çıktıyı paintte ters yatırdım iyi bakın ustam. :D
ÇOK BENZİYOR .
Ekli dosyayı görüntüle 176794Ekli dosyayı görüntüle 176795
ŞİMDİ BU ÇEKİMLERİ SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÇEKTİM + EKRAN FOTOSUNU YATIRDIM SİYAH İÇİNE ALDIĞIM YERE ÇOK BENZİYOR DEĞİLMİ SONradan alttaki giriş dediğim yeride düzeltim hangi sayfada olduğunu unuttum yada size ö.mden attım orayada oda dedim heyecanlandım şimdi çok benziyor.
Eline sağlık teşekkür ler tekrar tekrar

Nil

Engellendi
sy papşen çok karışık görünüyor bizim çekimlerimiz ile alakası yok. sanırım siz dadas ustanın tarzında çektiniz bunu o yorumlarsa yorumlar benim teknik ile alakalı değil bu çekim

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arkadaşlar bu işe çok fazla daldınız. Nerdeyse definecilik artık uydu olmadan olmaz gibi düşünceler yanlış.

Kullanılnma sında fayda var. Ama şu an için hiç bir yöntem güvenli değil. Daha çok çok geliştirilmeli.

Biraz daha geliştiği zamanda ya tam olacak % 90 ihtimallede fiyasko çıkacak bunu bir kenara yazın.

Her kes yine eski bildiği yöntemlere devam etsin.

Ha bunuda kulanıyorsa kullansın cepte taşısın ama güvenmesin.

Zaten ögreniyorsunuz deneme yanılma size gösterecek ne olduğunu. Bu iş yanlıştır deyip noktalama kta asla doğru değil.

Son düzenleme:

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@Bilal Bey teşekkür ederim. ama bu programda koordinat aralığı çok geniş ve yüksek km'den alıyor. yani çok sağlıklı olacağını düşünmüyoru. maps.'dan 20 m kadar düşürmek gerekli. hiç boşluk bırakmadan bakmak gerekli. renklere ve derinliklere dikkat gerekli. epey ince ayrıntısı var ama exel'den koordinatla oynamaktan gına geldi. bildiğim bütün formülleri denedim ama kısa yolu yok. şu çevirmen programını da tarattım o da yok. çıldıriciğim :))
Kardeşim tek tek koordinatlardaki . ve , leri silmene gerek yoktur. ctrl + f yap Değiştir de ve . yap tamam de. Hepsini tek seferde silecektir.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 176870
Sonunda yapabildim. Üstadların yorumu nedir ?​
Orada 4 grup oda var olarak görünüyor ama detaylandırmayı sadece bu görselle yapamazsın. Ben neden aynı işlemleri 3 defa yaptığımı hiç soran olmadı. Tek görselle işlem bitmiş olsaydı programda o kadar uğraşmaya gerek kalmazdı. Her görsel için ayrı ayrı detay almak gerekiyor. Şimdi programda yaptığımız ilk filtreleme en derindeki noktayı gösterir ve sonrasındaki filtreler yüzeye yakınlaştıkça odaları ve tünelleri detaylandırır. Sizlerde görünen grafik kaç filtrede kaybolursa derinlik o kadar artacaktır.

Örneğin seçtiğiniz bir alanda görünen şekiller 5 filtrede kayboluyorsa 15mt derinlik ise, 3 filtrede kaybolan ise 9 mt derinlikte olarak değerlendirilir. Fakat derinlik için kullandığım bu metre bilgileri tamamen örnektir. Grafiklerde derinlik görünmemektedir.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.a ustalarım, bu video çevirmen programı bulamayanlar için tarafımca hazırlanmıştır. Kısa süreliğine yayına koydum sonra kaldıracam. @dadas_25 ustam incelesin hatamız varsa düzeltir inşaEllah. Nasip34

[video=youtube_share;qLbMKDLpfkg]https://youtu.be/qLbMKDLpfkg[/video]

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
S.a ustalarım, bu video çevirmen programı bulamayanlar için tarafımca hazırlanmıştır. Kısa süreliğine yayına koydum sonra kaldıracam. @dadas_25 ustam incelesin hatamız varsa düzeltir inşaEllah. @Nasip34

[video=youtube_share;qLbMKDLpfkg]https://youtu.be/qLbMKDLpfkg[/video]
Ustam elini sağlık çok güzel olmuş. Özellikle TCX kullanım bölümü acemi arkadaşlar için cevirmene gerek kalmadığını göstermiş oldu. Yalnız video da grid data bölümünde 90 değerini girerken lineear değişti bunu bilerek mi yaptın yoksa yanlışlıklamı oldu ? Bunun dışında ben daha önce değerlerle oynadım fakat yanlış noktalar verdiğini gördüm. O yüzden değerleri hiç değiştirmeni önermem. Yoksa çok farklı görüntüler oluşturmaya başlarsın.

Son düzenleme: