saygıdeğer bütün ustalara, bu resimleri yorumlayabilirmisiniz.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör

sıradağlı

Yeni Üye
çok teşekkür ederim.bende bu işlere uzun zamandır meraklıyım. siteyide sürekli takip ediyorum. ama ilk defa resim atmayı denedim.umarım başarılı olmuşumdur.hayırlı akşamlar

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
çok teşekkür ederim.bende bu işlere uzun zamandır meraklıyım. siteyide sürekli takip ediyorum. ama ilk defa resim atmayı denedim.umarım başarılı olmuşumdur.hayırlı akşamlar
Rica ederim ustam. Çok da güzel resimler yüklemişsin, forumun hayırlı olsun inşaallah. O büyük kayanın altı sanıyorum boşluk. Sağ üst tarafta ufak da olda bir oyma var sanırım, göz yanılması da olabilir önünde bitki var çünkü.
Biraz senden dinleyelim dilersen ustam, burası nedir? Neyin nesidir? Kimlerindir? Kimler gelmiş kimler geçmiştir? Sizi buraya yönlendiren ne olmuştur? Bu resim çektiğin yerin arka tarafı dere midir?

sıradağlı

Yeni Üye
burası yeğenimin fındık tarlası buraya yakın kilise olduğu büyükler tarafından söylenmekte yakınında kaynak suyu akmakta.resmi bulabilirsem atarım.yine bu bölgede hac işareti olan büyük bir kaya var

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
burası yeğenimin fındık tarlası buraya yakın kilise olduğu büyükler tarafından söylenmekte yakınında kaynak suyu akmakta.resmi bulabilirsem atarım.yine bu bölgede hac işareti olan büyük bir kaya var
Sevgili ustam Selaymun aleyküm o üzerindeki haç olan kaya da bu kayalara yakınmıdır. Ve o kaynak suyu demişsiniz oda o haç olan kayanın yakınındamı.
Ve çember içindeki kayalar burası boşluk bakılmalı Ve ikinci resimdeki çember içine aldığım yer yığmamıdır üçüncü resimdeki şekil ona baktınızmı hiç doğalmıdır resimde yanılmayalım .

1662151637285.jpeg

1662151550629.jpeg

1662151599792.jpeg

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Kiliseye çok yakın ise o kayada ki haç işareti dini sembol olarak kabul edelim, bir gömü simgesi olarak değil. Aynı şekilde bu tip kayalar yani üzerinde haç ve çeşitli yazılar olan kayalar, özellikle Karadeniz bölgesi gibi Rum ve de Ermeni azınlıkların yoğun şekilde yaşadığı bölgelerde su kaynaklarının hemen yanındaysa. Sebebine gelirsek; bu her iki azınlık grup için su çok kutsal sayılır. Kadınların hasta olan çocuklarını bu akarsuların 7 farklı yerinde yıkayıp şifa araması buna en güzel örnektir ustam.
Yani haç işaretlerini bir kutsanma işareti, yazıları ise bir çeşit dua olarak ele alalım.
Mezarlarına gelecek olursak ki yaşam alanı çevresinde illaki vardır; genel olarak değersiz dediğimiz mezarlardır. Kıymetli madenden çok, günlük kullanıma uygun, daha ziyade antika değerine sahip eşyalar söz konusudur.
Fakat söz dönüp dolaşıp mübadele yıllarına geldiğinde durum farklılaşıyor. Yeri gelmişken senin çalışma alanın olacak yer de eskiden kuvvetle ihtimal bir Rum köyü olmalı ki oranın eskileri de bilir bunu.
Mübadelede ülkelerine dönen bu kişiler giderken götüreneyecekleri için sahip oldukları ziynet eşyası, para gibi değerli eşyalarını gömüp öyle gittiler. Gömerken de öyle bir sistemle bunu yaptılar ki; kendilerinin bir daha dönmeyeceğini göz önünde bulundurup o şekilde yapıldı bu gömüler. Yıllar sonra torunları turist olarak zaman zaman gelip bir kısmını aldılar elbette.
Bu insanların gömü tekniklerinin bence en belirgin özelliği yaşlı ağaçlardır. Bir Karadenizli olarak ben de çoğu zaman tecrübe ettim. Adamların mantığı göm-ağaç dik şeklinde işliyor. Bölgede ki bitki örtüsüne uygun ıen yaşlı ağaç bunun en iyi örneği olmuştur yıllarca.
Bu kapsamda sizin söz ettiğiniz kilise, büyük haçın olduğu kaya resimleri ve de kaynak suyunun buralara olan mesafesini patlaşırsanız çok daha sağlıklı yorumlar gelecektir.

sıradağlı

Yeni Üye
eser34 hocam çok teşekkürler yorum ve ilginiz için.bu bölge düzce akçakoca tarafları.bu bahsettiğim hac işareti olan kayanın önünde yapılan çalışmada bir insan büstü buluyorlar ve içinde altın olabilir diye bu büstü parçalıyorlar.ben bunu öğrendikten sonra çok kızdım.uzun bir ara verdim.şimdi yeniden müdahil oluyorum konuya. birçok bölgede ve önemli resimlerin olduğu bilgisayarım çalındı.tekrar o bölgeleri dolaşarak resimliyeceğim.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
eser34 hocam çok teşekkürler yorum ve ilginiz için.bu bölge düzce akçakoca tarafları.bu bahsettiğim hac işareti olan kayanın önünde yapılan çalışmada bir insan büstü buluyorlar ve içinde altın olabilir diye bu büstü parçalıyorlar.ben bunu öğrendikten sonra çok kızdım.uzun bir ara verdim.şimdi yeniden müdahil oluyorum konuya. birçok bölgede ve önemli resimlerin olduğu bilgisayarım çalındı.tekrar o bölgeleri dolaşarak resimliyeceğim.
Evet bu örnek kötü bir örnek ama böyle kötü bir harekete karşı kızgınlığımızı susarak değil de aksine yapılanın yanlış olduğunu, her plartformda bağıra bağıra anlatmaktan yanayım. Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bu zamanlarda bu tarz davranışlar üzülerek söylüyorum ki ne yazık ki bizim acziyetimiz.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
sen o haç olan kayayı bir resimle bakalım işlem yapılan yeride görmek isteriz nasıl haçmış bu bir bakalım merak ettim