Roma/Bizans yerleşimi

Ahmet Derya

Member
Arkadaşlar merhaba.konuyu doğru yere açtım sanırım. Araştırma yapılacak bir alan var bu fotolarda. Resimlerde görülen yer ne bir müze kaydında nede başka bir kayıtta vardı. Mardin bölgesinde oldukça tarihi ve arkeolojik bir bölgenin en tepe noktalarında duruyor ama daha kaynaklara girmiş bir yer değil. Bundan eminim çünkü müzeye yer bildirimini ben yaptım yakın zamanda. Burdan eskiden çıkan sikkeler Bizans dönemine ait. Köylüler tarafından bir kaç nokta kazılmış ama çok yüzeysel. Ben de uzun zamandır gitmedim buraya. Bizans roma dönemi yerleşkesi yada karakolu mudur manastır mıdır emin olamadım. Roma imparatorluğunun son zamanlarda yapılan yol güzergah haritasında buranın yakınından bir yol geçiyor ama ana güzergahlardan birisi değil. Konu hakkında fikir yürütecek arkadaşların görüşleri bir beyin fırtınası yaratabilir. Müze yetkililerinin yakın bir zamanda geleceğini sanmıyorum( kendileri de belirtti) Bölgede yaşayan köylüler bir kilise olduğunu söylüyorlar ama pek işaret yok kilise olduğuna dair.
Saygılar.

Ekli dosyayı görüntüle 265978Ekli dosyayı görüntüle 265979

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
resim yukleme linkini okuyup uygulayiniz konu anlatimina gore resimide kalite yapmak gerek bu haliyle bisey ifade etmez ikinip zorlamakla bisey cikmaz