Nerede yaşamış olabilirler?

Gök-Türk

Member
Değerli ustalar köyümde eskiden ermeniler yaşamış degirmenler fırınlar bağlar ve bahçeler kaya isaretleri sunaklar açılmış kaya kasalari hatta derelerde altın tuzakları birçok birçok yaşam belirtileri var lakin merak ettiğim ve büyüklerime sorupta cevap alamadığım tamamen silik olan ev veya barınak hiçbir belirti yok nerde bunların evleri toprak atında mi yaşadılar ayrıca mezarlık vs de yok bu nasıl olabilir neticede bir köy en az yaşasa 20 hane dir eskidenayrica bölge karadeniz

Hasandağı

Yeni Üye
değirmen varsa başlıbaşına bir güzellik ustam, çeşme varsa kilise veya başka ibadet yerleri varsa mutlaka bir şeyler vardır, eski taş duvar binalar yokmu köyde onlardan kalmıştır, araştırmanı o yöne yapmanı tavsiye ediyorum, mesela eski değirmen varsa geniş açılı bol rasimler koy buraya varmı yokmu biz de görüşümüzü söyleriz inş

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yerleşim değirmene uzak olabilir veya varsayalım sümela gibi belki kaya oyma bir manastır vardı ve bölge de tek onlar vardı...

dr.

Bilgili Üye
Etrafta yığma taşlar varsa büyük ihtimal onlar evdir daha önce bu duruma rastladım. Ermenilerin eskide yaşadığı yerle sizin köyün konumu tam aynı olmayabilir de.

Gök-Türk

Member
Yerleşim değirmene uzak olabilir veya varsayalım sümela gibi belki kaya oyma bir manastır vardı ve bölge de tek onlar vardı...
Hocam her olanağı değerlendiriyorum uzak yakın ne yıkıntı ne bir iz mantıklı olarak bağ bahçelere yakın olmalı ama yok

Gök-Türk

Member
değirmen varsa başlıbaşına bir güzellik ustam, çeşme varsa kilise veya başka ibadet yerleri varsa mutlaka bir şeyler vardır, eski taş duvar binalar yokmu köyde onlardan kalmıştır, araştırmanı o yöne yapmanı tavsiye ediyorum, mesela eski değirmen varsa geniş açılı bol rasimler koy buraya varmı yokmu biz de görüşümüzü söyleriz inş
En yakin kilise 10 km yukarıda buradan git gel olma şansı yok duvar vs yok işte neticede ilkel toplum değildi bi ermeniler kayalarda yasayacak

Gök-Türk

Member
Hayır direkt ordaki taşlar yapının parçası. Taş dediğim öyle küçük taşlar değil.
Evet anlıyorum yok bakıyorum az çok anlayabiliyoruz yapı parçalarını ama yok işte hocam birsey daha söyleyeyim bir kırmızı tuğla kerpiç vs imalathane benzeri bi yer dahi varmış köyde o bölgede sadece topraktan kırmızı tuğlalar oldukça çıkıyor ama koyun başka bölgelerinde bu tuğlalara hiç rastlanmiyor akıl ermiyor bu işe

dr.

Bilgili Üye
Tuğlaları değirmen, klise vb. yapımında kullanmışlardır. Evleri ahşap olabilir uzun süre bakılmayınca çürür yıkılır gider, veya yangın olmuş ta olabilir, köyün yaşlıları niye anlatmıyor?

Amisos

Bilgili Üye
Genelde bu tür eski yerleşkeler den geriye pek bişey kalmaz yağmalamıştır lar kimin işine ne yaramışsa söküp söküp almış ta olabilir ler sizin köyün eskilerine sormak lazım

spyfrs

Moderatör
Moderatör
köyünüzün eski ermeni köyünün üstüne kuruldugu aklınıza geldi mi mubadele dönemi evlerini bırakıp giden ermenilerin yerine yerleşip yaşayanlar oldu o dönemde ev yapmak zor hazır varken neden yensini yapsınlar köydeki evleriniz temelden taş örme ev mi, yerleşim yerleri zaten çok farklılaşmaz biri yıkılır yıkılan malzeme dıgerınde kullanılır taş bu her şekilde kullanılır bahce duvarı ev temeli. her taşdada işaret şekil olcak değil.