Kırmayalım birbirimizi. Ustalar

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çok şükür tanıdık her ilde var musta bitliste özellikle
Birde erxurumun belli başlı bir kaç ilçesinde asla bu iş için gitmem
Size de tavsiyem gitmeyin
Yine bu muhabbet oldu ve yine bana gore on yargi. Simdi ben bitlis liyim ve bolge insanimi benim kadar taniyacaginizida sanmam. Ayrica sunu belirteyim ne kurt ne turk ne dogu ne bati diye siniflandirmam ben ummetciyim ve musluman olan isterse israilli olsun benim kardesimdir. Bunu yazmamin nedeni doguda yasiyorum diye dogu insanini kayirmayacagimi bilmeniz axisindandir. Yanlis heryerde yanlistir ve yanlis yanlisla duzeltilmez.
Dogrudur bu bolgede bazi yabancilara yanlis yapilmis her bolgede oldugu gibi fakat, yabancilarinda yanlisi cok olmus. Biraz bu buzlari kirip, bir halki tumunu kapsayacak sekilde asarlar keserler yedirmezler izlenimi vermeyelim. Gerek dogu olsun gerek bati olsun. Ben bitliste yasamama ragmen tanidik olmayan ve riskli gordugum alanlarda arastirma dahi yapmiyorum. Tedbirli olmak lazim fakat insanlari otelemeden.
Selametle kalin. Hayirli cumalar

bestami

Aktif Üye
Mirkut ustam haklısınız, ben de gittim gördüm, Bitlis, Tatvan,Ahlat,Adilcevaz, hatta Erciş Selçuklu Medeniyetinin yaşadığı hoşgörü, inanç adet ve gelenekler çok hoşuma gitti, ben oralı olmasamda, ordaki misafirperverlik gerçekten bizim batıda yok, üç günlük dünya hakkın hatırını gözetip, doğru dürüst olmak lazım, bu dünya kimseye kalmaz, herkese hayırlı cumalar dilerim

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Yine bu muhabbet oldu ve yine bana gore on yargi. Simdi ben bitlis liyim ve bolge insanimi benim kadar taniyacaginizida sanmam. Ayrica sunu belirteyim ne kurt ne turk ne dogu ne bati diye siniflandirmam ben ummetciyim ve musluman olan isterse israilli olsun benim kardesimdir. Bunu yazmamin nedeni doguda yasiyorum diye dogu insanini kayirmayacagimi bilmeniz axisindandir. Yanlis heryerde yanlistir ve yanlis yanlisla duzeltilmez.
Dogrudur bu bolgede bazi yabancilara yanlis yapilmis her bolgede oldugu gibi fakat, yabancilarinda yanlisi cok olmus. Biraz bu buzlari kirip, bir halki tumunu kapsayacak sekilde asarlar keserler yedirmezler izlenimi vermeyelim. Gerek dogu olsun gerek bati olsun. Ben bitliste yasamama ragmen tanidik olmayan ve riskli gordugum alanlarda arastirma dahi yapmiyorum. Tedbirli olmak lazim fakat insanlari otelemeden.
Selametle kalin. Hayirli cumalar
Şimdi mirtkut kardeşim
Her ilde vardır elbet
Saydığım illerde hususi olarak saydım çünkü avucumun içi gibi bilirim
Nerden bilecen diyebilirsin
Tavandan vana giderken
45 inci kilometreden sonra
Kavas biraz git purus peyntas vartinis zulul xeynnat alan boluh
Sebut bu köylerden biri benim hangisi olduğunu soylemicem

Bana bitlisi anlatmayin
Gulpinar hizan kadar gambaz bir millet ihanetci bir millet daha yok
Bu iki yerde kendi kardeşlerini dahi ihbar edenlerin ismini veririm sen ordasin gider sorarsin
Yüzlerde binlerce benzeri vakalar
Kendi basima gelmese ben kendi milletimi bu şekilde kayirmam

Benim hemserilerimin iki kötü huyu var biri su ddfinecilik yüzünden olan ihanet liği
Biri De siyasi yoksa benim memleketim benim insanım
Misafir perverligi örf adeti geleneği
Tarihiyle zaten ismini altın harflerle yazmış bir memleket
Medeniyet başlangıcı olan topraklarda doğup büyümek bana her daim gurur vermiştir

Kamhi Leonard

PiSaGoR
@Mirkut ustam haklısınız, ben de gittim gördüm, Bitlis, Tatvan,Ahlat,Adilcevaz, hatta Erciş Selçuklu Medeniyetinin yaşadığı hoşgörü, inanç adet ve gelenekler çok hoşuma gitti, ben oralı olmasamda, ordaki misafirperverlik gerçekten bizim batıda yok, üç günlük dünya hakkın hatırını gözetip, doğru dürüst olmak lazım, bu dünya kimseye kalmaz, herkese hayırlı cumalar dilerim
Gidersen ahllatta kumbetleri
Dünyanın en büyük müslüman mezarlığı olan 60 dönüm üzerindeki selçuklu mezarligini
Ahlat müzesini olan eşyalar emitasyon olsada deyersixde olsa gez kapıdaki taş yapıları bak incele
Tatvanda buryan yiyip pasajda ki lokantada pilav üstü et doneri tat
Sonra kirathanede bir çay iç yak sigara ni
Sayacak yerler cok ta benim zamanım yok

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yeni tanistigim birini tanimak icin ona bildigim tanidigim birkac insani sorarim ve karakterine onlara verdigi cevapla bakarim. Birde insanlara bakis acisina bakarim. Neden dersen, bir insanin karekteri, fikri, dusuncesi nasilsa karsisindaki insanida oyle gorur.
Ayrica birini binine mal edemezsin, bu bolgenin insani degil nereli olursan ol. Once igneyi kendine sonrada cuvaldizi baskasina.
Yazilarimda onyargi olabilir. Hakkini helal et. Selametle

bestami

Aktif Üye
Gidersen ahllatta kumbetleri
Dünyanın en büyük müslüman mezarlığı olan 60 dönüm üzerindeki selçuklu mezarligini
Ahlat müzesini olan eşyalar emitasyon olsada deyersixde olsa gez kapıdaki taş yapıları bak incele
Tatvanda buryan yiyip pasajda ki lokantada pilav üstü et doneri tat
Sonra kirathanede bir çay iç yak sigara ni
Sayacak yerler cok ta benim zamanım yok
Kamhi Leonard ustam hepsini de uyguladık sayılır, tatvaan dan peynir, adilcevaz dan ceviz, siirt ten fıstık, süphan dağı dibinde alabalık, yine siirt te büryan kebabını tattık her yıl da Adilcevaz dan bal getirtirdim, herşey çok harikaydı, özellikle insanların misafirperverliği çok hoşuma gitti

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ahlati cok iyi bilirim tarihinide okumuslugum var. Kabartmalariyla sahane bir yerdir. Bazen gittigim yerlerde sadece iscilikleri izlemek icin oturu onlari izlerim.
Belliki tatvanida iyi biliyorsun yol guzergahin ve gelip gittigin yerler. Kavar bolgesine is almistim 3 sene once o bolgenin insanlarinida bilirim. Velhasil insanlari teraziye koymak bizim isimiz degil, enazindan benim isim degil. ALLAH teala sanada ummetede selamet versin. Kal saglicakla.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Yeni tanistigim birini tanimak icin ona bildigim tanidigim birkac insani sorarim ve karakterine onlara verdigi cevapla bakarim. Birde insanlara bakis acisina bakarim. Neden dersen, bir insanin karekteri, fikri, dusuncesi nasilsa karsisindaki insanida oyle gorur.
Ayrica birini binine mal edemezsin, bu bolgenin insani degil nereli olursan ol. Once igneyi kendine sonrada cuvaldizi baskasina.
Yazilarimda onyargi olabilir. Hakkini helal et. Selametle
Valla hemşerim neyin ne olduğunu sende benim kadar bilirsin
Velhasıl senin dedigin gibi olsun ..:)
Ama şunu bil ben bitlisi deyilde TATVANI HICBIR YERE DEYISMEM
Lakin bizim icimizdede kötüler var yok De yil beş parmağın beşi bir olmadığı gibi

Ben çuvaldızı kendimden eksik etmem
Kısmet olursa yolum düşerse senle sahilde bir çay içerken
Bu sohbeti orda devam ettirmek isterim
Şimdilik sağlıcakla ve selam ....

Kamhi Leonard

PiSaGoR
@Kamhi Leonard ustam hepsini de uyguladık sayılır, tatvaan dan peynir, adilcevaz dan ceviz, siirt ten fıstık, süphan dağı dibinde alabalık, yine siirt te büryan kebabını tattık her yıl da Adilcevaz dan bal getirtirdim, herşey çok harikaydı, özellikle insanların misafirperverliği çok hoşuma gitti
Eyvallah lardesim gören bilen bilir
Ve hep gitmek ister

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Muş Kazası
(Haritadaki köylerin günümüzdeki isimleri parantez içinde verilmiştir)
1.Abılbuhar [Yazla] 2.Aghçan [Taşoluk] 3.Agh***** [Sazlıkbaşı] 4.Aladen [Erencik] 5.Aliank [Arıköy] 6.Aliklıpon [Kocatarla] 7.Alişan [Alican] 8.Alizirum [Tandoğan] 9.Alvarinç [Karaağaçlı] 10.Arak [Sarıbahçe] 11.Ardkhonk [Ortakent] 12.Ardonk [Konakdüzü] 13.Aregh [Kepenek] 14.Arinç [Çöğürlü] 15.Arinçvank [Yeşilce] 16.Arkavank [Umurca] 17.Arnist [Kapılı] 18.Aşdişad [Yücetepe] 19.Avran [Yeşilova (Yağcılar)] 20.Avzaghpiyür [Oğulbalı] 21.Avzaghpiyür [Özdilek] 22.Avzud [Büvetli] 23.Baghlu [Dağarası] 24.Bilir [Toprakkale] 25.Çapna [Sütlüce] 26.Çırig [Bağlar] 27.Dadrakom 28.Dom [Körpeağaç] 29.Dzeked [Otaç] 30.Dzıghag [Karakütük] 31.Garni [Ağaçlık] 32.Geleguzan [Cevizlidere] 33.Gemig [Beşparmak] 34.Guravi [Şenoba] 35.Hartert [Serinova] 36.Hatsig [Güven] 37.Havadarig [Derecik] 38.Hergerd [Nadaslık] 39.Hunan [Suboyu] 40.Huşdam [Aşağıüçdam] 41.İrizag [Yürekli] 42.Kartsor [Suvaran] 43.Köşg [Köşk] 44.Khaçkhaldagh [Kıyık] 45.Khars [Güneyik] 46.Khartos (Nerkin) [Aşağısızma] 47.Khaskiyügh [Hasköy] 48.Kheybiyan [Yoncalıöz] 49.Khoper [Karaköprü] 50.Khoronk [Harman] 51.Khıvner [Ortanca] 52.Kızılağaç [Kızılağaç] 53.Kolosig [Elmabulak] 54.Komer [Suluca] 55.Koms [Bozbulut] 56.Kırtakom [Tabanlı] 57.Kurdmeydan [Eralanı] 58.Kıvars [Arakonak] 59.Malakhdan 60.Marnig 61.Meghdi [Yaygın] 62.Mıgrakom [Düzkışla] 63.Mogunk [Soğucak] 64.Muş [Muş] 65.Noragn [İçboğaz] 66.Norşen [Sungu] 67.Orgnots [Çukurbağ] 68.Urugh [Ulukaya] 69.Pazu [Bilek] 70.Pertag [Tekyol] 71.Petar [Karlıdere] 72.Pıklents 73.Pındkhıner [Yarkaya] 74.Poghergov [Arpayazı] 75.Sahag [Ağartı] 76.Sekran [Üçsırt] 77.Semal [Üçevler] 78.Sıntsınud [Karakuyu] 79.Şenig [Alaniçi] 80.Şeyh İbrahim 81.Şeyhalan [Eğirmeç] 82.Şeyhyusuf [Boyuncuk] 83.Şımlag [Dağdibi] 84.Sinamerg [Darboğaz] 85.Soghunk [Üçdere] 86.Sokhkom [Yarpuzlu] 87.Sordar 88.Sulukh [Muratgören] 89.Sp Arakelots Vank [Arak Kilise] 90.Sp Garabed Vank [Çengilli] 91.Sp Hovhannes Vank [Kızıl Kilise] 92.Terkevank [Donatım] 93.Til [Korkut] 94.Tırmert [Alazlı] 95.Tsıkhavi [Mercimekkale Bucağı] 96.Tsıronk [Kırköy] 97.Tıvnig [Durugöze] 98.Vartenis [Altınova] 99.Vartkhagh [Böğürdelen] 100.Yerişder [Eşmepınar]... Kamhi Leonard Mirkut ustalarım yolu düşen olursa diyee

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Ahlati cok iyi bilirim tarihinide okumuslugum var. Kabartmalariyla sahane bir yerdir. Bazen gittigim yerlerde sadece iscilikleri izlemek icin oturu onlari izlerim.
Belliki tatvanida iyi biliyorsun yol guzergahin ve gelip gittigin yerler. Kavar bolgesine is almistim 3 sene once o bolgenin insanlarinida bilirim. Velhasil insanlari teraziye koymak bizim isimiz degil, enazindan benim isim degil. ALLAH teala sanada ummetede selamet versin. Kal saglicakla.
Ecmain tüm ümmeti muhammet e
Kavara gittin demek :)
Ötesine gideydin
Ve yolun düşerse sana bir köy ismi vereyim
Kesan bölgesinde SALES koyu köy meydanında dur sol taraftaki eve bak ne demek isteğimi anlarsın :)