Kireç çıkması ne demek oluyor

yorgunum

Aktif Üye
Slm ustalar 1.50 mt uzunluğunda binaların kolonu gibi işlenmiş toprak zeminde kaya bulduk roma mezarlık yeri yerimiz bu kayanın arkası hafif yığma gibi tam tepedede kuş burnu dikili çubuklada boşluk baktık olumlu girişi bu kolon gibi kayanın önunden verdi 1 mt falan dehliz arkası oda şeklinde ve işlem yaptık kayanın önünde kelek büuüklüğünde toprakla karışık taşlar çıkıyor bu taşların içinden yumruktan biraz küçük sırf kireç topak halinde çıkıyor agırlığı çok hafif elimize aldığımızde kireç elimize çıkıyor bu doğalmı veya doğru yerdemiyiz 70 cm falan işlem yaptık

poseidon2023

Uzman
cubukla aldıgınız boşluk ne kadar ve metal tespiti yaptınızmı

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Islam yapilan alanin yada toprak yapisinin resimlerilsa daha guzel olabilirdi.ama islem yapilan alanda zorluk karsilasilmadiysa yumusak toprak katmani cikiyosa is biraz zorlasir yanlis yerdesjniz demektir.dediginiz gibi bir oda tespitiniz olsa en azindan kapama yada horasanla karsilasmaniz lazimdi.ama genede isleme devam edin bakalim biz yaniliyor olabiliriz.

poseidon2023

Uzman
oda icin ufak tünel olmasıda garip İki metreye üç metre mezar odası olur ondada tünel olmaz mahsen tarzı olmalı tüneli olmayan ve yanlarında iki tane daha olacak birdaha gittiginde iyi inceleyin diyer ikisinide bulun ve metallerin hepsine bakın altın gümüş bakır kurşun ve bulundugu arazinin resmini cekin yerin uzak resmi konpile görünecek gibi ve cevresini

alaçamlı

Bilgili Üye
harç yapılırken kireç kullanıldığı doğru.fakat yumurta büyüklüğünde olmaz.tabaka şeklinde olur.toprağın çökmesini çukurlaşmasını engellemek için misal 6 cm toprak sonra 3 cm yada daha ince kireç tabakası olur.ve mıcır ,toprak, kireç şeklinde tabaka tabaka olur.beton gibi serttir toprak.zor kazılır.yok yumuşak toprak ise buna doğal kireç yatağı deniyor.eskiden kireç böyle yerlerden elde ediliyordu.yumru şeklinde.yanlız bir şey var kil tabakasına ulaşırsanız burası daha önce kazılmamış demektir.saygılar.

yorgunum

Aktif Üye
Ustalarım 70 cm işlem yaptımız yer ve kelek buyukluğunde taşlar çıkıyor devam ediyodu o taşlar olmasa normal bir şekilde işlem olacak ama küreği her sallamamda taşa değiyo çıkarıyorum yine taşa o şekil gidiyor bi aksilik oldu bırakmak zorunda kaldım

alaçamlı

Bilgili Üye
yanlış yonlendirme olmasın.ama sanırım doğru yerde gibisiniz.biraz gayret.biz bu gibi yerlerde bel küreği,kazma,çapa ve kısa kürek kullanıyoruz.sanırım doğru yer olmalı.ama genede iyice tespit yapın.çünkü işlem çok zordur.kendim şahsen biliyorum.boşa işlem yapıp bana kızmanızı istemem.saygılar

yorgunum

Aktif Üye
poseidon2023 ustam aynı bölgede tek oymanın 6 mt falan altında boşluk aldım kare şeklinde tünel falan yok sadece kare ve işlem yapmaya başladık 30 cm sonra sert harç gibi ince kum içi kireçli gibiydi sanki kazma kürek geçmiyor çok küçük parça lar çıkıyordu ama çıkan parçalar elde ufalanıyor sanki dövme gibiydi ama yerinde kırılmıyor anca hilti iş görür orda bıraktım orayı orda olma ihtimali varmı birisi geldi dogal dedi ama ben şüphede kaldım 4 metre ilerisini eşeledik orda kum çıkıyor ama burası kaya gibi sertti

alaçamlı

Bilgili Üye
bir şey daha soyleyeyim.mezarın olduğu alanda taşların üzerinde sunak olmalı.ama bazen sunak olmadığı da oluyor.eyer mezar odası olarak düşündüğünüz alanı fotoraflarsanız daha net bilgi verebilirim.ama genel itibarı ile giriş şekline uyuyor anlattıklarınız.taş yoğun olur.kireç kırıntıları yada öbekleri olur.onun sebebi de şu.toprakla kireç karıştırılırdı.ancak kireçlerin bir kısmı toprak neminden dolayı topaklanırdı.sonra bu karışıma ufak taşlar eklenerek harç benzeri bir dolgu malzemesi elde edilirdi.bu malzeme binlerce yıl dayanır.sudan etkilenmez.ve zamanla daha da sertleşir.çökme yapmaz.böylelikle mezar kendini asla ele vermez.nerden mi biliyorum.tecrübe diyelim

alaçamlı

Bilgili Üye
yanlız biz iki kişi iki günde 1.50 anca inebiliyorduk.ama elinde iyi imkan olsa 2 saatlik iş.o başka.

poseidon2023

Uzman
Cubuk kullanma konusunda kendine güveniyorsan tespitlerin sana yeterli geliyorsan kimin ne dedigi önemli deyil
Gittiginde tekrar bak boşluk ve dört metale

Her medeniyet farklı işlemler kullandı oda mahsen gıgi yerlerde senin anlattıklarında zaten olması gereken şeyler kirecli toprak dövme toprak cıkması bir envaredir gidince resimle araziyi görelim