Gümüş nitrat diye bir şey duyan ?

wukongreis

Yeni Üye
Gümüş nitrat diye bir şey duyan bilen varsa bir cevap verebilir mi ?

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Karisimli malzeme uçmuş ustamin dedigi gibi defineyle alakasi nedir ne ise yarar yada duyumunuz nedir bilgi verirseniz bizde elimizden gelen yardimi yapariz

ULUTURHAN

Engellendi
Ustam gümüş nitrat kozmetik ve medikal alanda siğil yakma, küçük cerrahi işlemler vb. için kullanılır, zehir içeriklidir. Defineyle alakalı durumu nedir, bu konuda ben de aydınlatılmak isterim.

akyol

Bilgili Üye
Ekli dosyayı görüntüle 205562. Görünümü : Beyaz - Gri Toz

Kimyasal Adı : Nitric acid silver(1+) salt

Kimyasal Formülü : AgNO3

Ambalaj Şekli : 25 Kg. Çuvallarda. Gümüş nitrat en önemli gümüş tuzudur. Renksiz ağır kristaller teşkil eder. Tıpta dağlamak maksadıyla kullanılır ve anti bakteriyel özelliği vardır. Siğil tedavisinde çok iyidir. Ayrıca deriyi ve organik maddeleri karartmada tercih edilir. Deriyi kararttığından cehennem taşı ismini almıştır. Suda ve alkolde kolayca çözündüğünden birçok gümüş bileşiklerinin elde edilmesinde ilkel madde olarak kullanılır. En çok kullanıldığı yerler, başta fotoğrafçılık olmak üzere mürekkepler, saç boyası yapımı ve gümüş kaplamacılığıdır. Bileşenleri gümüş ve nitrik asittir. Sentezi ise örnekteki formüle göre yapılır:

akyol

Bilgili Üye
Define ile alakası nedir hocam bir duyumunuz varsa bizde bilelim

ULUTURHAN

Engellendi
akyol ustam ben de ilk defa gümüş nitrat'ın defineyle alakası olup olmadığını şu an duydum. Bende aydınlatılmayı bekliyorum. :)

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
ışığa manyak duyarlı bir bileşiktir, bu yüzden fotoğraf filmleri bununla kaplıdır. hedef nesnenin her noktasından yansıyan ışığı ayrı algılar böylelikle fotoğraf ortaya çıkar. "film yandı" olayı da kendisinin marifetidir. hassas şey.

polisiye olaylarında dedektifler duvarlada bunu sürürerler vücut yağlarını ortaya çıkarır..
ardından duvara kızıl ötesi ışın tutulur we herbirşey görükür..
yararlıdır,yada zaralıdır.. Konu sahibi arkadaş.. Bende senin gibi yarım bıraktım lafımı.. Sen amacını ne istediğini söyle bende devamını söyleyeyim.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ışığa manyak duyarlı bir bileşiktir, bu yüzden fotoğraf filmleri bununla kaplıdır. hedef nesnenin her noktasından yansıyan ışığı ayrı algılar böylelikle fotoğraf ortaya çıkar. "film yandı" olayı da kendisinin marifetidir. hassas şey.

polisiye olaylarında dedektifler duvarlada bunu sürürerler vücut yağlarını ortaya çıkarır..
ardından duvara kızıl ötesi ışın tutulur we herbirşey görükür..
yararlıdır,yada zaralıdır.. Konu sahibi arkadaş.. Bende senin gibi yarım bıraktım lafımı.. Sen amacını ne istediğini söyle bende devamını söyleyeyim.
Ustam kendi soruna cevap vermiş olabilirsin. Büyük ihtimalle kaya mezarlarında veya kasalarda lazerle algılama yapmak için kullanılıyor olabilir. :200:

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
dadas_25 ustam saygılar. Nasılsınız. Bazıları bulmaca beyin jimnastiği seviyor.. Bazende.. Her kimyasal herkesin eline geçmemeli. Diy düşünüyorum. İlginize teşekkürler

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@dadas_25 ustam saygılar. Nasılsınız. Bazıları bulmaca beyin jimnastiği seviyor.. Bazende.. Her kimyasal herkesin eline geçmemeli. Diy düşünüyorum. İlginize teşekkürler
Sağol ustam çok şükür, sende iyisin inşallah. Telefonu bile bilinçsiz kullanmak öldürdüğü gibi bu tarz maddeler çok daha özen gösterilmesi gereken işlerdir. Bizim memlekette güzel bir atasözü vardır; Duymuşlar horasanda kilim dokunur, bilmezler ki enine mi dokunur yoksa boyunamı dokunur.