Gemi enkazları

Hoplit

Bilgili Üye
konuyu yanlış foruma açtıysam özürler dilerim. bu sitede defineciler hep dağlarda arama yapıyor oysaki yurdumuzun 3 tarafı deniz. neden gemi enkazları arayan defineci yok. korsan paralarıda olabilir. suda en iyi sonuç veren makine manyometre diyorlar. ben şimdi denizde arama yapsam ne kullanacağım. sonuçta aradığımız gemi enkazı. örnek tabi. buda şudur demir yığını arıyoruz o zaman manyometremi olması lazım.

sorularımın doğru sorulduğundan emin değilim. hem düzelt hem cevapla. bendeki sadece merak. sadece eşkiyalardan korsanlara kayma yaptım hepsi bu. :)

Hoplit

Bilgili Üye
soruma bir yenisini daha eklemek istiyorum. gemi çapası bulsak bunun bir ederi varmıdır.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
soruma bir yenisini daha eklemek istiyorum. gemi çapası bulsak bunun bir ederi varmıdır.
Çapa oldukça kıymetlidir. Hele antik çağ ise. Batık arama çok maliyetli ve profesyonel ekip gerektiren bir iştir. Karada olan kadar belki daha fazla altın ve kıymetli maden denizlerdeki batıklar da olduğu doğrudur. Ama dediğim gibi yüksek maliyet ve ekip bizi aştığı için suya girmiyoruz

Hoplit

Bilgili Üye
bozoklu hoca antik değil ama 1700 1900 arası gibi.

jeodek

Bilgili Üye
İzmir'de deniz bilimleri enstitüsü nde staj yaparken denizde batimetri ve sismik yapardık öyle tespit ederdik. Çok ama çok uçuk para ve mühendislik gerektiren bir iş. Ayrıca eski dönem batıkları çoğunluğu ahşap oluyor

Hoplit

Bilgili Üye
İzmir'de deniz bilimleri enstitüsü nde staj yaparken denizde batimetri ve sismik yapardık öyle tespit ederdik. Çok ama çok uçuk para ve mühendislik gerektiren bir iş. Ayrıca eski dönem batıkları çoğunluğu ahşap oluyor
hah, hocam kullandığınız cihazlar neydi aklınızda kalan varmı. yani jeofizik cihazları hangi yöntem kullanılırdı. sadece sismikmi kullandınız. manyometre uygunmu. gemiler ahşapta olsa iskelet demir olur. gemi çapası falanda varsa bize gerekli olan demir vardır. bulmak için. evet çok zor iş. balıkçı teknesiyle nereye kadar diyebiliriz. belli olmaz şans bu.