Eski değirmen

orcun1

Yeni Üye
Herkese merhaba arkadaşlar. Geçen gün köyümüzde eski değirmen olarak bilinen alana gittim. değirmenin 100 metre etrafında iki yer iş makinesiyle kazılmışti. Daha öncede görmüştüm. Ama değirmenin yakınına gidince fotoğrafta değirmenin karsisinda duvarin altında örülü ocağın içinde ki blok kayayı gördüm. Çok dikkatimi çekti. Resmen ocağın ici kapatılmış blok taşla. Noktanın 60 cm e kadar sinyal alan bir makinesi vardı. Onu blok taşın üstüne tuttugumda deli gibi ötmeye başladı. Biraz oynatmayı denedim taşı ama tek başıma zor olduğu için bıraktım. Birde ocağın içine konulmuş blok taşın sağ sıfır noktasında ufak bir bosluk gördüm. Oraya ufak taşlar attigimda aşağıya boşluğa gitti. Ve düştüğü yeri de duydum. Biraz araştırınca, değirmencinin domuzluk denen bir yere paralarini sakladığını öğrendim. (Domuzluk nerededir acaba, görsel üstünde gösterebilirsiniz çok memnun olurum)Üstü kaya ya da horosanla kapatılıp, yanına boşluk bırakıp, paraları kumbara gibi orada biriktiriyormus değirmenci. O kayada arkadaşlar fotoğrafa detaylı bakarsanız baya bir oksit yapmış. Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

orcun1

Yeni Üye
Bilgi için teşekkur ederim hocam. Kapalı ve açık oluğun, ocağın üstündeki örme duvarin üstünden gelme ihtimali yok değil mi? Örme duvarin arka kısmı dağ çünkü. Dere, ocağın ve değirmenin karşı kısmında kalıyor. Domuzlugu bulabilmek adına sormak istedim. Birde internetten araştırdığımda menderes hocanın değirmen için yorumuna denk geldim. O yorumda diyor ki; "ocağın içine bakın. Orada bir kısım para saklıdır diyor. Olası soygunlar için." O blok taş ile kapalı olan Ocak..

sanal defineci

Bilgili Üye
işi ağır buranın..bide her değirmende para olacak diye bi kanun yok..bakma sen definecilikte atıp tutmak meşurdur...sanki yerin altı hazine dolu ..kilisenin parası,değirmenin parası falan...çoğu hikaye...saklayan adamın aklına artık nasıl eserse öyle saklar.bi duvar dibine,bi kuyuya saklar geçer..yada bi taşın gediğine kor..böyle define saklama kanunu gibi bi şey yok..zamanında domuzluğa saklayanlar olurmuş..ama her değirmende define olmaz..eyer sakladıysa duvara,oluğa,çark odasına,eşiğe yani her hangi bi yere saklamış olabilir..eyer gerçekten burada bi define varsa tabi...en önemli mesele var mı yok mu onu tespit edebilmek..öyle bi yetenek sende yoksa yapacağın komple alanı elden geçirmek.kaldırmadık taş ,yoklamadık yer kalmayıncaya dek..elinde bi harita varsa haritada domuzluk işaretliyse o zaman domuzluğu mutlaka tespit et derdim..yok gelişi güzel değirmen buldum diye işe başladıysan o zaman sana kolay gelsin...her yerde olabilir..kısacası belge,bilgi olmadan araştırma yapıyorsan her yerde define olma ihtimali var..ve ya hiç bir yerde yok...

blueverse

Bilgili Üye
paraları elden çıkarırken dikkat et tokatlanma :)

spyfrs

Moderatör
Moderatör
domuzluk suyun değirmeni terkettiği kanal değirmenci değirmenin içişnden delikdn aşa bırakır parayı alttakı su kanalındaki gizli kasasına düşer para böyle anlatılır ama daha bulanını göremedim. ocak dediğn yer su kuyusuda olabir şimdi biz bölgeyi bilmediğimiz etrafı göremediğimiz için ne desek boş seni yanlış yönlendirmiş oluruz sen teknolojiden vazgeçme alan müsaitse yavaş yavaş çalış acele etmeden. Değirmene gelen su kanallarında da bazen para koydukları olur değirmenden hemen önce 90 derece dönen su kanalı varsa o köşeyede bir dedektörle bak ufak paralar koyabiliyorlar tabi değirmen ermeni değirmeniyse diyeyim anladın sen osmanlıdan kalma değirmense boşa bakma yani önce geçmişini bilmek gerek bölgenin. 4 parça kısıtlı resimle sana birşey anlatamayız yada anlatacaklarımız bukadar olur. Değirmenin önünde atların vb. hayvanların yüklendiği ve üstüne binilmek için birtane binek taşı olcak üstüne çıkıp binmeye yarar hah bide onun etrafına bak dedektörle tabi bulabilirsen

orcun1

Yeni Üye
domuzluk suyun değirmeni terkettiği kanal değirmenci değirmenin içişnden delikdn aşa bırakır parayı alttakı su kanalındaki gizli kasasına düşer para böyle anlatılır ama daha bulanını göremedim. ocak dediğn yer su kuyusuda olabir şimdi biz bölgeyi bilmediğimiz etrafı göremediğimiz için ne desek boş seni yanlış yönlendirmiş oluruz sen teknolojiden vazgeçme alan müsaitse yavaş yavaş çalış acele etmeden. Değirmene gelen su kanallarında da bazen para koydukları olur değirmenden hemen önce 90 derece dönen su kanalı varsa o köşeyede bir dedektörle bak ufak paralar koyabiliyorlar tabi değirmen ermeni değirmeniyse diyeyim anladın sen osmanlıdan kalma değirmense boşa bakma yani önce geçmişini bilmek gerek bölgenin. 4 parça kısıtlı resimle sana birşey anlatamayız yada anlatacaklarımız bukadar olur. Değirmenin önünde atların vb. hayvanların yüklendiği ve üstüne binilmek için birtane binek taşı olcak üstüne çıkıp binmeye yarar hah bide onun etrafına bak dedektörle tabi bulabilirsen
Bilgiler için teşekkür ederim. Çok çok eski üyeyim buraya aslında ama şifremi bir türlü bulamadığım için yeni üyelik olusturdum. Burası eski değirmen olarak geçiyor. Bundan sonra bir degirmen daha varmış. Burası İzmir'in köyü. Zamanın da Ermeni ve Rumlar hakimmiş. Kısmetse bugün gidip çevreyi tekrar resimleyecegim. Dediğiniz yerleride bulmak için etrafı dikkatlice inceleyeceğim. 100 metre etrafında kazılmış 2-3 yer mevcut. Değirmencinin evini ya da mezarlarını aramışlar diye düşünüyorum. Onlarıda resimleyecegim. Birde değirmen tasinin altında demir boru aksamları var. O zaman da demir akşamlar kullaniliyor muydu acaba bilemedim. Tekrar teşekkür ederim.

orcun1

Yeni Üye
işi ağır buranın..bide her değirmende para olacak diye bi kanun yok..bakma sen definecilikte atıp tutmak meşurdur...sanki yerin altı hazine dolu ..kilisenin parası,değirmenin parası falan...çoğu hikaye...saklayan adamın aklına artık nasıl eserse öyle saklar.bi duvar dibine,bi kuyuya saklar geçer..yada bi taşın gediğine kor..böyle define saklama kanunu gibi bi şey yok..zamanında domuzluğa saklayanlar olurmuş..ama her değirmende define olmaz..eyer sakladıysa duvara,oluğa,çark odasına,eşiğe yani her hangi bi yere saklamış olabilir..eyer gerçekten burada bi define varsa tabi...en önemli mesele var mı yok mu onu tespit edebilmek..öyle bi yetenek sende yoksa yapacağın komple alanı elden geçirmek.kaldırmadık taş ,yoklamadık yer kalmayıncaya dek..elinde bi harita varsa haritada domuzluk işaretliyse o zaman domuzluğu mutlaka tespit et derdim..yok gelişi güzel değirmen buldum diye işe başladıysan o zaman sana kolay gelsin...her yerde olabilir..kısacası belge,bilgi olmadan araştırma yapıyorsan her yerde define olma ihtimali var..ve ya hiç bir yerde yok...
Bilgiler için teşekkür ederim. Her değirmenci parasını aynı yerlere koymamistir buna katılıyorum. Ocağın içinde ki blok taşa elimdeki pointer ötünce altını merak ederek başladım araştırmaya. Bugün detaylıca bir daha bakacağım kısmetse.