Elenmiş toprağın definecilikteki önemi Bilgi paylaşırsanız sevinirim

Hakanbaba

Member
Aranıza yeni katıldım öncelikle herkesi selamlarım . Dikkatimi çeken birşey oldu bir harfiyat esnansında dev kayaların oluşturduğu bir yıgma kaldırdık . İşmakinasıyla yerin yaklaşık 1 metre altında devasa 2 taş iş makinası zor çıkardı öyle düşünün ilginç olan ise bu taşların altındaki toprak sanki elenmiş kadar temiz . Bu bir işaret vs olabilirmi . Bileğisi olan paylaşabilirmi acaba

Son düzenleme:

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Elenmiş gibi temizse toprak şüphe edilmesi doğaldır..kaldırılan kaya yüzeyinde işaret gördünüzmü desek?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çıkardıgınız o iki taş kesilmiş taş ise güney batı yönüne dogru makina calışmaya devam etsin. dogal ise görmeden birşey söylemek yanıltıcı olur.

Hakanbaba

Member
Kayaları incelemedik ama sadece bir kayanın üzerinde gözüme ilişti sanki maket bıçağından kalın bir izle çarpı işareti vardı şüphelenmedim sonradan hep toprağın neden böyle olduğunu düşünüp araştırmaya karar verdim

Hakanbaba

Member
Nasipse aklımda bayramda kayalar her ikiside arazide bir kenarda ıslatarak vs resimleyip atacağım sizlere internette Mahzen girişlerinde böyle elenmiş toprak olduğu gibi bilgiler okudum . Bir heyecan yaptı tabi ?ne derece doğrudur bilgilerinize sunmak istedim

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Cihaz yardımı ile tespit argesi yapmanız yerinde olur

Hakanbaba

Member
Çıkardıgınız o iki taş kesilmiş taş ise güney batı yönüne dogru makina calışmaya devam etsin. dogal ise görmeden birşey söylemek yanıltıcı olur.
Maalesef makina çıktı araziden ancak altındaki toprak çok yumuşak adeta toprakdan kum gibi yani kürekle yürüsen yine gider ustam arazi toprağı normalde çok taşlı kiremitli o kadar kayanın altında nasıl böyle birleşmemiş toprak oluyor anlamadık .

Hakanbaba

Member
Bozoklu ustam yanlış anlamazsanız kesilmiş taş nasıl olur acaba özellikleri diyeyim cahilligimze ver olurmu

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Hele biraz fotoğraf at bakalım.
bazen iki Kaya arası hafif boşluk ise toprağın yıllar boyunca küçük taneler halinde yer çekimi kanunu gereği toplaşır oralarda elenmiş zannedersin.

tespit yapmadan işlem yapma heder olursun..

Hakanbaba

Member
Tamam ustam inşallah bayram sonrası atarım . Zaten külüstür bir makina var .gozoz kapağına altın der onu tutarız tutsakda . Oyüzden şuan bir eylemde bulunamayız o nedenle ☹