(ed) isveç HAYIRLI CUMALAR

ragıp

Uzman
[h=5]Yer: İsveç[/h]İsveç Sosyal Demokrat Parti Başkanı Mona Sahlin, birgün markette alışveriş yapıyordur. Alışverişini tamamladıktan sonra elinde poşetlerini aracının bagajına koyup eve gitmek üzere yola çıkar. Daha sonra ileride bir markete denk gelir. Toblerone çikolatayı çok seviyordur ve canı çeker. Az önce ise alışveriş yaptığı marketten çikolata almadığını anımsar. Arabasını bir köşeye park edip markete girer. Toblerone marka çikolataya gözü ilişir ve hemen alır. Çikolatanın fiyatı 6 dolardır. Çikolatayı aldıktan sonra evine gider.
Fakat sadece 1 hafta sonra maliye müfettişleri kapısına dayandılar. Soruşturma başlatıldı. Çünkü ikinci marketten aldığı çikolatayı devletin tahsil ettiği kredi kartı ile satın almıştı. 4 kez yargı önüne çıktı. Her mahkemesinde dava ertelendi. Savcı iddanameyi 3 ayda, sayfalarca hazırladı. Başkan Sahlin ise ''Devletin verdiği kredi kartını yanlışlık ile kullandığını, kendi kredi kartıyla yan yana durduğu için o anlık bir karışıklık olduğunu ve hiçbir zaman amacının devlet hazinesine zarar vermek olmadığını'' her duruşmada defalarca anlatmıştır. Tüm mal varlığı maliye bakanlığı tarafından incelemeye alındı, harcamalarının hepsinin dökümü çıkarıldı. Sonunda ise aklandı ve Dünya Siyasi Tarihine damga vuran ''Toblerone Davası'' sonuçlanmış oldu.

belki daha evvel okuduk, belki bir başkasından dinledik.
ben hatırlatayım istedim. Hatırlayalım ve 2 sn düşünelim istedim.

birde kendimize bakalım mı?
ne düşündünüz?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İlk kez duydum.İsveçte olduğu içinde hiç şaşırmadım doğrusu.Vatandaşın bir kuruş hakkını koruyan böyle disiplinli ve adaletli bir sisteme imrenmemek mümkün mü?

Bizdekiler sadece toblerone yese iyiydi:)

mayhem

Co Admin
Co Admin
Çikolata ile ünlü bir ülke . Bence tamamen Reklam :200:

ragıp

Uzman
Çikolata ile ünlü bir ülke . Bence tamamen Reklam :200:
siyaseti bırakıp, reklam yıldızı mı olmalı diyorsun :)
ahlak bu ustam, ahlak

iyi bir insan olmak için, Müsliman olmak şart değil
amaa
müsliman isen, iyi bir insan olmak ZORUNDASIN

hani nerede? :)

Turko

Uzman
İstanbul da onlarca konteyner dolusu rüşvet veriyorlar ışığın uşakları üçgen çikolataları memlekete girsin diye .

timur964

konularim
nadirde olsa üç beş adam çıkıyor , şukur bizde milyonlarca alasından var

mayhem

Co Admin
Co Admin
Müslümanlıkta aranması gereken en nemli kavramlardan biri ahlak. güzel ahlak olmazsa olmazıdır . En güzel din İslam dinidir siyaset olmasın diye uğraş gösteriyorum fakat başka yerlerde ahlak aramayın diyedir . konuyu siyate bağlamayın bağlanıcaksada kapatın şimdiden.

ragıp

Uzman
siyaseti bırakıp, reklam yıldızı mı olmalı diyorsun :)
ahlak bu ustam, ahlak

iyi bir insan olmak için, Müsliman olmak şart değil
amaa
müsliman isen, iyi bir insan olmak ZORUNDASIN

hani nerede? :)
benimde vurguladığım ahlak be ustam

iyi bir insan nasıl olur ustam, Ahlaklı olan değil midir? :200:

Son düzenleme:

Nasip34

Bilgili Üye
Kusura bakmayın ama olaya yanlış pencereden bakılıyor ve bazı sözler yanlış anlaşılabilir duruyor.Bir olay anlatılmış, olaydaki adalet inceliğine, olması gereken erdemliğe bakmak varken, farklı bir bakışa dönüşmüş bazı yorumlar. Bu olayı okurken bendeki düşünceler şu şekilde gelişti; Buradaki 6 dolarlık değildir mesele, (bu kadar basit ve herkesin yapabileceği sıradan bir hatayı şu düz mantıkla bile yıkmak ortada durur iken; geçmiş kart harcamalarına bakıldığında yıllarca aynı durum hiç tekerrür etmemiş ve basit bir memur bile 6 dolar için kariyerini silmeyi düşünmez mantığını )...zira ortada apaçık duran başka bir sebep besbellidir. Avrupa'nın göbeğinde yükselmiş bir Türk, bir müslüman ise buna tahammül edemeyiz diyerek bu Türk vekilliğe kadar yükselmiş müslümanın sicili kirlenmeli, çamur atarak tüm Avrupa'da ve Türkiye'de manşetlere taşınacak bir algı ile izi kalır hiç olmazsa mantığı ile hareket edilmiştir. Nasıl bu kadar emin olabiliyorum.Çünkü ben Allah'ın sözüne bakarım (Allahtan daha doğru sözlü kim olabilir/ayeti kerime) : "Onlar.... kalpleriyle sizin kötülüğünüzü isterler/Tevbe suresi/8)...
Hz.Ömer ra birgün bir yerden yolculuktan döndüğünde yanındaki yahudi olan kölesine dedi ki "bu güne kadar bana ne kötülük ettin, söyle" Yahudi "hiçbir kötülük etmedim" dese de hz.Ömer " Allah doğru söyler, sen yalan söylüyorsun, eğer söylemezsen boynunu vurcam" deyince yahudi çaresiz gerçeği söyledi :" Mü'minlerin emirine benim gücüm nasıl yetsin, ben de yolculuk boyunca arkanızdan gelirken kafanızın gölgesini ayağımla ezerek geliyordum." " Vallahi Allah doğru söyledi"....
Bu kardeşiniz , büyük komutan, bilge kral Aliya İzzetbegoviç'in " Biz kendimize devlet kanunumuz olarak Kur'an'ı seçtik" demesiyle, demokrasi ve kanunlarıyla ve insanlığı ile o çok övülen Avrupalıların nasıl kuduz köpekler gibi saldırarak kadınlarımızı iğfal edip çocuklarımızı doğradıklarını dün gibi hatırlıyorum. Irak'ta yüzbinlerce kadınımıza tecavüzü miyonlarca kanımıza girmelerini ve halen Suriye'de demokrasi ve insanlık adına bitmeyen zulümleri hatırımdayken, CANIMI YAKAN, RUHUMU YARALAYAN KARDEŞLERİMİN ONLARI ÖVMESİDİR...
Sevgili Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) ; Allah'ü Teala, bir fasığın övüldüğü meclise gazab eder."...Yahudiler ve hristiyanlar onların dinine girmedikçe sizden razı olmazlar (Bakara suresi/120)... Yahudiler ve hristiyanlar Allah'ın düşmanlarıdır (ayet-i kerime)...Bizler müslümanlar olarak hiçbirimiz masum değiliz ve çok hatalarımız,günahlarımız ve kul haklarımız var evet ancak bu iman etmeyen, bilakis müslümanlara düşman olan avrupanın imansızlığı ve yapmakta oldukları gavurluğu yanında Allah katında çok kıymetli olan iman nimeti verilmiş kimseleri yerip, düşmanlarını övmek bu kadar kolay olmamalıdır... Hatam varsa, haddimi aştıysam özür dilerim ama mesela bir baba olarak bile, çocuklarımın düşmanlarımızı ailemin içinde överek medar-ı iftihar edilmesini bir an düşününce, sessiz kalamadım... Saygılar, sevgiler kardeşlerim...

Son düzenleme:

odin

Editör
Nasip34 yaziyi okuduktan sonra ilk aklima "sinekten yag cikarmak" sozu geldi. Ama ustam sen yagi gectim pirzolayi onumuze birakmissin :zuhaha:

Anlatilan olaya gipta ile bakmamiz sasilacak bir durum degil. Ulkemizde bu adaletin 1000de1´i dahi yokken nasil bir tepki verebiliriz ki?

Adalet ile ilgili bir cok ayet mevcut. "Anne, babanizin aleyhinede olsa tanri icin dogruyu soyleyin" der bir ayette.

Yazmak istedigim cok sey var ama gozlerim yanmaya basladi. Insallah firsat bulursam sonraki bir zaman yazarim. Hafta sonu baska bir eve tasinacagim icin bir sure netim olmayabilir. Artik ne zaman kismet olursa.

Bak aklima geldi amerikan askerlerinin sag salim donmesi icin dua edenler. Neyse iyi geceler yoksa yazi bitmeyecek :tongue:

ragıp

Uzman
@Nasip34, @odin
kıymetli ustalarım
ben sadece ahlaka dikkat çekmek maksatlı bir paylaşım yaptım
kişileri siyasi veya dini kutuplaştırmak kadar kötü bir şey yok
herkesin dinine de, siyasi görüşüne saygımız var
ama bu paylaşım, ustalarımın arasında itilaf olacaksa, bu konuyu ben kapatırım

dinimiz mükemmeldir. en son dindir. buna diyecek sözüm yok
bir zatın sözü geldi aklıma. o zat der ki;
iyi ki müslimanları tanımadan evvel
islamiyeti tanımışım ki; Müslümanım