Dünyanin en yaşli porsuk ağaci

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Porsuk ağacı – Zonguldak, Türkiye

Zonguldak’ta 2016 yılında keşfedilen*ağaç, tam 4112 yaşında çıktı ve dünyanın bilinen en yaşlı*Porsuk ağacıoldu.

Bronz Çağ’a tarihlenen Porsuk ağacının (Taxus baccata), Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı olduğu ortaya çıktı. Ağaç aynı zamanda dünyanın en yaşlı ağaçları arasına girdi. Yapılan incelemelerde ortaya çıkan sevindirici sonuçlardan biri de ağacın hala oldukça sağlıklı olması ve insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4.000 yıl daha yaşayabileceği[video=youtube_share;jSB3KM3bpZ4]https://youtu.be/jSB3KM3bpZ4[/video]Ekli dosyayı görüntüle 236170 İçinizde bizim memleketimizde böyle bi ağacın olduğunu bilen varmıydı bilmiyorum, lâkin biraz önce öğrendim ve çok şaşırdım, sizlerlede paylaşmak istedim :)

Son düzenleme:

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
neler gorup yasamistir bu agac..kimler kalp harf isim cizdi kimler golgesinde uyudu.kimler kerkindi kimler saklandi ardina.ne savaslar gordu.kac kusa bortu bucuge yuva oldu..heyy yavrum hey saygi duyarim .dahada biseye gerek yok

CooL

Bilgili Üye
bu ağacın varlığı uzun zaman oldu ortaya çıkalı Vali bile görmeye gitmişti ağacı:)