Cumleten selamin aleykum

inzar

Yeni Üye
Selamin aleykun aarkafaslar yaklasik 7 aydir siteyi takip ediyorum bir cok sey ogrendigimi dusunuyorum bunun icinde tesekkur ederim sizlere birkac sorum olacak 1 her define alaninda veya suphelendigimiz kayada isaret olmak zorundami 2 horasan kayada bosluk olurmu 3 bosluk bulmak icin sadece cubuk kullanabilirim ve cubuk kaynak elektrodu bosluk bulmada cok iyi oldugunu okumustum siz neyi onerirsiniz. Cvp veren ustadlara simdiden tesekkur ederim saygilar

ragıp

Uzman
@inzar

hoş geldin iyi formlar
1.) birinci soru çok zormuş :)
biri bir yere, bir şey saklamış ise onu almayı planladığı için muhakkak işaret olur.
oyma, kazıma olmasa bile, bir ağaç, bir kaya ama muhakkak vardır
2.) horasan, bir harçtır. içinde değilde, arkasında boşluk olur
bir yeri sıvamak, kapatmak, duvar örmek maksatlı kullanılmıştır
3.) Çubuk olayı, elinde bakır, gümüş, alüminyum en az üç çift çubuk bulunsun derim. bu benim şahsi fikrimdir.

selametle

inzar

Yeni Üye
Tesekkur ederim aklimda 9 10 tane yer var 5gunsonra gidicem allah kismet ederse bakicam ama hic kayalarda bir isaret hatirlamiyorum ama cok saglam yerlerim var insallah biseylrr bulurum

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
1- Her define alanında veya şüphelendiğimiz kayada işaret olmak zorunda değil.Yapının kendisi , bütünü duruşu şekli başlı işaret olabiliyor .Çevreye aykırı oluşu da bir işaret olabiliyor .Bazen yön gösterici yerler ve son noktalar olabiliyor .Yön gösteren işaret olur ama gösterdiği yönde son noktada işaret olmayabiliyor. Şüphelendiğimiz kayalarda işaret vardı belkide, Zamanla aşınabiliyor ve tahribata ugrayabiliyorlar.
2- Horasan kayada boşluk olabilir .Mesela bugunün çimentosu kum ve su ile harç yapıcaksınız ve 1mX1m bir kalıp yapıp küp şeklinde kalıbın içine harcı doldurmadan istediğiniz ayarı verebilirsiniz .
3 - Boşluk konusunda değerli ustalarımızın katılımlarına ve site içerisinde gerekli yardımı alabilceğiniz konularımız mevcut .
Sevgiler ..

İhtiyar

Bilgili Üye
Ve aleykümselam , öncelikle hoşgeldin inzar kardeşim.
Sorularına geniş çaplı cevaplar sitemizde mevcuttur ,
Kısa bir araştırma yapsan istediğin bilgiye ulaşırsın.
Kardeşime ben yinede kısa bir açıklama yapmaya çalışayım.
1.Şüphelendiğimiz kayada olmak zorunda değilde define ile alakadar olan bölgede mutlak bir veya daha fazla işaret olur.
2.Eğer horasan varsa boşlukta vardır.
3.Çubuk olayına fazla değinmek istemem herkesin tercihi farklı olabilir.Ben şahsen 'Pirinç' çubuk kullanıyorum.
Saygılar.

inzar

Yeni Üye
Gosterdiginiz ilgiye tesekkur ederim hemen yorum yaptiniz saolun benim dayimin oglu ben 15 yasindayken bir yerkazmisti ve icinden küllük gibi taştan biaey cikmiati ama degersiz die atmisti ozamanlar anlamiodum ama simdi anliyorum ve bircok yer var bu bolgede insallah gittigimde resim atip degerli yorumlarinizi alicam allaha emanet olun

Şirvan

Operatör
inzar eskiden banka veya kasa olmadıği için saklama koşulları farklı idi bunlarin yerini belirtmek için yerini unutmama adına kayalara ki bunlar taşınamayan kayalar işaret birakırlardi bu sebeple işaret olmak.zorunda. inanaçlar.farkliydı meftalar gömülurken yanlarina zenginliklerine göre hediyeler ve değerli taşlar objeler korlardı. Kaynak elektrodu bir işe yarayacağıni sanmıyorum ben size bir çubuk söyleyim onu yapın tekli çubuk. Eski radyo teyp.antenleri vardı bunlar sinyalleri iyi yakalar doğada her madenin bir frekansı vardır yaydığı enerji. Tornacida bir kundak yaptirin tutacak kısmı içini oydurun en üst kısmina ufak bilyalar var rulman yani ona gore oydur kundak kısmıni pirinçten yaptırin rulmanın ortası deliktir 6 cm lik bir pirinç teli ortasından bükun L şekli yani 90 derece olacak şekilde bükün rulmanin ortasımdaki delikten bunu gecir dıger tarafınada anteni sabitle yanlız antenin içi hava almayacak şekilde yapman lazım silikon işini görür. Gelelim 2 sine kundak kısmıni oydurdun içine pil kömürü koyacaksın pilden çıkarabilirsin bu kömürü kömürü koyduktan sonra silikonla komür akmayacak şekilde silikonla kapatin kalan boşkısma boşluk bakacaksanız birşey koymayim istirahat yeri bakacaksan kemik parcası koyun . Sikke bakacaksan sikke parcası gumüş parcasi altin parcası bronz parcası bakır parcasi bunlar serçe parmağı tırmağının yarısı kadar olsa yeter bir filim kutusunun içine korsun bunlari hangisine bakacaksan o meteryali kundaktaki boşolan yere koy altini bir vida yaptır veya bir balik malzemesi satanlarda olur mantar ayarla kapat çık araziye bak bakalim nasil çalışıyor sende gör ve burda deneyimlerini paylaş

inzar

Yeni Üye
Yorumun icin tesekkur ederim ve birsey daha sorucam kusura bakmayin cok soru sruyorum ama inanilmaz heycanliyim. Cok buyuk bi kaya dusunun bi gece kondu buyukluginde ve her yerinde soba borusu buyuklugunde de delikler mevcut sizce kayde deger bir yermidir

inzar

Yeni Üye
Şirvan kardesim dedoginizi denicem tesekkur ederim degerli yorumlariniza peki demin yazdigim delikli kaya hakkindaki yorumlarinizida duymak isterim

inzar

Yeni Üye
Haklisiniz ama elimde resim yok bes gun sonra gidecem insallah sadece kaydeger olabilirmi die merak ettim heyecanimi bagislayin lutfen saygilar

ragıp

Uzman
Yorumun icin tesekkur ederim ve birsey daha sorucam kusura bakmayin cok soru sruyorum ama inanilmaz heycanliyim. Cok buyuk bi kaya dusunun bi gece kondu buyukluginde ve her yerinde soba borusu buyuklugunde de delikler mevcut sizce kayde deger bir yermidir

hele bir fotoğrafla
site de paylaş ki
ustalar yorumlasınlar

selametle