Çubuklarda mıknatıs ve bakırsülfat kullanımı

Sahinler

Aktif Üye
Görünen oki arkadaşlar soru sorma gereği bile duymamışlar. Oysaki daha anlatacak çok şey vardı. Süslü püslü şeylerin iş yapıp yapmadığına bakmadan para vermek daha cazip geliyor olabilir. Zaten bende devam etmeme kararı almıştım. Konuyu açtım ihtiyaç duyulan malzemeleri yazdım. Yapıp yapmamak kişiye kalmış bir şey.
Kabloyu çubuklara bağlarken ilk etapta dengesizlikler yaşayabilirsin fakat bir kaç denemeden sonra ellerin tam alışır. Hortum ağırlık yapacaktır ama bu ağırlık avantajlı olur sebebi ise gereksiz sinyallere yönelmez. Eğer yapacak isen halkanın hemen üzerinde kabloları birbirine bağla bunu yaparken hortumun terazide düz duracak şekilde ayarla. Hatta kabloları birleştirdiğin noktanın 30 40 cm üst tarafında 2. Bir yerde tekrar birleştir bu şekilde stabil olur. Diğer soruna gelirsek diskin Etrafında dönerken çok geniş bir alan taramış olursun normal çubukların sinyal alamadığı mesafelerde sinyal alabilirsin. Boşlukta aramak mümkün fakat. Eğer yapmak gibi düşüncen varsa üzerinde bol pratik yapmanı öneririm tepkileri çözdügünde ne demek istediğimi anlarsın. Testler yaparken kesinlikle toprak zeminde yap evin içinde halının üzerinde sakın yapma çalışma yapacağın sahada önce farklı farklı metalleri yere bırak çubukları ellerine alıp disk ile metal arasında geçiş yap herbir metalde aldığın tepkileri çöz daha sonra bu metalleri gizlenmiş bulmaya ve tahmin etmeye çalış. Böl şans
Ustam öncelikle Allah razı olsun bilgiler için ama görsel olarak bi gostersen de istifade etsek ondan sonra soru sormasinlar diye dua edersin

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Aliömer ustam sorular devam edecek ama bakirsulfat ayarlayamadim.netten soyleyecegim..ben hazirlayip foto yukleyecegim eksikleri soylersen sevinirim.simdiden merak ettigim seyler de sunlar..disk cevresinde donerken algiladigi bir metalemi doner yoksa bir kac noktaya yön verebilirmi..altini algilamasi diger metallere gore

Şöyle düşün diski yere bıraktın. Doğusunda 20 m de altın var batısında aynı şekilde gümüş var güneyinde bakır var kuzeyinde bronz var. Diskin etrafında dönerken metal ile diskin tam ortasına geldiğinde çubuk tepki verecektir. Onun dışında başka tepki vermez. Yani disk ile metal arasında oluşan manyetik hattı yakaladığında tepki alırsın.
Diski yere bıraktın etrafında dairesel dönüşümü yaptın herhangi bir metal yok farzedelim çubuklar hiçbirşeye tepki vermeyecek.
Burada can alıcı nokta çubukların tepkilerini doğru okuyabilmekte geçer. Ben çubukların nasıl tepki verdiğini yazmayacam kullanıcı kendisi çözecek. Bunuda testler yaparak çözecek. Ha bunuda unutmadan yazayım çok güçlü minarelerde kimi arkadaşların yaptığı testlerde çubukların ikisi diske dönüş yapmıştır. Buda aklında bulunsun.

Aliömer

Arkadaşlar bakırsülfatla yaptığımız yöntem yapay bir sensör sistemidir. Bunu geliştirebilecek olan arkadaşlar geliştirsinler. Kesinlikle çalıştığını göreceksiniz.
Disk olayında ise hem mıknatısın yaydığı manyetik alan hemde dünyamızın yaydığı doğal manyetik alandan faydalanmış oluyoruz. Yarı bilimsel bir olaydır. Faydalanıp faydalanmamak sizin bileceğiniz bir şey. Kesinlikle geliştirilmeye açık bir yöntemdir. Yapacak olan arkadaşlar bir şeyler katmaya çalışısın örneğin çubuk ile birlikte numune kulanın ne bileyim çelik yüzük takin.
Yanı benim anlatımımla sabit kalmayın.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör

kabakburgiba

Operatör
Aliömer ustam teşekkür ederim.hemen öyle hayıflanma.bak ben bile konuyu bugün okudum.arkadaşlar daha malzemeleri bi toplasınlar fırtına o zaman kopar.hele biraz sabır haaa.cesaretinden dolayı tebrik ederim.bilgiyipaylaşmak,insanlara faydalı olmak ne güzel bir şey değilmi.sağol var ol ustam.Rabbim kalbinizden imanı,kulaklarınızdan ezanı,dudaklarınızdan dua yı eksik etmesin.birçok arkadaşıma faydalı olduğun için sana çok çok teşekkür ederim.sevgiyle kal güzel insan.

Aliömer

Mhmt82 ustam eline sağlık halkayı güzel yapmışsın.
Eksiklerini yazıyorum
1. Kabloları çubuğun tutma yerine değil anten kısmına yani uzun kısmına bağla.
2. Kabloları bağlarken çubuğu tuttuğunda eline 5 cm den fazla yakın olmasın.
3. Çubuğun anten kısmına tarif etiğim 2 adet hd mıknatısın sağ çubuğa geçir. Mıknatıs kabloyla elin arasına gelsin.

Diskin kullanımını tekrar yazayım aklına takılan bir şey olursa tekrardan sorarsın.
Diski arazide direk toprak zemine bırakıyoruz. Hemen 2 veya 3 cm kenarına mıknatısı bırakıyoruz. Yanlız mıknatısın altına yalıtkan bir malzeme bırakıyoruz. Bu kağıt tahta bez vb olabilir. Yanlız mıknatıs tek olmayacak çift olacak her iki mıknatısın arasına kürdan gibi yalıtkan malzeme bırakıyoruz. İki mıknatıs bir birini çekecek fakat birbirine temas etmeyecek

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Mhmt82 ustam eline sağlık halkayı güzel yapmışsın.
Eksiklerini yazıyorum
1. Kabloları çubuğun tutma yerine değil anten kısmına yani uzun kısmına bağla.
2. Kabloları bağlarken çubuğu tuttuğunda eline 5 cm den fazla yakın olmasın.
3. Çubuğun anten kısmına tarif etiğim 2 adet hd mıknatısın sağ çubuğa geçir. Mıknatıs kabloyla elin arasına gelsin.

Diskin kullanımını tekrar yazayım aklına takılan bir şey olursa tekrardan sorarsın.
Diski arazide direk toprak zemine bırakıyoruz. Hemen 2 veya 3 cm kenarına mıknatısı bırakıyoruz. Yanlız mıknatısın altına yalıtkan bir malzeme bırakıyoruz. Bu kağıt tahta bez vb olabilir. Yanlız mıknatıs tek olmayacak çift olacak her iki mıknatısın arasına kürdan gibi yalıtkan malzeme bırakıyoruz. İki mıknatıs bir birini çekecek fakat birbirine temas etmeyecek
Eyvallah ustam hatalari duzeltecegim..allah razi olsun..

Aliömer

Eyvallah ustam hatalari duzeltecegim..allah razi olsun..
Ustam gümüş çubuk kullanmanı öneririm. Birde bulabilirseniz İki adet ufak kıskaç kabloların uçlarına bağlayın bu şekilde kulanımı daha pratik olur. Birazdan kıskaçlarinda görselini paylaşırım

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Ustam gümüş çubuk kullanmanı öneririm. Birde bulabilirseniz İki adet ufak kıskaç kabloların uçlarına bağlayın bu şekilde kulanımı daha pratik olur. Birazdan kıskaçlarinda görselini paylaşırım
Ustam gumus cubuk kullanicam bunlar sadece gorsel..kiskac kullanirim ama onlarin metaryeli farkliboldugu icin sikinti yapmazmi acaba..