Bu işaretler ermeni mi yoksa eskiya gömüsu mu?

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
ne ermeni ne de eşkıya gömüsü
tarih atılmış 1016 yazıyor
ırmak kenarıysa roma dönemi bir köprünün alınlığına işlenmiş yapım yılı olmalı

Ekli dosyayı görüntüle 223206

Helena

Member
Başta ben de roma rakamı tarih vs düşünüyordum fakat kenarında üçgen ve teprsinde murç izi var

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Başta ben de roma rakamı tarih vs düşünüyordum fakat kenarında üçgen ve teprsinde murç izi var
inşaatta kullanılmış taşlarda öylesi şekillerin çıkması gayet doğal
@epy ustanın dediği gibi başta soldaki kesimli taş olmak üzere diğer işlenmiş kayaları çıkarıp yıkayıp kontrol edin
bir de bu yerin geçmiş tarihini inceleyin romalılar zamanının yüksek medeniyet kurmuş bir imparatorluğuydu
özellikle bahar aylarında geçilemeyen akarsuların üzerine mutlaka köprü yapmışlardır

amasyalı strabon antik coğrafya konusunda gayet iyidir kaynak olarak kullanıyorum
fırsat bulabilirseniz ve bu işlerle sürekli ilgiliyseniz geographika adlı eserini edinin

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ege ile İlgilenen arkadaşlarıma ben de Arkeolojide duayen Ord.prf.dr Arif Müfit Manselin 1988 baskısı Ege ve yunan tarihi kitabında İon kültünün m.ö iki binden başlayarak tüm olayları kronolojik olarak yaşam şekilleri ve bölgeler detayları ile verilmiş .tavsiyemdir.

Son düzenleme:

Helena

Member
Kitap tavsiyeleri için çok teşekkürler sanırım bu işlerle uğraşan insanların mutlaka okuması antik coğrafya hakkında derin bilgi sahibi olması gerekiyor

Neyzin

Yeni Üye
Bildigimiz kadarıyla eşkiyalarla bilinen bir bölge .Roma dönemine ait bir bilgi yok.Birde ermenilerin terkettiği köye çok yakın